Statistiky a zajímavosti před závody v Aragonii

Statistiky a zajímavosti před závody v Aragonii

Závod v Aragonii je čtrnáctý podnikem letošního roku a také je posledním před trojicí zámořských závodů.

MotoGP

Letošní ročník GP Aragonie bude už osmým v řadě. Poprvé se zde jelo v roce 2010.

Celkově už se na území Španělska konala Grand Prix na šesti okruzích. Kromě Aragonu to jsou i Jerez, Montmeló, Valencie, Montjuich a Jarama.

Nejúspěšnější je v Aragonii Honda se čtyřmi výhrami.

V Aragonii se velmi dobře daří španělským závodníkům. Napříč všemi třídami se zde zatím odjelo 21 závodů, z čehož 15 mělo španělského vítěze. Z jiných národností zde vyhráli i Australan Stoner, Italové Iannone a Fenati, Portugalec Oliveira a Brit Sam Lowes.

MotorLand Aragon je jedno z pěti tratí MS silničních motocyklů, na níž se jezdí proti směru hodinových ručiček. Dalšími jsou Austin, Sachsenring, Phillip Island a Valencie.

Do Aragonie přijede jako vedoucí muž šampionátu MotoGP Marc Márquez. K výměně v čele tabulky již letos ve třídě MotoGP došlo šestkrát.

Márquez, který vede šampionát, má pouze 199 bodů, což je od zavedení současného bodového systému dosud nejnižší bodový zisk vedoucího muže po třinácti odjetých závodech.

Stejný počet bodů jako Márquez má i Dovizioso na druhém místě. Pokud Dovi letos získá ještě alespoň jeden bod, stane se prvním jezdcem od doby Stonera, který na Ducati získal za sezónu 200 a více bodů.

Maverick Viňales je v pořadí šampionátu třetí a ztrácí jen 16 bodů na Márqueze. Jedná se o nejmenší rozdíl mezi první trojicí po třinácti odjetých závodech za současného bodového systému.

Jack Miller pojede v Aragonii svou celkově 100. Grand Prix.

Do prvního tréninku v Aragonii nakonec nastoupí i Valentino Rossi. Jezdec dostal svolení od lékařů. Po tréninku se rozhodne, zda bude dále pokračovat v závodním víkendu. Pokud nebude pokračovat, nahradí jej Michael van der Mark. Pokud van der Mark nastoupí do závodu, stane se prvním Holanďanem v závodě královské kubatury od dob Jurgena van der Goorbergha, který  v roce 2005 nahradil zraněného Tamadu.

Moto2

Po Misanu má Dominique Aegerter na kontě dvě vítězství v Grand Prix.

Thomas Lüthi dojel v Misanu hned za Aegerterem. Bylo to poprvé, kdy na prvních dvou místech dojeli dva Švýcaři.

Alex Márquez loni v Aragonii vybojoval své první umístění na stupních vítězů v kategorii Moto2.

Do Aragonii přijede jako vedoucí muž Franco Morbidelli. V Misanu upadl, takže se mu Lüthi v pořadí šampionátu hodně přiblížil. Těsnější rozdíl po třinácti odjetých závodech Moto2 byl loni, kdy první dva jezdce dělily jen tři body a v roce 2011, kdy mezi prvními dvěma jezdci bylo šest bodů.

Nikdo ze současných jezdců Moto2 nemá na svém kontě vítězství z Aragonie v prostřední třídě.

Moto3

V Misanu získal Romano Fenati své druhé letošní vítězství, celkově je to jeho devátá výhra.

Fenati v Misanu vyhrál s rozdílem 28,594 s, což je největší rozdíl od závodu v Indianapolis roku 2015, kdy Livio Loi zvítězil o 38,860 s. Jak v letošním Misanu, tak i v Indianapolis 2015 sehrálo roli počasí.

V Misanu bodovali v Moto3 všichni jezdci, kteří dojeli do cíle. To se naposledy stalo v roce 2012 v Le Mans.

Vedoucím mužem šampionátu je Joan Mir, který má na druhého jezdce v pořadí náskok 61 bodů. Lépe na tom byl po třinácti odjetých závodech pouze Brad Binder v loňském roce, který už v Aragonii oslavil mistrovský titul.

Joan Mir ještě nemá ani matematickou šanci na zisk titulu v Aragonii, protože po Aragonii se pojedou ještě čtyři závody, takže by Mir musel mít po tomto závodě náskok přes sto bodů, což při maximálním možném zisku 25 bodů a při Mirově ztrátě 61 bodů není možné.

Italové Fenati a Bastianini jsou jedinými současnými jezdci Moto3, kteří už v Aragonii vystoupili na podium.

Zdroj: MotoGP, foto: Repsol

Doporučujeme

Články odjinud