Tech 3 bude v Sepangu testovat s novou Yamahou YZR-M1

Rozhovor s Herve Poncharalem.
Klepněte pro větší obrázekŠéf týmu Tech 3 Herve Poncharal prozradil v rozhovoru pro motogp.com, plánované cíle francouzského satelitního týmu Yamahy v sezóně 2009. Letošní ročník světového šampionátu je rovněž pro Tech 3 druhým rokem s dvojicí jezdců Colinem Edwardsem a Jamesem Toselandem.

Řekněte nám něco o plánovaných předsezónních testech a zda už v prvním testu v Sepangu pojedete s novou YZR-M1 2009?
Herve Poncharal: „Náš tým se právě vrátil z Japonska, kde jsme měli, jak tomu říkáme, ´ školící montážní týden´. Náš tým tam byl spolu s mechaniky týmu Fiat Yamahy, kde se učili jak pracovat s novým motocyklem a na všechny to velmi zapůsobilo. Nový motocykl vypadá jak ten z roku 2008, ale není tam téměř jediný díl, který by byl stejný. Všechno, co jsme viděli, i když to bylo jen statické, pokračuje správným směrem a myslíme si, že je to přesně to, co potřebujeme, abychom byli dokonce ještě lepší než v roce 2008.“

„Takže máme novou M1 a v Japonsku jsme právě dokončili kompletaci čtyř motocyklů. Nyní budou expedovány do Malajsie a náš první zimní test s novým modelem bude 5. až 7. února v Sepangu.“

Jaké jsou vaše cíle pro sezónu 2009?
HP: „Sezóna 2008 byla pro nás opravdu dobrá. V šampionátu jsme byli čtvrtí a nejlepší z nezávislých týmů v celkovém hodnocení. Umístili jsme se před dvěma továrními týmy, takže to je něco, na co jsme opravdu pyšní a myslím si, že našim cílem pro sezónu 2009 musí být pokusit se o totéž. Nebude to snadné, protože si myslím, že všichni pracují opravdu tvrdě a od ostatních nezávislých týmů tak očekáváme větší konkurenceschopnost.“

„Z hlediska perspektivy našich jezdců, je našim cílem mít jednoho z nich v první pětce. Colinovi se to v minulém roce téměř podařilo. S pravidlem jednotných pneumatik a skutečností, že James teď zná všechny závodní okruhy, by měli oba dva být mnohem konkurenceschopnější a měli by se přiblížit čelní skupině jezdců. V roce 2008 jsme měli jedno pole position a stupně vítězů. Získat pole position je obtížný úkol, ale proč by se to nemohlo podařit zase? Už bez kvalifikačních pneumatik, jak to bylo před tím, to teď bude mnohem víc otevřené. Zejména pokud jde o pódiová umístění, rádi bychom tam znovu viděli Colina a našim snem je vidět Jamese, získat v roce 2009 své první stupně vítězů v MotoGP.“

Klepněte pro větší obrázekOčekáváte v tomto roce zlepšení výsledků?
HP: „Vždy se snažíme o zlepšení. Ale než mluvit o tom, že se chystáme zlepšit, což vypadá trošku domýšlivě, je podle mě nutné si uvědomit, že právě teď všichni, každá továrna a každý tým, usilovně pracují na své konkurenceschopnosti. Před tím, než budeme mít první společný test je skutečně těžké posoudit, na jaké úrovni jsme my a jak moc každý z účastníků, továren, týmů a jezdců pracovali během zimy.“

„Samozřejmě bych chtěl, abychom podávali ještě lepší výkony než tomu bylo v roce 2008. Myslím si, že Colin a James pracují velmi tvrdě na své fyzické kondici. Yamaha, co jsem viděl minulý týden, když jsme kompletovali nové motocykly, vím, že pracovala velmi tvrdě a stále tvrdě pracuje. Ale konkurence dělá také to samé, takže ještě chvíli počkejme, než učiníme nějaké prognózy.“

Bude z vašeho pohledu sezóna 2009 zlomovým rokem pro oba jezdce Colina a Jamese vzhledem k jejich věku, jejich současným smlouvám a konkurenceschopnosti, které čelí v MotoGP?
HP: „V životě nic netrvá věčně a to zvlášť ve sportu a v MotoGP. James i Colin mají nyní smlouvy na jeden rok. Colin měl odejít z MotoGP koncem roku 2008, ale vzhledem k jeho působivému výkonu během sezóny se mu podařilo získat ještě jeden rok. Možná bude v roce 2009 ještě lepší a proto s námi bude i v roce 2010. Doufám, že se tak stane. James objevoval MotoGP a musel překonat řadu problémů, učením se nových okruhů, adaptací na nový motocykl a na jinou formu závodění. Když si to všechno uvědomíte, tak si vedl opravdu dobře. Ale samozřejmě jsou oba pod velkým tlakem, aby podali očekávaný výkon, stejně jak my a jako všichni ostatní v MotoGP.“

„Od Colina očekáváme, že bude pokračovat na stejné úrovni na jaké je a možná ještě lepší. Od Jamese očekáváme výrazné zlepšení a myslím si, že je toho schopen. Je těžké dosáhnout vrcholu a oba jsou na špičkové úrovni ve svém sportovním odvětví, ale někdy je mnohem obtížnější se tam udržet. Pravidla hry znají, je to tvrdé prostředí, ale takový je už život. Chcete-li tam být, musíte prokázat, že jste tam přínosem. Jsem si docela jistý, že James bude mít velmi dobrou sezónu v roce 2009. Hovořil jsem s ním nedávno a on velmi pracuje na své tělesné kondici a je vysoce motivovaný. Takže nevidím důvod, proč bychom neměli získat očekávané výsledky, ale samozřejmě víme, že někteří mladí závodníci klepou na dveře MotoGP a naši jezdci to vědí také. Naši jezdci chápou, že potřebujeme získávat stupně vítězů.“

Klepněte pro větší obrázekMyslíte si, že v roce 2009 uvidíme vítězit jezdce satelitních týmů?
HP: „Myslím si, že každý chce vidět stále větší stupeň konkurence v závodech a nová pravidla ohledně pneumatik určitě pomůžou, aby závodění bylo vyrovnanější. V roce 2008 jsme měli možnost vidět, že faktor pneumatik vytvořil v některých závodech určité rozdíly a některé jezdce připravil o šance. Teď budou mít všichni stejné specifikace a množství pneumatik. V listopadu jsme testovali v Jerezu a všichni, každý jezdec, každý manažer týmu nebo šéfmechanik, s kterým jsem mluvil byl spokojený a to dokonce i ti, kteří dříve zastávali negativní názor ohledně změny pravidel.“

„Myslím si, že nám to pomůže být více konkurenčními a když se podíváte na všechny jezdce na startovním roštu, všichni jsou velmi, velmi dobří. My bychom měli být v postavení, že pokud se trochu zlepšíme ve srovnání s minulým rokem, kde jsme měli hodně startů z první řady a umístění na stupních vítězů, tak to bude dobré. James a Colin mají svůj sen. Jejich jasným cílem je pokusit se vyhrát závod, takže doufejme, že nezávislý tým nějaký závod vyhraje a doufejme, že to bude ten náš. Není to vůbec nereálné, ale zajisté to bude obtížné vzhledem k továrním týmům, protože mají nejlepší možnosti a nejlepší jezdce. Ale stalo se to již dříve a doufejme, že se to stane znovu v roce 2009.“