Třída Moto2 na prahu světové premiéry

Už v pátek zahájí jezdci a týmy Moto2 svým prvním volným tréninkem novou éru v historii světového šampionátu, kde stroje s 600ccm motory nahradí po jednašedesáti letech oblíbené čtvrtlitrové motocykly.

Po měsících plánování, otázek a odpovědí na to, zda je tato třída adekvátní náhradou za čtvrtlitrové dvoutaktní stroje došlo nakonec k tomu, že se nenašel nikdo, kdo by do přechodného ročníku mistrovství světa 2010 podal přihlášku s ´dvěstapadesátkou´.

Velká cena Kataru jako první prověří kvality nové střední třídy stejně jako připravenost všech čtyřiceti jezdců, kteří se tuto neděli postaví na startovní rošt zahajovacího závodu v Losail. Mezi nimi samozřejmě nechybí dvojice českých závodníků Lukáš Pešek z Matteoni CP Racing a jezdec Cardion AB Motoracing Karel Abraham.

Podmínky jsou v této kubatuře víc než vyrovnané, což je zajištěno jednak jednotnými dodavateli ať už pneumatik v podobě společnosti Dunlop, tak motorových jednotek Honda 600, které si jezdci pro závody vyberou náhodným losem. Zbytek už bude záležet hlavně na jejich šikovnosti, talentu a schopnostech týmu jejich mechaniků přizpůsobit jejich stroje charakteru jednotlivých okruhů.

Mezi ty nejrychlejší jezdce zimní přípravy patřil Toni Elías z Gresiniho týmu Moto2. Španěl ale poslední den testu v Jerezu spadl tak nešťastně, že si přitom zlomil ruku a kotník, což si vyžádalo operaci. Do Kataru sympatický borec z nezaměnitelným stylem jízdy přijede, ale až první trénink ukáže, zda Velkou cenu bude vůbec schopen absolvovat.

Na start se postaví hned několik dalších závodníků s kořeny v MotoGP jako Yuki Takahashi z Tech 3 Racing, Alex De Angelis a Niccolo Canepa z týmu RSM Scot, Anthony West s motocyklem MZ Racingu nebo Gábor Talmácsi v barvách Fimmco Speed Up. Ti všichni mají v plánu atakovat vedoucí příčky, ale jisté to nemá nikdo z nich.

Silnými soupeři jim budou jezdci jako Ital Claudio Corti, závodník Forward Racingu a vůbec nejrychlejší muž posledního testu Moto2 v Jerezu. Dále pak Američan Kenny Noyes z Banderasova týmu Jack&Jones jenž od začátku podával velmi vyrovnané výkony a stejně dobře je na tom třeba Kolumbijec Yonny Hernández z Blusens STX.

Konkurence je vysoká i z prostředí nejnižší kubatury odkud přichází úřadující světový šampion Julián Simón, který tvoří týmovou dvojici s dalším mistrem světa 125ccm z roku 2008 Mike Di Megliem v týmu Jorge Martineze Mapfre Aspar.

První trénink začíná jezdcům Moto2 v pátek patnáct minut po deváté večer středoevropského času a ve stejnou hodinu také proběhne start jejich premiérového závodu v neděli večer.


15. září | Kaito Toba má po dnešní nehodě zlomenou lopatku. odkaz
15. září | Tom Booth-Amos má po dnešním pádu zlomeninu v pravé noze. odkaz
15. září | Ai Ogura také skončil ve zdravotním středisku na okruhu. odkaz
15. září | Tom Booth-Amos musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz
15. září | Makar Yurchenko je po dnešní nehodě v pořádku. odkaz