Statistika před závodem ve španělské Valencii

Tiskovou konferencí ve čtvrtek odpoledne odstartuje osmnáctý víkend sezony mistrovství světa silničních motocyklů, ale dřív než zjistíme plány a cíle jezdců před závodem ve Valencii, je tu tradiční pohled statistika.
Statistika před závodem ve španělské Valencii

Statistiku opět připravili na motogp.com a nabízí nám zajímavé údaje týkající se světového šampionátu prototypových motocyklů, jako například skutečnost, že Scott Redding pokud v neděli odstartuje do závodu Moto2, bude nejmladším jezdcem v historii, který má v sedmnácti letech na kontě padesát startů v seriálu Grand Prix.

1000 –  vítězství Jorge Lorenza v portugalské Grand Prix bylo tisícím umístěním na stupních vítězů dosaženým španělskými závodníky, kteří od začátku šampionátu v roce 1949 závodili ve všech motocyklových kubaturách

142 – Alex Baldolini měl před závodem Velké ceny Portugalska na kontě sto čtyřicet dva startů v závodech Grand Prix. V Estorilu získal poprvé umístění na stupních vítězů a je jediným závodníkem v historii šampionátu, jenž absolvoval tolik závodů Grand Prix, aniž by cílem projel v první trojce.

100 – pokud Tomoyoshi Koyama odstartuje do závodu Velké ceny Valencie, bude to jeho stý start v závodu Grand Prix. Ve své premiéře jezdce na divokou kartu v Motegi roku 2000, Koyama v sedle Yamahy dokončil závod 125ccm kubatury šestnáctý. V dalších letech pokračoval na divokou kartu v celkem čtyřech případech, dvakrát v třídě do 250ccm a dvakrát v třídě do 125ccm. Od roku 2005, kdy se stal pravidelným jezdcem šampionátu závodil na motocyklech značek Honda, Malaguti, KTM, Loncin a Aprilia. Jediné vítězství v závodu Grand Prix zaznamenal v roce 2007, když s KTM vyhrál katalánskou Velkou cenu.

100 – Raffaele de Rosa startem v závodu Velké ceny Valencie absolvuje svou stou Grand Prix. De Rosa debutoval v roce 2004, jako náhradní jezdec třídy 125ccm v britské Grand Prix. Od roku 2005 začala jeho první plná sezona s angažmá v kubatuře do 125ccm. V nejnižší kubatuře startoval celkem sedmašedesátkrát, potom se přesunul do kubatury 250ccm a od roku 2010 závodí v Moto2.

50 – pro Scotta Reddinga je start ve Valencii jeho padesátým v kariéře jezdce seriálu Grand Prix. Redding se tak stane vůbec nejmladším jezdcem, kterému se tohoto milníku podařilo v historii šampionátu dosáhnout a ve statistických tabulkách vystřídá Jorge Lorenza.

35 – pětatřicet vítězství v závodech Grand Prix pro Španělsko je dosud nejvyšším počtem vyhraných závodů španělskými jezdci, jenž dokázali ve všech kubaturách za jedinou sezonu. Pokud ve Valencii vyhrají všechny tři závody Španělé, vytvoří nový rekord v počtu vítězství jednoho národu za jednu sezonu. Dosud rekord patří Velké Británii, když jejich jezdci vyhráli v roce 1967 celkem sedmatřicetkrát.

26 – Španělé vyhráli posledních šestadvacet závodů nejnižší kubatury do 125ccm. Posledním vítězem jiné národnosti byl v roce 2009 Ital Andrea Iannone v katalánské Grand Prix. Je to nejdelší série vítězství v řadě jezdců jednoho národu v celé dvaašedesátileté historii světového šampionátu.

19 – Sturla Fagerhaug oslaví v den kvalifikace na Velkou cenu Valencie své devatenácté narozeniny. Norský závodník patřil v loňském juniorském šampionátu Red Bull Rookies Cupu k největším soupeřům českého závodníka Jakuba Kornfeila.

19 – třetí místo britského závodníka Bradley Smithe v portugalské Grand Prix bylo jeho devatenáctým umístění na stupních vítězů třídy do 125ccm. Pouze dva Britové dokázali ve 125ccm kubatuře získat větší počet – Bill Ivy (1942-1969), jenž v osudném roce 1969 závodil s motocyklem Jawa 350 jich získal dvaadvacet a Phil Read (1939)– The Prince of Speed – jednadvacet.

13 – Marc Márquez získal v Portugalsku třinácté vítězství sezony v třídě do 125ccm pro značku Derbi. Pokud někdo z jezdců na motocyklech Derbi vyhraje závod ve Valencii, vyrovná rekord v počtu vítězství jedné značky za sezonu, jehož dosáhla Aprilie  v letech 2007 a 2009.

1 – sezona 2010 je čtvrtou v éře osmistovek MotoGP a Američan Colin Edwards je jediným závodníkem, který závodil ve všech sedmdesáti závodech od roku 2007, kdy na dráhu poprvé vyjel prototyp s obsahem motoru 800cm.


10:22 | Andrea Dovizioso dnes slaví 33 let. odkaz
20:27 | Sergio Garcia dnes slaví 16 let.
21. března | Riccardo Rossi dnes slaví 17 let.
10. března | Mladý Francouz musel do svého prvního závodu v MotoGP odstartovat z boxové uličky. odkaz
10. března | Quartararo měl problém hned na startu. odkaz