Stoner: Jsem světový šampion a nevzdám se jen tak

V probíhající sezóně si úřadující mistr světa MotoGP Casey Stoner připsal už čtvrté vítězství. Jeho poslední triumf přišel minulý týden v Laguně Seca, a navýšil tak předchozí počet vítězství v letošních deseti už odjetých závodech.
Stoner: Jsem světový šampion a nevzdám se jen tak

Jezdec týmu Repsol Honda je třetí v celkovém hodnocení a i letos bude usilovat o obhajobu titulu. Svou kariéru chce ukončit na naprostém vrcholu.

Máme za sebou polovinu sezóny, jak hodnotíš své výkony, tým i motocykl?
„Abych byl upřímný, se svými výkony jsem docela spokojený. Ano, udělal jsem několik chyb v Mugellu a na Sachsenringu, které mě, bohužel, srazily v celkovém pořadí. Myslím si, že pokud by se věci vyvíjely trochu jinak, pokud by v některých závodech bylo jiné počasí a pokud bych nechyboval, byli bychom teď na dobrém místě. Teď jsme prostě přišli o místo, na kterém bychom měli být."

Loni o tomto čase jsi byl první a měl jsi o dvacet bodů víc než nyní. Co se změnilo?
„Jak jsem řekl, kdybych v Le Mans závodil na suchu, jsem si jistý, že bych tam vyhrál. A pokud bych vyhrál na Sachsenringu, teď bych pravděpodobně vedl šampionát. Ale bohužel jsem se dopustil takových chyb, že mi plán nevyšel. V Kataru jsem byl jasně nejrychlejší, ale zdravotní problém s rukou celý závod zkomplikoval. Teď k tomu to nové pravidlo o pneumatikách. Pro nás to byla katastrofa. Motorka se nechovala vůbec dobře."

Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa jsou aktuálně ve vedení. Jak ty dva porazit? Jaké jsou jejich silné a slabé stránky?
„Myslím, že každý týden je to jinak. Jasně, Jorge je vždycky nahoře, vždycky vypadá velmi silně a konzistentně, protože je samozřejmě spokojený s novými pneumatikami. Této směsi dávali v Yamaze přednost už v předsezóních testech a naopak já s Danim jsme byli ti, kdo tuto směs vůbec neměli rádi. Silné a slabé stránky se mění s každým závodem a ty je musíš s každým novým závodem znovu a znovu hodnotit, a to nikdy není jednoduché."

Vy tři jste byli společně na pódiu tolikrát, jako žádná jiná trojice. Je teď úroveň talentu v mistrovství světa vyšší než kdykoliv jindy?
„Myslím si, že ano. Domnívám se, že je to rok od roku lepší. Loňská nejlepší čtveřice spolu bojuje stále i letos. Rostli jsme společně z nižších tříd a myslím si, že letos jsme opravdu silní. Být tolikrát společně na stupních vítězů s Jorgem a Danim je skvělý pocit. Vzájemně si hodně vážíme jeden druhého, naše souboje jsou hodně dobré a musím říct, že jsem opravdu šťastný, že můžeme být na stupních, v mé poslední sezóně, tak často společně."

Když pomineme Nizozemí, byl letos Lorenzo vždy na prvním nebo druhém místě. Myslíš, že si dokáže tuto formu udržet celou sezónu?
„Ano. Není důvod myslet si něco jiného. Držel ji doteď, může ji udržet do konce sezóny. Jorge byl vždy víceméně konzistentní. A pokud se stalo, že nebyl dostatečně rychlý na to, aby zvítězil, tak vždycky skončil na druhém místě. Dostat se před něj bude velmi těžký úkol, ale musíme to prostě zkusit!"

V Německu to bylo hop nebo trop...
„Ne, tak to opravdu nebylo. Abych byl upřímný, byl jsem spokojený s pozicí, na které jsem byl. Svůj útok jsem plánoval do poslední zatáčky, kde jsem byl na brzdy mnohem lepší než Dani. Víc jistý. O zatáčku dřív jsem pustil brzdu příliš brzy, byl jsem měkký, nezatížil jsem dostatečně předek a havaroval. Dost mě to překvapilo, protože jsem si byl tím předjetím hodně jistý. V jediném okamžiku jsem si zkazil šampionát.  To opravdu nebyl nejlepší způsob jak zakončit víkend."

Přikládáš nule na svém kontě veliký význam?
„Ne. Dělám to, co dělat můžu, chyby se stávají. Jednoduše řečeno, do konce sezóny budeme dělat všechno tak, jak to nejlépe půjde."

Myslíš, že Tě lidé po tom pádu a následně po výsledku v Itálii předčasně odepsali?
„To dělají vždycky, loni to bylo také tak. Když jsme nebyli na špici, zapomněli na nás. Každý rok se mi nepodaří pár závodů a lidi Tě prostě hned odepíší. Ale musíte si pamatovat, co umím, že jsem mistr světa a že se nevzdám tak snadno."

Jakou máš strategii pro druhou polovinu sezóny?
„Žádná strategie neexistuje. Nikdy. Během sezóny musíte být v každém závodě co nejrychlejší, i v každém tréninku využít všechny možnosti stroje i pneumatik, jezdit, jak nejlépe umíte, získávat víc bodů než vaši soupeři. To je to nejlepší, co můžete pro úspěch udělat."

Vždycky ses pozitivně vyjadřoval o Marcu Marquezovi. Jak bude podle tebe vypadat jeho příští rok?
„Upřímně? Nevím. Nejsem si jistý úrovní třídy Moto2. Vidíme, že Marc je na hodně vyšším levelu než ostatní, ale vlastně nic nevím o úrovni jeho rivalů. Zatím jsem se nesetkal s tím, aby jezdec přešel z nižší kategorie do MotoGP a okamžitě byl úspěšný. Jistě, Stefan Bradl má pár slušných výsledků, ale zrovna v těch závodech jsem chyboval, takže všechno vypadá trochu líp, než jaké to ve skutečnosti je. Můžeme samozřejmě zažít triumf jezdce Moto2 v MotoGP. A pokud se to opravdu někomu podaří, tak to bude právě Marc Marquez."

Pokud by za Tebou přišel Marc pro radu jak na třídu MotoGP, co bys mu řekl?
„Myslím, že každý jezdec má svůj vlastní názor a zároveň si nemyslím, že by Marc za mnou pro radu přišel. Ve skutečnosti se zřejmě domnívá, že je o něco lepší než já, protože Marc má velikou důvěru v sebe sama a ve své schopnosti. Myslím, že se bude muset trošku umírnit, protože naše kategorie není tak snadná jak se může zdát."

Před Tebou je ještě devět závodů než skončí Tvoje kariéra v MotoGP. Řekneš si někdy na okruhu „tady už víckrát nepojedu"? Co Ti bude chybět ze všeho nejvíc?
„Vůbec nepřemýšlím o tom, že bych už nikdy nikde nejezdil. Kdykoliv se můžu vrátit, když budu chtít. Možná ne jako závodník, ale svézt se můžu na kterékoliv trati. Bude mi chybět závodění, protože, bohužel, je to jen malá část sportu, velmi malá. Skutečně mi budou chybět lidé, se kterými pracuji a se kterými jsem měl to potěšení trávit čas. Bude mi líto, že už je neuvidím."

Po Laguně Seca máš dvoutýdenní přestávku. Ideální čas pro hraní si s dcerkou, užiješ si společnost své ženy, zarybaříš si. Nebo budeš na maximum trénovat?
„Všechno z toho. Trochu si zarybařím, navštíví nás několik přátel, užijeme si společné chvíle a trochu si odpočinu. Ale samozřejmě budu i trénovat, abych byl fit do Indianapolis."
(motogp.com)

 


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.