Tisková konference na okruhu Sepang

Průběžně vedoucí jezdec Jorge Lorenzo společně se svým největším rivalem Danim Pedrosou byli doplněni trojicí závodníků Álvarem Bautistou, Valentinem Rossim a Calem Crutchlowem na tiskové konferenci k 16. podniku světového šampionátu MotoGP s oficiálním názvem Malaysian Motorcycle Grand Prix.
Tisková konference na okruhu Sepang

Čistě matematicky by už zde mohl Jorge Lorenzo v barvách továrního týmu Yamahy získat titul, ale čísly se teď nechce moc zabývat: „Ano, je to možné, ale také by to bylo velmi těžké. Takže o tom takhle nepřemýšlím. Teď se budu snažit především na maximum využít svůj potenciál, ať už v trénincích, tak hlavně v závodě. Musím zůstat soustředěný a v neděli si připsat nějaké body. V Japonsku jsme ze sebe vydali všechno, co jsme měli, abych závod vyhrál. V trénincích jsem byl dobrý. V závodě jsem se pokusil o únik, ale nebylo to možné a já skončil na druhém místě."
„Tady by se to možná mohlo změnit – jiná trať, jiné podmínky a jiné okolnosti. Uvidíme zítra. Sepang je dlouhá trať, široká a obvykle je tu velmi horko, takže motorka je míň výkonná, což cítíte při výjezdu ze zatáček. Je tu všechno – dlouhé i pomalé zatáčky a šikany – kompletně všechno."

Vítězství v závodě ještě udrží šanci Daniho Pedrosy z týmu Repsol Honda na zisk titulu šampióna letošní sezóny: „Obvykle jsem byl na této trati dobrý. Sepang je trať, kterou většina jezdců dobře zná, protože sem poměrně často v průběhu sezóny jezdí. Měl jsem tu pár velmi dobrých závodů. Zajisté bude opět důležité zachovat soustředění a co nejlépe využít všech tréninků, abychom se ujistili, že motorka pracuje dobře. Jediný způsob jak si to ověřit, je být v každém kole co nejlepší."

Álvaro Bautista, který s týmem San Carlo Honda Gresini bude hájit své páté místo v šampionátu, je velkým fanouškem okruhu v Sepangu: „Sepang je moje oblíbená trať. Vyhrál jsem tu ve stopětadvacítkách i ve čtvrtlitrech, k tomu jsem získal ještě nějaká pódia. I v kategorii MotoGP jsem zde získal jedno ze svých nejlepších umístění, takže je jasné, že mám tuto trať rád, no o víkendu uvidíme. Momentálně se v MotoGP cítím velmi dobře, minulý závod se vydařil a dobře jsme si vedli už od prvního dne víkendu. Takže očekávám, že budeme pokračovat v těchto výsledcích a snažit se být co nejvíce konkurenceschopnými tak, jak tomu bylo v Motegi."

Šestinásobný vítěz na této trati, jezdec týmu Ducati Valentino Rossi, nejdříve hovořil o Marcu Simoncellim, příteli, který zde zahynul a jehož památka byla během dne na okruhu uctěna: „Bylo to jako vždycky – velmi zvláštní. Ale všichni, celý paddock, přišli k zatáčce číslo 11, kde loni Marco havaroval. Bylo to velice silné. Uplynul již rok, ale když se stane tohle, čas vám nepomůže to pochopit – je to stále jako ten první den...i proto, že nám v každém běžném dnu a především v paddocku Marco hrozně chybí." foto1, foto2
Na téma okruh Valentino poznamenal: „Je to skvělý okruh, jeden z nejlepších v průběhu sezóny. Všichni jezdci zde stráví během roku zhruba jeden měsíc. Spočítali jsme si, že jsme tu v průběhu posledních 10 let najeli kolem 25 000 km. Takže je jasné, že to tady každý velmi dobře zná. Závodit tu je velkým potěšením, protože Sepang je jedna z nejzábavnějších tratí v MotoGP. Má správnou velikost, je široká a jak říká Jorge, má prostě kompletně všechno."

Myšlenky na zklamání z prázdné nádrže a nedokončeného závodu v Motegi nechal za sebou Cal Crutchlow z týmu Hervého Poncharala Monster Yamaha Tech3: „Motegi bylo jedno velké zklamání, měli jsme závod nadějně rozjetý. Během celého víkendu jsme se obrovsky zlepšovali a tým odvedl výbornou práci. Každý večer jsme zhodnotili naši situaci a přicházeli jsme na další vylepšení. Na závod jsme byli připraveni skvěle. Škoda, že jsme nepočítali s tím, že bych mohl jet tak rychle. Dopadlo to, jak dopadlo, v podstatě jsme nedokončili závod. Ale je dobře, že jsme s Álvarem bojovali. To je to, co šampionát potřebuje, co fanoušci chtějí a co chtějí také jezdci. Pokaždé chceme těsné souboje a v Japonsku to byla dobrá bitva."
„Ano, okruh znám – čím víc kol tu zajedete, tím víc jej dokážete ocenit a víc a víc si na něj zvykáte. Je to dlouhý okruh, kde, pokud ideálně netrefíte stopu v zatáčkách, ztratíte soustu času. V příštích pár dnech se budeme snažit přinést to nejlepší a těšit se na nedělní závod. Určitě nás čeká zábavný víkend."

 


14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.