Statistiky před Sachsenringem – MotoGP

Statistiky před Sachsenringem – MotoGP

Před delší letní přestávkou ještě jezdci zamíří do Německa, kde se pojede devátý podnik letošního ročníku.

Letošní závod na Sachsenringu bude 79. závodem na německé půdě.

Prvním závodem v Německu byla Grand Prix Západního Německa v roce 1952. Závody tříd 350 ccm a 500 ccm vyhrál Reg Armstrong.

Od doby sjednocení Německa se Velká cena konala v Hockenheimu (1991-1994), na Nürburgringu (1995-1997) a na Sachsenringu (1998 až do současnosti).

Sachsenring je jedním z pěti okruhů šampionátu, na němž se jezdí proti směru hodinových ručiček. Kromě Sachsenringu to jsou i Austin, Aragon, Phillip Island a Valencie.

Od vzniku kategorie MotoGP se na Sachsenringu nejvíce dařilo Hondě, která zde zvítězila jedenáctkrát. Třikrát vyhrála Yamaha a jednou Ducati.

Napříč třídami je na Sachsenringu nejúspěšnějším jezdcem Marc Márquez, který zde vyhrál sedmkrát (1 x 125 ccm, 2 x Moto2 a 4 x MotoGP). Za Márquezem následuje jeho týmový kolega Dani Pedrosa se šesti výhrami (2 x 250 ccm a 4 x MotoGP).

Pokud Valentino Rossi vyhraje i na Sachsenringu, získá dvě vítězství v řadě poprvé od roku 2009, kdy vyhrál v Katalánsku a v Assenu.

Andrea Dovizioso přijíždí na Sachsenring jako vedoucí muž. Na kontě má 115 bodů, což je nejmenší bodový zisk vedoucího jezdce po osmi odjetých závodech od roku 1993, kdy se zavedl současný bodový systém.

Je to poprvé od Márquezova vstupu do MotoGP, kdy tento jezdec nevyjížděl z pole position v pěti po sobě jdoucích závodech.

V MotoGP už není nikdo, kdo by letos dokázal bodovat ve všech dosud odjetých závodech. Do Assenu to byl Folger, ale ten v Assenu nedokončil.

Jen 11 bodů nyní dělí čtyři nejlépe umístěné jezdce šampionátu, což je nejmenší rozdíl od doby zavedení současného bodového systému. Druhý nejmenší rozdíl byl v roce 1998. Tehdy byli na prvních čtyřech místech Doohan, Biaggi, Crivillé a Checa. Dělilo je 29 bodů.

Petrucci vystoupil na stupně vítězů dvakrát během předchozích tří závodů, což je něco, co od roku 2008 nedokázal žádný jezdec Ducati z netovárního týmu.

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Doporučujeme

Články odjinud