Statistika před závodem v Kataru

S úvodním závodem sezony 2011 je tu tradiční pohled statistika na vše, co má něco společného se závoděním na dvou kolech, ale hlavně s katarskou Grand Prix na pouštním okruhu v Losail.
Statistika před závodem v Kataru

Jednou ze zajímavostí je skutečnost, že značka Honda má na tomto závodním okruhu pouze jedno vítězství a právě v letošním roce mají velkou šanci přepsat historii. To samé může udělat Valentino Rossi. Když vyhraje závod, vyrovná Agostiniho rekord a zároveň zvítězí na pátém motocyklu jeho kariéry jezdce královské kubatury.

100 – startem v katarské Grand Prix oslaví Sandro Cortese 100. Grand Prix kariéry, které všechny absolvoval v nejnižší kubatuře do 125ccm. Premiérový start v podniku Grand Prix zaznamenal Cortese v roce 2005 na okruhu v jihošpanělském Jerezu a od té doby nechyběl v žádném závodu. Ve věku jednadvaceti let a třiasedmdesáti dnů bude teprve druhým nejmladším jezdcem, který dosáhne na stou Grand Prix. Pouze jeden jezdec byl mladší než německý jezdec týmu Intac-Racing Germany a tím je Jorge Lorenzo, úřadující mistr světa královské kubatury.

63 – letošní sezona znamená pro nejnižší kubaturu 63. rok v seriálu mistrovství světa. Je to jediná kubatura, která šampionát doprovází po celou dobu jeho existence, to znamená od roku 1949. Letošní ročník je pro třídu do 125ccm zároveň posledním, protože od roku 2012 budou dvoutaktní motocykly nahrazeny čtyřdobými čtvrtlitry.

35 – velcí rivalové Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo mají oba na svém kontě po pětatřicet vítězství ze všech podniků Grand Prix, které vybojovali v třídách do 125ccm, 250ccm a MotoGP.

23 – jezdec třídy Moto2 Ricky Cardus oslaví v pátek osmnáctého března své třiadvacáté narozeniny.

20 – britský talent a jezdec třídy do 125ccm Danny Webb oslaví své dvacáté narozeniny až po závodu Velké ceny Kataru, dvacátého druhého března.

14 – vítězství Jorge Lorenza ve Valencii 2010, bylo jeho čtrnáctým v královské kubatuře. Jezdec tovární Yamahy má nyní o jedno vítězství méně než je celkový počet vítězství Alexe Criville, který je do této chvíle nejúspěšnějším Španělem v královské kubatuře.

12 – pokud Valentino Rossi letos vyhraje alespoň jeden závod královské kubatury, zaznamená tak vítězství v seriálu Grand Prix dvanáctým rokem v řadě a vyrovná tím rekord, který do této chvíle drží Giacomo Agostini.

12 – Dani Pedrosa dosud vyhrál dvanáct závodů v třídě MotoGP. Pokud vyhraje další závod, tak dosáhne stejného počtu vítězství, jako Randy Mamola a Max Biaggi, dva jezdci s nejvyšším počtem prvních míst v královské kubatuře, ale bez zisku titulu.

11 – v den kvalifikace na Velkou cenu Kataru to bude jedenácté výročí od jihoafrické Grand Prix 2000, kterou v tomto roce vyhrál Garry McCoy na Yamaze. Tento závod byl rovněž premiérou Valentina Rossiho v královské kubatuře. Ital tehdy havaroval v třináctém kole potom, co nastavil nejrychlejší kolo závodu.

8 – jezdec na motocyklu Honda vyhrál naposledy zahajovací podnik sezony před osmi lety. V roce 2003 to byl Valentino Rossi, když vyhrál závod v japonské Suzuce.

8 – pro katarský okruh v Losail je letošní Velká cena celkem osmým podnikem Grand Prix a čtvrtým, který se jede v noci pod světly reflektorů. Po tři vítězství v královské MotoGP má na závodní dráze nedaleko hlavního města Kataru Dauhá, jen Yamaha a Ducati. Jediné zlato z pouště přivezl Hondě v roce 2004 Španěl Sete Gibernau.

8 – v letošním šampionátu uvidíme ve všech třech motocyklových kubaturách celkem osm britských závodníků. Naposledy byl tento stav v roce 1989.

5 – jezdci na motocyklech italské značky Aprilia vyhráli závod v Kataru v posledních pěti letech. Předtím to byl roce 2004 Jorge Lorenzo na Derbi a o rok později KTM s Gáborem Talmácsim.

5 – současný jezdec Ducati GP11 Valentino Rossi, má letos možnost získat unikátní sérii vítězství na pěti různých motocyklech. Ve své kariéře slavil vítězství v sedle stroje Honda NSR500, Honda RC211V, Yamaha 990ccm a Yamaha 800ccm M1.

4 – nejlepším výsledkem Suzuki na okruhu Losail v Kataru je čtvrté místo z roku 2007, které jim tehdy zajistil současný náhradní jezdec MotoGP týmu Rizla Suzuki John Hopkins.

3 – od začátku éry osmistovek MotoGP (2007) má Honda na svém kontě jen tři umístění na stupních vítězů a pokaždé se jednalo o třetí pozici – v roce 2007 a 2008 Dani Pedrosa, loni Andrea Dovizioso.

1 – pouze jeden ze sedmi posledních závodů v Kataru vyhrál jezdec, který startoval z pole position. Tím jezdcem byl Australan Casey Stoner, když v roce 2009 vyhrál s Ducati noční závod.

1 – Honda má v Kataru pouze jedno vítězství v kvalifikaci MotoGP. Kdo byl tím jezdcem? Ano, Australan Casey Stoner v roce 2006, když premiérově závodil v MotoGP se strojem týmu LCR Hondy.

1 – nováček v třídě do 125ccm Sarath Kumar je historicky prvním jezdcem z Indie, který má trvalé angažmá v seriálu Grand Prix.


20. ledna | Jorge Lorenzo si při tréninku v Itálii zranil zápěstí. Zítra půjde na operaci v Barceloně. Bližší informace budou k dispozici po operaci.
20. ledna | Marco Simoncelli by dnes měl 32 let.
18. ledna | Dnes večer (od 18:00) bude probíhat představení týmu Ducati. Přímý přenos bude k dispozici na stránkách… odkaz
18. ledna | Jack Miller dnes slaví 24 let. odkaz
15. ledna | Romano Fenati dnes slaví 23 let.