Tisková konference Red Bull US Grand Prix 2013

Série špičkových jezdců byla na okruhu Mazda Raceway Laguna Seca přítomna na tradiční předzávodní tiskové konferenci.
Tisková konference Red Bull US Grand Prix 2013

Před novináře se posadil současný vedoucí muž šampionátu Marc Márquez z týmu Repsol Honda a dva domácí jezdci Nicky Hayden tovární jezdec Ducati a Colin Edwards z týmu NGM Forward Racing. Společnost jim dělali Cal Crutchlow z Monster Yamaha Tech3, z továrního týmu Yamahy Valentino Rossi a náhradník Bena Spiese Alex de Angelis.

Pro americké fanoušky přišla nejdůležitější zpráva od Nickyho Haydena, mistra světa z roku 2006 (tehdy Repsol Honda). „Kentucky Kid", který v roce 2005 vyhrál závod v Laguně Seca oznámil, že ten letošní bude pro něj poslední v sedle tovární Ducati.
Nicky Hayden (Ducati Team GP13 MotoGP):
„Prvních pár let to tady šlo podle plánu a zejména v roce 2005 to byl sen. Letos nepřijíždíme v ten nejlepší moment, ale doufám, že se nám podaří využít letní přestávku ke zlepšení. Příští rok se sem s Ducati již nevrátím. Nejsem si úplně jistý, co budu dělat. Nějaké možnosti mám a jsou zajímavé." Když byl Nicky požádán, zda by tyto možnost mohl osvětlit, zavtipkoval: „Nejsem si jistý, jestli se Repsol Honda chystá přijít a zaklepat na moje dveře. Mé srdce samozřejmě patří MotoGP, ale musím zvažovat své možnosti. Bohužel v posledních letech to nešlo dle mých plánů, ale je to tak, jak to je."

Druhý přítomný Američan Colin Edwards poznamenal, že si také není jistý svou budoucností, ale s humorem jemu vlastním navrhl, že by jeho tým měl podepsat s Nickym a vybudovat tak „Team America". Na otázku vývoje jeho týmu odpověděl Colin takto:
Colin Edwards (NGM Forward Racing MotoGP):
„Zdá se, že krok za krokem se dostáváme kupředu. Do Barcelony přivezl Brigestone zadní pneumatiku, která se mi líbí. Stejnou budeme mít i tady, takže jsem rád. Ještě nic nemám (na příští rok), ale tým pracuje na něčem, co by mělo zlepšit výkon (ústní dohoda s Yamahou na pronájem motorů M1)."

Dalším odpovídajícím na otázky novinářů byl dvacetiletý nováček královské kategorie Marc Márquez. Španěl odjel ze Sachsenringu s druhým vítězstvím a posunem na čelo bodování jezdců mistrovství světa. Marc, který je dva body před svým týmovým kolegou Danim Pedrosou, hovořil o složitém uspořádání trati v Laguně Seca.
Marc Márquez (Repsol Honda RC213V MotoGP):
„Čekal jsem tu méně zatáček naslepo. Vypadá to na velmi složitou trať, ale uvidíme, až budu na motorce. Zejména ty nakloněné zatáčky budou zajímavé." V odpovědích na otázky, jak se jako lídr šampionátu cítí, Marc dodal: „Určitě je to skvělé, ale těsné. Vždyť pouhých 37 bodů za mnou je pátý Valentino Rossi."

Pokud jde o devítinásobného mistra světa Valentina Rossiho, ten je v Laguně populární díky jeho slavné bitvě s Casey Stonerem v roce 2008 a díky ataku v dech beroucí Vývrtce. V Sachsenringu si Valentino připsal třetí podium v sezóně a stále je plný energie díky vítězství v Assenu. Také on se vyjádřil k trati v Laguně.
Valentino Rossi (Yamaha Factory Racing YZR-M1 MotoGP):
„Okruh se mi moc líbí. Je zvláštní a jiný. V minulosti nepatřil k mým nejlepším okruhům, výjimkou byl rok 2008. Víkend v Sachsenringu byl pro mě dobrý, ale v neděli jsem nebyl dost rychlý. Potřebujeme teď udělat další krok a musíme pochopit úroveň Daniho a Jorgeho. Já a Cal nejsme tak daleko, ale přece jen jsme o krůček zpět."

Cal Crutchlow, který ošklivě havaroval o víkendu v Sachsenringu a přivodil si nepříjemná zranění, bude i přesto usilovat o další stupně vítězů v řadě i v Laguně Seca.
Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech3 YZR-M1 MotoGP):
„Byla to dobrá první polovina roku, a kdyby nebylo mého pádu v Barceloně, tak by možná byla ještě lepší. Minule v Německu jsme předvedli sílu a výborný výsledek a doufám, že se nám tento trend podaří udržet." Pokud jde o jeho způsobilost závodit, Cal odpověděl: „Po pádu jsem se cítil docela dost špatně. Podstoupil jsem raději více vyšetření, ale zotavuji se dobře."

Za stále neuzdraveného Bena Spiese nastupuje na trať Mazda Raceway šťastný Alex De Angelis s Benovou motorkou Desmosedici v barvách Pramac Racingu.
Alex De Angelis (Pramac Racing Ducati GP13 MotoGP):
„Bude to hodně těžký víkend, ale pro mě je to skvělá příležitost. Děkuji Ducati, že mě povolali a děkuji NGM, že mi dali šanci.  Pracovat s Ducati je výjimečné a mým cílem je zlepšovat svůj čas s každým kolem." Alex v Misanu už nějaký čas na Ducati strávil a tento test komentoval slovy: „Je to ta nejrychlejší věc, na které jsem v životě jezdil."

Celá tisková konference se nesla v zábavném duchu a s množství otázek, zda zde na okruhu Marc Márquez už tajně netestoval s vlastním motocyklem. Důrazně odpověděl, že nikoliv, na což žertem reagoval Cal Crutchlow, že pokud bude od začátku nejrychlejší, „budeme vědět, že tu před dvěma týdny byl!". Valentino Rossi dal Marcovi, jehož kredit mezi zkušenými jezdci stále stoupá, pro nadcházející víkend vtipnou radu: „Moje rada pro Marca je taková, aby napoprvé učinil velmi pomalý krok, učil se stopu, a pak se vrátil rychlý v příštím roce."

Dalším zdrojem vtipů byl fakt, že lékař, v jehož pravomoci bude posuzovat schopnost či neschopnost závodit u Daniho Pedrosy a Jorge Lorenza, se jmenuje Dr. Rossi. Když se na tuto bezesporu zajímavou shodu náhod ptali Valentina, zavtipkoval: „No něco s tím udělám, podle mě jsou oba zcela nezpůsobilí závodit." Faktem však zůstává, že Dr. Rossi a The Doctor Rossi nemají nic společného :-)
(zdroj: ultimatemotorcycling.com)