Statistiky před závodem v Le Mans

Jezdci před sebou mají pátý závod letošní sezóny. K závodu v Le Mans se vztahují například následující statistiky:
Statistiky před závodem v Le Mans

Okruh v Le Mans byl dějištěm Grand Prix 31 krát. Poprvé se zde jel závod třídy 500 ccm v roce 1969. Závodu tehdy dominoval Giacomo Agostini s motocyklem MV Agusta.

Letošní rok je dvacátým v řadě bez přerušení, kdy se v Le Mans jede MS silničních motocyklů.

Kromě Le Mans se závody MS silničních motocyklů ve Francii konaly i na následujících okruzích: Paul Ricard (13 x), Clermond-Ferrand (10 x), Nogaro (2 x), Remeš (2 x), Rouen (2 x), Albi (1 x), Magny-Course (1 x).

Od zavedení čtyřtaktních motorů vyhrála v Le Mans osmkrát Honda, osmkrát Yamaha, jednou Suzuki.

GP Francie 2018: Výhru v Le Mans vybojoval Márquez

GP Francie 2018: Výhru v Le Mans vybojoval Márquez

V letech 2012 až 2018 vyhrávali v Le Mans jen Španělé: Lorenzo (2012, 2015 a 2016), Márquez (2014 a 2018) a Pedrosa (2013), Maverick Viňales (2017). Posledním nešpanělským jezdcem, který vyhrál v Le Mans, je Casey Stoner (2011).

Po delší dobu bylo nejlepším umístěním francouzského závodníka v královské kubatuře na okruhu v Le Mans čtvrté místo, které roku 2003 získal Olivier Jacque. Až v roce 2017 to změnil Johann Zarco, který tehdy vystoupil na podium – dojel druhý, přičemž na vítězného Viňalese ztratil 3,134 s. Loni Zarco sice startoval z pole position, ale závod nedokončil, takže statistiku nemohl vylepšit.

V letošním roce jsou v MotoGP dva francouzští závodníci – Johann Zarco a nováček Fabio Quartararo. Zarco nyní jezdí na KTM a není jezdcem, který by bojoval o přední příčky. Quartararo ovšem přijíždí na svou domácí Velkou cenu s tím, že před necelými dvěma týdny v Jerezu poprvé startoval z pole position a stal se tak nejmladším jezdcem, který kdy v MotoGP startoval z prvního místa. Ve španělském závodě Quartararo bojoval o podium, ale kvůli poruše motocyklu závod nedokončil, v pondělním testu pak zajel rekordní čas. Tento jezdec je tedy aktuálně ve výborné formě a rád by před domácím publikem zajel co nejlepší výsledek. Kdyby se Quartararovi podařilo tento týden v Le Mans zvítězit, stal by se historicky nejmladším vítězem závodu MotoGP. Zda to tak skutečně dopadne, budeme vědět tuto neděli odpoledne. Pokud však Quartararo v Le Mans nevyhraje, bude mít na překonání Márquezova rekordu ještě další dvě příležitosti.

Jezdcem s největším počtem výher v Le Mans je Jorge Lorenzo. Závodník z Mallorky zde pětkrát vyhrál v kategorii MotoGP a jednou ve dvěstěpadesátkách.

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

15. května | Bastianini vítězí potřetí v letošní sezóně. odkaz
15. května | Závod Moto3 bude restartován a zkrácen na 14 kol. Jezdci se na startu seřadí dle původních pozic z kvalifikace.
15. května | Závod Moto3 je přerušen. v Le Mans začalo pršet. odkaz
14. května | Deniz Öncü měl dnes nepříjemný pád. Musel do zdravotního střediska na vyšetření, ale nakonec je v pořádku. odkaz
2. května | Server odkaz dnes přišel s informací, že Suzuki na konci letošního roku opustí MotoGP. Očekává se, že brzy by mělo být vydáno oficiální oznámení.