Tisková konference na okruhu ve Valencii

Poslední letošní předzávodní tisková konference, součást finálové Gran Premio Generali de la Comunitat Valenciana, hostila na pódiu kromě nedávno korunovaného mistra světa Jorge Lorenza i odcházejícího Caseyho Stonera.
Tisková konference na okruhu ve Valencii

Dvojici doplnil Valentino Rossi, Cal Crutchlow a Aleix Espargaró.

Jorge Lorenzo získal se svým týmem Yamaha Factory Racing titul Mistra světa MotoGP 2012 už v Austrálii. Je rád, že mu z ramen spadla tíha odpovědnosti a teď se může těšit jen a jen na přemýšlení o vítězství: „Cítím se daleko volněji po tom, co jsem si zajistil titul. Věci jsou teď mnohem lehčí a jednodušší. Určitě chci bojovat o vítězství, ale to chce i spousta mých konkurentů. Casey s posledním závodem kariéry bude logicky chtít vyhrát, protože to je ten nejlepší způsob, jak se se závoděním rozloučit. Dani zase bude chtít vymazat všechny špatné pocity, které si přivezl z Phillip Islandu." S ohledem na nově položený povrch trati ve Valencii Jorge Lorenzo řekl: „Bez drncání to bude lepší jízda. Cítíte se pohodlněji a bude to určitě větší zábava."

Pro jezdce týmu Repsol Honda Caseyho Stonera to bude poslední závod před tím, než se odebere farmařit a užívat si rodiny na svůj ranč v rodné Austrálii. Šachovnicový praporek ukončí v neděli jeho kariéru v MotoGP. Majíc toto všechno na mysli, Australan však potvrdil, že se jeho pocity nezměnily: „Do jisté míry mám smíšené pocity, ale jak jsem řekl už dříve, to, pro co jsem se rozhodl, není záležitost krátkodobého hnutí mysli. Vím to už hodně dlouho, že tady to bude můj poslední závod. Ano, bude to velmi emociální, ale jsem přesvědčený o svém rozhodnutí, takže do závodu půjdu jako do těch předchozích. Budeme odvádět tu nejlepší práci, která se nám v poslední době tak daří. No a uvidíme, jak se po posledním závodě budu cítit. Samozřejmě, pocit, se kterým budu vstupovat do tohoto závodu, bude trochu jiný než ten, když člověk bojuje o titul a těší se na příští sezónu. Bude to asi jiné vzrušení, než na jaké jsem byl zvyklý v minulosti. V podstatě se teď mám skvěle a až v pondělí vlastně zjistím, jak se doopravdy cítím."

Závod ve Valencii je také milníkem pro Valentina Rossiho a jeho tým v Ducati. Ital pojede poslední závod v sedle Desmosedici před návratem na motocykl Yamaha: „Ano, bude to můj poslední závod s Ducati. S jistotou jsme na konci příběhu, v kterém jsme, bohužel, nikdy nepodali dobré výkony a nenaplnili míru očekávání. V neděli to bude těžké. Dlouhou část roku pracujete s lidmi, které najednou opouštíte, protože měníte tým. Bude to velmi emotivní. I když naše výsledky nebyly fantastické, strávili jsme spolu příjemné chvíle i mimo trať. Všichni jsme se snažili odvést maximum." To se zavázal udělat pro svůj tým i v posledním závodě, ale současně se těší na svůj první test s Yamahou, který absolvuje už v úterý: „Uvidíme. Pro Ducati se budu snažit při našem posledním závodě udělat to nejlepší. V úterý ráno pak bude velice zajímavé zjistit, na jakou úroveň se můžu vrátit s M1 a jaký to bude po dvou obtížných sezónách pocit."

Cal Crutchlow v barvách Monster Yamaha Tech3 je spolu s Rossim jedním z mála jezdců, kteří ještě mohou ve Valencii bojovat o pozici v mistrovství světa: „Je příjemné přijet do Valencie s dobrým výsledkem z Phillip Islandu. Těším se. Bude to pro mě jiné, protože já, Valentino a Álvaro budeme jediní, kteří ještě budou bojovat o umístění v šampionátu. Páté místo samozřejmě není nic světoborného, ale pořád je lepší než skončit sedmý. Takže doufejme, že v neděli budeme ti šťastnější."

Aleix Espargaró je na nejlepší cestě získat nejvyšší ocenění pro CRT jezdce. Pokud ovšem týmový kolega z Power Eectronics Aspar Randy de Puniet nezlikviduje Španělův jedenáctibodový náskok: „Tento rok byl skvělý díky velkým bitvám s Randym. Na počátku roku jsme chtěli především dokončit sezónu v první polovině hodnocení jezdců CRT. S Randym a s jeho šestiletými zkušenostmi z MotoGP jsme věděli, že to nebude snadný úkol. Ze začátku jsem trochu bojoval, nerozuměl jsem si se svou Aprilkou a Randy byl daleko rychlejší. Ale závod od závodu jsem se hodně zlepšoval a poslední čtyři závody jsem mezi CRT motorkami vyhrál, takže se cítím skutečně skvěle."

Během čtvrtka vystoupily při příležitosti Dne šampionů ve Valencii hvězdy MotoGP na jeviště, aby bavily davy fanoušků a zapojily se do tradiční aukce. Ta má za účel získat peníze pro charitativní projekt Riders for Health. Tento projekt je dlouhodobě spojen s MotoGP a jeho cílem je zajistit všem zdravotníkům v Africe přístup ke spolehlivé dopravě. Díky ní se tak může pravidelná a preventivní zdravotní péče dostat i k lidem v izolovaných oblastech.
(zdroj: motogp.com)

 

15:25 | Jezdci Aprilie dnes slavili. Viňales se poprvé od svého přestupu k Aprilii dostal na podium a Espargaro navzdory kolizi s Quartararem dojel čtvrtý. odkaz
15:24 | Quartararo se byl po závodě omluvit Espargarovi... odkaz
15:21 | Bagnaia slaví vítězství a Bezzecchi se dnes poprvé v kategorii MotoGP podíval na podium. odkaz
15:19 | Dnešní podium v Assenu: odkaz
14:34 | Fabio Quartararo dnes neměl dobrý den. V závodě upadl hned dvakrát. Po druhé nehodě už musel definitivně odstoupit. odkaz