Statistiky před závody v Japonsku

Závod na japonském okruhu v Motegi otvírá sérii tří zámořských závodů. Ve třídě Moto3 se již může rozhodnout o titulu.

MotoGP

Do Japonska přijíždí jako vedoucí muž šampionátu královské kubatury Marc Márquez, který má na Motegi dobré vzpomínky. Španěl zde loni vybojoval mistrovský titul, přestože se před závodem jevila jeho šance na zisk titulu už v Motegi spíše jen jako teoretická. V závodě ovšem Márquez zvítězil a ani jeden jezdec Yamahy nedojel, nikdo jiný (kromě Rossiho a Lorenza) jej ohrozit nemohl, takže si zajistil titul. Svůj druhý titul (v roce 2015) slavil Márquez také v Motegi. Letos ovšem nemá Márquez ani matematickou šanci na to, aby získal titul už v Motegi. Jeho náskok na druhého jezdce v pořadí je pouze šestnáct bodů a po Motegi se jedou ještě tři další závody, v nichž se bude bojovat o 75 bodů.

Boj o titul je letos hodně těsný. Dovi na druhé pozici zaostává za Márquezem o šestnáct bodů. Třetí Viňales ztrácí 28 bodů. Po Aragonsku se na průběžné čtvrté místo posunul Dani Pedrosa. Na svého kolegu Márqueze ztrácí 54 bodů. Valentino Rossi, který do závodu v Aragonsku nastoupil navzdory zlomenině nohy, klesl na páté místo, na Márqueze ztrácí 56 bodů. Rossi je posledním jezdcem, který ještě drží matematickou šanci na titul. Šestý Zarco už ztrácí více než sto bodů na Márqueze, takže čtyři závody před koncem už nemůže myslet na titul ani teoreticky. Může se však těšit z pozice nejlepšího nováčka. Druhým nejlepším nováčkem je Jonas Folger, který má o 33 bodů méně než Zarco.

Nejúspěšnějším jezdcem v Motegi je Dani Pedrosa, který zde v MotoGP vyhrál už třikrát, včetně výher ze slabších tříd má Pedrosa z Motegi celkem pět výher. Úspěchy v Motegi slavil i Jorge Lorenzo, který je zde nejúspěšnější z hlediska kvalifikací, z pole position na tomto okruhu vyrážel ve třídě MotoGP už čtyřikrát, zvítězil třikrát.

Rekord okruhu (ze závodu) v Motegi pro třídu MotoGP drží od roku 2014 Jorge Lorenzo s časem 1:45,350. A nejlepší kvalifikační kolo (1:43,790) zde o rok později zajel tentýž jezdec.

Moto2

V prostřední třídě vede šampionát Franco Morbidelli. Ital po vítězství v Aragonii navýšil své vedení před Lüthim. Na svém kontě má o 21 bodů více než Švýcar. Třetí místo v šampionátu patří Oliveirovi. Jen dva body na Oliveiru ztrácí Alex Márquez, takže boj o třetí místo v šampionátu může být letos ještě zajímavý. Oliveira i Márquez ještě mají teoretickou šanci na titul, ale opravdu již jen teoretickou. Oliveira ztrácí 91 bodů a Márquez 93 bodů.

Alex Márquez má na Motegi dobré vzpomínky, protože zde v roce 2013 vybojoval své první vítězství ve světovém šampionátu silničních motocyklů. Tehdy jezdil ve třídě Moto3.

Pozici nejlepšího nováčka drží Francesco Bagnaia, který je celkově pátý a na svém kontě má 130 bodů. Druhým nejlepším nováčkem je loňský šampion Moto3 – Brad Binder – na desáté pozici s 67 body.

Držitelem traťového rekordu je Franco Morbidelli, který zde loni v závodě zajel nejrychlejší kolo za 1:50,788.

Moto3

V nejnižší kubatuře letos jasně vede Joan Mir. Jezdec z Mallorky má v čele náskok osmdesáti bodů, takže otázkou není ani tak to, zda Mir letos bude šampionem, ale spíš to, kdy se tak stane. Pokud Mir v Motegi zvítězí, stane se šampionem bez ohledu na výsledky dalších jezdců. Ostatní možnosti, kdy může Mir slavit, jsou uvedeny zde.

Mirova první šance na zisk titulu

Mirova první šance na zisk titulu

Teoretické šance na titul mají druhý Fenati a třetí Canet. Fenati ztrácí 80 bodů, Canet dokonce 98 bodů, ve hře je 100 bodů.

Traťový rekord ze závodu drží v Motegi ve třídě Moto3 už od roku 2014 Alex Márquez, který zde tehdy zajel nejlepší kolo za 1:57,112.

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře