Statistiky před posledním závodem roku

Statistiky před posledním závodem roku

O tomto víkendu se pojede poslední závod letošního roku. Ve slabších třídách je o titulu rozhodnuto, v MotoGP se ještě bude bojovat.

V obou slabších kubaturách je již rozhodnuto o titulu šampiona. V Moto3 se po závodě v Austrálii stal šampionem Joan Mir. Franco Morbidelli už má jistý titul v prostřední kubatuře. Jeho soupeř Thomas Lüthi si v Malajsii zlomil kotník a nenastoupil do závodu, čímž bylo o titulu rozhodnuto. Lüthi nepojede ani ve Valencii.

V královské kubatuře je ještě boj o titul otevřený. Jako vedoucí muž do Valencie přijíždí Marc Márquez, který vede před Andreou Doviziosem o 21 bodů. Márquez je tedy titulu velmi blízko. Nezíská jej pouze v případě, když Dovi zvítězí a zároveň Márquez získá méně než pět bodů. Pokud Dovi nezvítězí, bude Márquez šampionem bez ohledu na svůj vlastní výsledek. V případě, že by došlo k rovnosti bodů, byl by šampionem Dovi, protože by měl více vítězství na kontě.

Letos to bude pošestnácté, kdy se poslední závod sezóny jede ve Valencii.

Okruh nese jméno bývalého závodníka Ricarda Torma, který v letech 1978 a 1981 vyhrál titul v kategorii 50 ccm a roku 1998 zemřel na leukémii.

V královské kubatuře získal ve Valencii nejvíce výher Jorge Lorenzo, který se zde radoval čtyřikrát. Celkově (napříč všemi třídami) má nejvíce vítězství Dani Pedrosa – tři v MotoGP, 2 ve třídě 250 ccm a 1 v kategorii 125 ccm.

Od zavedení kategorie MotoGP posbírala ve Valencii nejvíce výher Honda (osm), následuje Yamaha s pěti výhrami a Ducati se dvěma.

Posledních sedm závodů Moto2 ve Valencii mělo sedm různých vítězů: Karel Abraham (2010), Michele Pirro (2011), Marc Márquez (2012), Nico Terol (2013), Tom Lüthi (2014), Esteve Rabat (2015) a Johann Zarco (2016). Ve třídě Moto2 letos z výše jmenovaných jezdí pouze Thomas Lüthi, který je ovšem zraněný, takže letos se do seznamu přidá osmý vítěz.

Posledních pět závodů Moto3 ve Valencii mělo pět různých vítězů: Danny Kent (2012), Maverick Viňales (2013), Jack Miller (2014), Miguel Oliveira (2015) a Brad Binder (2016). Nikdo z jmenovaných v kategorii Moto3 již nejezdí, tak i zde letos přibude do seznamu nové jméno.

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Doporučujeme

Články odjinud