Statistika před závodním víkendem na jihu Austrálie

Šestnáctý závodní víkend v australském Phillip Islandu je těsně před svým zahájením a to je prostor pro několik zajímavých statistických čísel z prostředí motocyklového šampionátu.
Statistika před závodním víkendem na jihu Austrálie

Statistiku jako již tradičně připravili na motogp.com a jedna ze zajímavostí je, že v éře motocyklových prototypů o objemu 800ccm Yamaha nikdy na jihu Austrálie nevyhrála. Navíc v éře čtyřdobých motorů má o jedno vítězství méně než Ducati a Honda.

25 – v den kvalifikace na Velkou cenu Austrálie oslaví Casey Stoner své pětadvacáté narozeniny

24 – španělští závodníci vyhráli posledních dvacet čtyři závodů Grand Prix nejnižší kubatury do 125ccm. Posledním závodníkem jiné národnosti, kterému se podařilo vyhrát závod v 125ccm kubatuře, byl loni v Katalánsku Ital Andrea Iannone. Španělům se podařilo zajet nejdelší vítěznou sérii v celé dvaašedesátileté historii světového šampionátu.

21 – vítězství Valentina Rossiho v Sepangu je jeho jednadvacátým v éře 800ccm kubatury MotoGP. Má o jedno vítězství méně než Casey Stoner, který je v této chvíli nejúspěšnějším jezdcem 800ccm kubatury v rámci vítězství v závodech Grand Prix.

11 – první místo Marca Márqueze v Sepangu je jedenáctým prvním místem v závodu nejnižší kubatury do 125ccm v podání jezdce značky Derbi. Derbi v letošním roce docílila vůbec nejvyššího počtu vítězství v nejnižší kubatuře na jednu sezonu.

8 – Australané vyhráli celkem osm závodů královské kubatury ve svém domácím podniku. Wayne Gardner na Phillip Islandu v roce 1989 a 1990, Mick Doohan zvítězil v Eastern Creeku v roce 1992 a 1995, na Phillip Islandu pak v roce 1998, Casey Stoner dominoval na Phillip Islandu v posledních třech letech 2007, 2008 a 2009.

6 let a 161 dnů – tento časový údaj znamená období, které dělilo Roberta Rolfa od jeho posledního vítězného závodu Grand Prix čtvrtlitrů v Jerezu 2004 a závodu Grand Prix Moto2 v Sepangu 2010.

5 – po vítězství v Malajsii se Marc Márquez z Red Bull Ajo Motorsport znovu ujal vedení v průběžném hodnocení třídy do 125ccm. V letošní sezoně je to pátý případ, kdy se mění pořadí na prvním místě nejnižší kubatury.

3 – od roku 2002, kdy na závodní dráhy vyjely čtyřdobé motocykly MotoGP, vyhrála na Phillip Islandu Ducati a Honda po tři závody MotoGP, Yamaha uspěla ve dvou případech

3 – Phillip Island je jedním z tří okruhů, které jsou v kalendáři mistrovství světa, kde Yamaha nevyhrála závod v éře 800ccm motocyklů. Dalším závodním okruhem je španělská Valencie a Aragón.


10. března | Mladý Francouz musel do svého prvního závodu v MotoGP odstartovat z boxové uličky. odkaz
10. března | Quartararo měl problém hned na startu. odkaz
10. března | Pódium třídy Moto2: odkaz
10. března | Baldassarri velmi těsně udržel Lüthiho za sebou a stává se vítězem GP Kataru třídy Moto2. odkaz
10. března | Jaume Masiá je po nehodě v závodě Moto3 v pořádku. odkaz