Testy skončily, začíná tvrdá realita

V pondělí ukončili jezdci a týmy nižších kubatur 125ccm a Moto2 předsezonní přípravu na dvaašedesátý ročník Mistrovství světa silničních motocyklů 2010.

Nyní je vše připraveno k tomu, aby už za deset dnů odstartoval prvním volným tréninkem závodní víkend úvodní Velké ceny Kataru. Na okruhu v Losail, který leží nedaleko katarského hlavního města Dauhá se již tradičně pojede pod světly reflektorů a to bude pro mnohé jezdce náročný křest ohněm.

Pokud můžeme zhodnotit jednotlivé jezdce dle jejich výsledků v předsezonních testech je na tom v nejnižší kubatuře nejlépe skupina čtyř španělských jezdců - Marc Márquez, Pol Espargaró, jeho týmový kolega Efrén Vázquez a Nicolas Terol. Tito mladíci naprosto s přehledem dominovali zimní přípravě a v nadcházející sezoně můžeme očekávat jejich vzájemné souboje v každém z osmnácti závodů sezony.

Loni v nejnižší kubatuře kraloval Julián Simón a ten také v závěru sezony 2009 s velkým náskokem získal titul, ale v tomto roce bude situace na trati pravděpodobně mnohem vyrovnanější, protože další jezdci jako Sandro Cortese, Esteve Rabat nebo Bradley Smith ztrácejí jen minimum a jejich ambice jsou vysoké stejně, jako všech ostatních mladíků na 125ccm motocyklech.

Klepněte pro větší obrázek

Zcela nová kubatura Moto2 je zatím velkou neznámou. S nejlepšími časy figurují na vedoucích příčkách bývalí jezdci MotoGP Toni Elías, Alex De Angelis nebo Yuki Takahashi, ale výrazná převaha to není. V Jerezu si pro nejlepší čas zajel Ital Claudio Corti, velmi dobře jede Američan Kenny Noyes, Kolumbijec Yonny Hernandez, ale také Španěl Julián Simón nebo Angličan Scott Redding.

V posledním testu výrazně zabodoval český závodník Karel Abraham, když zvládl kolo okruhu v Jerezu třetím nejrychlejším časem, což je velmi dobrý výkon. Teď je třeba udržet zvolené tempo, protože to bude v úvodu sezony základem úspěchu. Moto2 je nová kubatura, všichni začínají od nuly a ten, kdo se za této situace nejlépe a co možná nejrychleji zorientuje, může v konečném důsledku vytěžit maximum.

Celkem šestnáct jezdců střední kubatury je po posledním testu srovnáno v jedné sekundě a to slibuje velmi zajímavou podívanou. Samozřejmě testy jsou jedna věc a samotné závody věc druhá, takže se můžeme ještě dočkat překvapení. Každopádně výsledky kvalifikace budou pro jezdce Moto2 životně důležité. Díky postavení v čele startovního roštu se tak můžou vyhnout nepříjemnostem v prvním kole, když celé čtyřicetičlenné pole vyrazí kupředu a na studených pneumatikách se přiřítí k nájezdu do první zatáčky.

Klepněte pro větší obrázek


Královská kubatura MotoGP má na startu v Kataru celkem sedmnáct jezdců, což sice není moc, ale v posledních letech všichni dokazují, že to nijak nesnižuje atraktivitu jejich klání, ale naopak. Nejlepším jezdcem předsezonního testování je Valentino Rossi, který byl na vrcholu v pěti testech z šesti. Ten poslední šestý vyhrál Casey Stoner, jinak ve všech případech druhý muž testu v Malajsii a Kataru. Jorge Lorenzo si přes zranění udržuje vedoucí jezdce na dohled a jediný Dani Pedrosa za kolegy z ´Velké čtyřky´ viditelně zaostává. Španěl po dlouhé době absolvoval zimní přípravu bez zranění, ale výsledky nebyly dle jeho představ. Jak ho ale známe, dokáže velmi dobře zabrat v samotné sezoně a všichni u Hondy věří, že tomu letos samozřejmě nebude jinak.

Velké zlepšení předvedl Andrea Dovizioso a Nicky Hayden. Od těchto jezdců se letos očekávají výsledky a pozice na předních příčkách, o které budou stabilně bojovat v každém závodu. Stejně tak netovární dvojice Colin Edwards a Ben Spies hlásí připravenost a skutečnost, že oba jedou na Yamaze jim spolu s jejich talentem dává velké šance.

Posledním továrním týmem je Suzuki s Lorisem Capirossim a Álvarem Bautistou. Pro letošní ročník mají k dispozici nový stroj s novým motorem, ale v jejich případě je nyní těžké odhadnout, jak na tom vlastně jsou. Vývoj GSV-R spočíval na bedrech italského veterána, který měl v zimní přípravě práce nad hlavu. Základem bude končit závody tak, aby před nimi bylo co nejméně netovárních jezdců a to nebude nijak jednoduchý úkol. Bautista se ale s každým testem zlepšoval a pokud si tuto tendenci udrží, není vyloučeno, že koncem sezony může být rovnocenným partnerem svému týmovému kolegovi.

Klepněte pro větší obrázek


Důležitým prvkem letošní sezony bude v MotoGP životnost pohonných jednotek. Na všech osmnáct závodů jich mají k dispozici šest a to je velká změna. Tak velká, že v závěru sezony může klidně zamíchat pořadím a o to víc bude tento šampionát napínavější.

V prvním závodu sezony se pozornost všech také zaměří na nováčky v královské kubatuře. Máme tu hned pětici jezdců přicházejících z čtvrtlitrové kubatury a vzhledem k minimu času k testování si netroufám říct, že jsou stoprocentně připraveni. Marco Simoncelli, Hiroshi Aoyama, Héctor Barberá, Álvaro Bautista a Aleix Espargaró nemají snadnou úlohu, ale všichni jsou na tom stejně a bude zajímavé sledovat, jak se s tím vypořádají. Espargaró už nějaké zkušenosti má, takže je jasné, že právě on byl z nováčků v testech hned po Benu Spiesovi nejlepší.

Po testu v Kataru volali jezdci MotoGP po změně v časovém harmonogramu úvodní Velké ceny, protože až nezvykle moc jich havarovalo v druhé zatáčce okruhu v Losail. Příčinou je vlhkost, která vzniká obrovským rozdílem teplot, které v Kataru panují ve dne a v noci. Pokud si představíme, že za takových podmínek odstartuje čtyřicet silně motivovaných jezdců Moto2 a v druhé zatáčce pojedou všichni bok po boku … nezbývá než s takovým požadavkem souhlasit.

První volný trénink Velké ceny Kataru začíná devátého dubna, takže odpočítávání už běží v plném proudu a my se můžeme těšit na zcela určitě napínavou podívanou, kterou nám připraví jezdci mistrovství světa silničních motocyklů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

12:39 | Arenasův tým oficiálně potvrdil, že si jezdec zlomil klíční kost. odkaz
12:09 | Albert Arenas měl ve warm upu nepříjemný pád a vypadá to na zlomenou klíční kost. odkaz
17. března | Karla Abrahama vypustili s ohřívákem pneumatiky, ale naštěstí to nemělo žádné vážné následky. Jezdec s tím ani nevy… odkaz
16. března | Tatsuki Suzuki musí vynechat GP Kataru kvůli zlomenině ruky. odkaz
16. března | Letošní sezóna před chvílí začala. V Kataru se právě jede 1. trénink třídy Moto3.

Harmonogram

GP Kataru, Losail
Pátek 16. března
Moto3 1. trénink   10:50–11:30
Moto2 1. trénink   11:45–12:30
MotoGP 1. trénink   12:45–13:30
Moto3 2. trénink   15:10–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
MotoGP 2. trénink   17:05–17:50
Sobota 17. března
Moto3 3. trénink   10:40–11:20
Moto2 3. trénink   11:35–12:30
MotoGP 3. trénink   12:35–13:20
Moto3 kvalifikace   14:45–15:25
Moto2 kvalifikace   15:40–16:25
MotoGP 4.trénink   16:40–17:10
MotoGP 1. kvalifikace   17:20–17:35
MotoGP 2. kvalifikace   17:45–18:00
Neděle 18. března    
Moto3 warm up   11:40–12:00
Moto2 warm up   12:10–12:30
MotoGP warm up   12:40–13:00
Moto3 závod   14:00
Moto2 závod   15:20
MotoGP závod   17:00