Tisková konference na okruhu v Montmeló

Tradiční předzávodní tiskové konference se v Katalánsku zúčastnil aktuální lídr šampionátu Jorge Lorenzo, k němuž se připojili Dani Pedrosa, Valentino Rossi, Stefan Bradl a Yonny Hernandez.
Tisková konference na okruhu v Montmeló

Jezdec továrního týmu Yamahy Jorge Lorenzo, plný elánu díky dominantnímu vítězství v mokrém Le Mans, vede nyní tabulku jezdců s náskokem 8 bodů. Katalánský okruh přinesl Španělovi úspěch v podobě jednoho prvního a dvou druhých míst, která zde získal v posledních třech letech.
„Přijel jsem sem v dobré náladě. Jsem velmi motivovaný a šťastný. Je to můj domácí závod, neboť přestože pocházím z Mallorky, žiju už dlouho v Barceloně. Je to také okruh, kde jsem měl v minulosti skvělé výsledky. Předpokládám, že mé litrové M1 bude okruh sedět. Doufáme, že nám bude počasí přát, budeme mít dobré podmínky. Pokud ale třeba zaprší, myslím, že si povedeme také dobře.

Tato sezóna je velmi obtížná, na špici s Danim a Caseym tvrdě soupeříme. Závody mají velmi vysoké tempo a jsou fyzicky náročné. Chcete-li být v čele, nesmíte ztratit koncentraci, po celou dobu je nutné jet na limitu a samozřejmě nehavarovat. Tohle vše spojit do jednoho celku je vždy těžké, ale jsem o něco starší a zkušenější než v minulých letech, což mi tuhle práci trochu usnadňuje."

Dani Pedrosa (Repsol Honda) vynechal kvůli zranění klíční kosti loňský závod. Jeho předsevzetím pro víkendový závod je především vymazání bodového rozdílu mezi ním a týmovým kolegou Casey Stonerem a současně chce dostihnout co nejtěsněji Jorge Lorenza. To vše mu může splnit vítězství v závodě před domácím publikem. Dani řekl: „Jsem šťastný, že jsem tady. Měli jsme skvělý start do sezóny, ačkoliv poslední závod nebyl úplně ideální. Minulý rok jsem zde nezávodil, vše jsem mohl sledovat pouze v televizi, a to opravdu není super pocit. Okusil jsem zde vítězství ve všech třech kategoriích a i tentokrát chci získat ten nejlepší výsledek. Zdejší trať je náročná především na motocykl a pneumatiky, musíte zde mít dobré nastavení. Jak řekl  Jorge, je důležité udržet tempo a jet po celou dobu na limitu."

Valentino Rossi, jezdec týmu Ducati, osvěžený zkušenostmi z privátního testu v Mugellu uvedl, že jejich hlavním cílem je zjištění, zda se na motocyklu v suchých podmínkách projeví pokrok. Ital na tiskové konferenci řekl: „Minulý týden jsme byli v Mugellu a měli jsme tam štěstí na počasí. Díky tomu jsme mohli vyzkoušet některé nové věci, které mají zlepšit naši rychlost a výkon na suchu. Vyzkoušeli jsme jinou kyvnou vidlici a pro lepší akceleraci nějaká vylepšení v elektronice. Abychom zjistili, zda jsme skutečně pokročili kupředu, musíme počkat na zítřek. Už víme, že jsme rychlí v dešti, teď je naším cílem být rychlejší i na suchu. Zdejší okruh je jeden ze tří mých nejoblíbenějších okruhů. Závodím tu rád a miluji atmosféru, kterou vytváří zdejší fanoušci."

Z týmu LCR Honda MotoGP se tiskovky zúčastnil pátý nejlepší jezdec z minulého závodu – Stefan Bradl. Zmíněné umístění v Le Mans je pro nováčka kategorie MotoGP jeho dosavadním nejlepším výsledkem v premiérovém roce. Německý jezdec se bude snažit udržet svůj výkonnostní progres: „Když přijedeme na trať, kde jsme netestovali, je pro mě pátek těžkým dnem. Můžu vycházet pouze ze zkušeností, které jsem zde získal s Moto2. Je potřeba přizpůsobit maličkosti a pokusit se je skloubit dohromady, ale tuto trať mám opravdu rád. Pro  motocykl MotoGP je to dobrá trať. My doufáme, že nám zde bude přát počasí."

Yonny Hernandéz (Avintia Blusens) je vůbec prvním Kolumbijcem v historii, který si připsal body ve třídě MotoGP. Tým je v Katalánsku na domácí půdě a Yonny se bude snažit o opět solidní výkon: „Cítím se tu jako doma, protože můj tým pochází odsud. Na této trati se cítím velice dobře a tak očekávám dobrý závod a výsledek, pro který se budu snažit udělat to nejlepší. Rád bych ho věnoval svému týmu a své rodině. Sdílet trať s Valentinem, Lorenzem a Pedrosou je pro mě jako sen."

Na závěr tiskové konference byli Lorenzo a Pedrosa dotázání na jejich nyní zdánlivě přátelský vztah, na který jsme v minulosti nebyli zvyklí. Ve své reakci Lorenzo zavtipkoval: „V roce 2003 jsme byli nepřátelé, v roce 2005 ještě větší a pak v roce 2008 největší. Teď se můžeme obejmout (po závodě v Kataru)....možná se za tři roky můžeme i vzít."

 


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.