Statistika před závodním víkendem na jihu Španělska

Druhý podnik sezony patří španělskému okruhu v Jerezu, což je tradičně první evropská Grand Prix a zároveň začátek turné po Evropě. Statistika uvádí, že na jih Španělska zamíří motocyklové MS už po šestadvacáté.
Statistika před závodním víkendem na jihu Španělska

Ve statistice, kterou připravili na motogp.com, máme například čtyři jubilanty v počtu startů v seriálu Grand Prix nebo také fakt, že Marc Márquez je nyní nejúspěšnějším jezdcem Moto2, co se týče vítězství v závodech.

200 – startem do závodu Velké ceny Španělska Valentino Rossi zároveň oslaví svůj jubilejní dvoustý start v královské kubatuře, kde závodí od roku 2000 a na své konto si za tu dobu připsal sedmdesát devět vítězství a sedm titulů mistra světa

150 – pro Álvara Bautistu představuje Velká cena Španělska jeho sto padesátý start v závodu seriálu Grand Prix. Současný jezdec Gresiniho týmu MotoGP startoval celkem 67 krát v nejnižší kubatuře do 125ccm, 49 krát ve čtvrtlitrech a 33 krát v prestižní královské kubatuře MotoGP.

150 – také pro Švýcara Thomase Lüthiho (Interwetten Paddock Moto2) bude závod v Jerezu jeho sto padesátým v kariéře jezdce motocyklového mistrovství světa. V třídě do 125ccm startoval celkem 67 krát, v sedle 250ccm prototypu 47 krát a v nové kubatuře Moto2 už absolvoval 35 závodů Grand Prix.

100 – Dani Pedrosa udělá vše proto, aby v domácí Velké ceně Španělska uskutečnil svůj jubilejní stý start v královské kubatuře, kde závodí od roku 2006. Pedrosa přestoupil mezi jezdeckou elitu v pozici trojnásobného mistra světa (2x 250ccm 2005, 2004 a 1x125ccm 2003), ale v MotoGP zatím na vysněný titul nedosáhl. Pokud Pedrosa do druhého závodu sezony odstartuje, stane se teprve čtvrtým Španělem, který dosáhl hranice rovné stovky startů v královské kubatuře. Před ním to dokázal Carlos Checa, Sete Gibernau a Álex Criville.

77 – v Jerezu dosud uspořádali celkem sedmdesát sedm závodů motocyklového šampionátu seriálu Grand Prix: 10x MotoGP, 15x 500ccm, 23x 250ccm, 24x 125ccm, 3x 80ccm a 2x Moto2.

40 – v posledních dvou letech vyhrál závod MotoGP v Jerezu domácí závodník Jorge Lorenzo. Pokud Španěl svou nadvládu potvrdí i do třetice, připíše si na své konto celkem čtyřicáté vítězství v kariéře jezdce motocyklového mistrovství světa. V nižších kubaturách vyhrál v období let 2002 až 2007 celkem jednadvacet závodů, osmnáct jich do této chvíle vyhrál v královské MotoGP.

26 – Grand Prix v Jerezu je letos na programu už po šestadvacáté v řadě, protože první závod tam jeli jezdci světového šampionátu v roce 1987. Pouze Assen je okruhem, kde uspořádali bez přerušení více podniků než pořadatelé na jihu Španělska.

24 – na okruhu v Jerezu zaznamenali největší úspěch domácí jezdci, kteří do této chvíle slavili čtyřiadvacet vítězství v závodech seriálu Grand Prix

18 – v Kataru vyhrál Marc Márquez (Catalunya Caixa Repsol Moto2) osmnáctý závod Grand Prix kariéry, což je o jedno vítězství víc než ve věku do dvaceti let dosáhl Valentino Rossi. Pouze Dani Pedrosa získal s jednadvaceti vítěznými Grand Prix víc vítězství než oslavil své dvacáté narozeniny. Devatenáctiletý Márquez (17.2. 1993) má do konce letošní sezony velkou šanci Pedrosův rekord překonat.

13 – v katarské Grand Prix dominovali ve všech třech kubaturách jezdci ze Španělska - Moto3 Maveric Viñales, Moto2 Marc Márquez a MotoGP Jorge Lorenzo. Španělé vyhráli všechny tři závody  kubatur dané Grand Prix už po třinácté a pokud to zopakují ještě jednou, tak vyrovnají dosud nejlepší Italy.

8 – vítězství Marca Márqueze v katarské Grand Prix bylo jeho celkem osmé v kubatuře Moto2, což z něho momentálně činí nejúspěšnějšího jezdce šestistovek. Márquez má už nyní o jedno vítězství víc než Mistr světa z roku 2010 Toni Elías.

8 – Jerez byl pro španělské závodníky nejúspěšnějším okruhem, co se týče vítězství v královské kubatuře, kde slavili celkem osmkrát. Alberto Puig v roce 1995, Álex Criville v roce 1997 až 1999, Sete Gibernau v roce 2004, Dani Pedrosa v roce 2008 a Jorge Lorenzo v posledních dvou letech 2010 a 2011.

8 – nejúspěšnějším jezdcem okruhu v Jerezu je Valentino Rossi, který na jihu Španělska vyhrál celkem osmkrát. Jednou závod ve 125ccm a 250ccm kubatuře a celkem šestkrát v roli jezdce královské třídy.

5 – v éře MotoGP je v Jerezu nejúspěšnějším výrobcem Yamaha s pěti vítězstvími, druhá je Honda s čtyřmi a třetí Ducati tam slavila jednou

2 – Jerez je jedním ze dvou okruhů v kalendáři mistrovství světa, kde Casey Stoner ještě nikdy nevyhrál závod královské kubatury. Druhým je portugalský Estoril.


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.