Třída Moto2 před katalánskou Grand Prix

Ve střední kubatuře motocyklového šampionátu má vedoucí postavení Němec Stefan Bradl, druhý je Španěl Julián Simón a třetí Ital Andrea Iannone. Rozdíl mezi druhým a šestým místem jsou jen tři body.
Třída Moto2 před katalánskou Grand Prix

Šestistovky jsou hodně napínavá kubatura a její druhý ročník nabízí skutečně velkolepou podívanou. Jediný Stefan Bradl (Viessmann Kiefer Racing) poměrně dost poodskočil a to na rozdíl osmadvaceti bodů. Před cestou do Barcelony řekněme pohodlný náskok, který mu první místo zabezpečí i v případě, že by snad v závodu nebodoval. Něco takového ale Bradl nemá v plánu a jeho záměrem je naopak svůj náskok navýšit. Pro Němce je ročník 2011 zcela novou etapou jeho závodní historie, protože se mu konečně daří a je vidět, že čtyřdobá šestistovka mu prostě sedí.

Prvním z dvojice Španělů první desítky průběžného hodnocení je Julián Simón (Mapfre Aspar Moto2). Jezdci motocyklového prototypu Suter patří druhá příčka a před domácím závodem v Katalánsku má jeden velký úkol, pokud možno vyhrát a v následujících pěti závodech se pokusit zlikvidovat náskok Stefana Bradla. Skupina Aspar usiluje o titul v nejnižší kubatuře a o to samé mají zájem také v Moto2. Simón ale zatím nemá takové postavení, aby se soustředil čistě jen na útok, ale musí myslet i na obranu, protože má v tuto chvíli devětačtyřicet bodů, což představuje jen jeden bod náskoku na třetího v pořadí.

Tím je Andrea Iannone (Speed Master), jenž ale v posledních dvou závodech získal jen tři body a to je hodně málo. Po velmi dobrých výsledcích z Kataru a Jerezu si teď nechal uniknout Stefana Bradla a ještě se před něho stačil dostat Julián Simón. Pokud chce bojovat o titul, tak podobný výpadek si už nemůže dovolit, protože na jeho místo, stejně jako na pozici Simóna, už nyní mají chuť nejméně další tři jezdci - čtvrtý Juki Takahaši (Gresini Racing Moto2) plus pátý Thomas Lüthi (Interwetten Paddock Moto2), oba mají po sedmačtyřiceti bodech a s šestatřiceti body šestý Simone Corsi (Ioda Racing Project). Před Barcelonou hodně napínavá situace a uvidíme, jak si s tím jmenovaní jezdci poradí a jaké bude průběžné pořadí po závodu v Německu.

Na sedmém místě je Alex De Angelis (JiR Moto2). Jezdec ze San Marina patří k čtyřem závodníkům, kteří letos bodovali v každém z posledních čtyř závodů, ale jeho nejlepším výsledkem stále zůstává čtvrté místo z Kataru. De Angelis dokáže zmobilizovat síly, letos už nemá takovou smůlu jako loni a určitě neřekl své poslední slovo. Moc rád by se vrátil zpět mezi jezdce královské kubatury, ale prozatím musí předvést své kvality v sedle šestistovky. Rozhodně bude muset přidat.

Britský nováček v Moto2 Bradley Smith (Tech 3 Moto2) je na průběžné osmé příčce a také před ním je nyní náročná série pěti Grand Prix, kde může získat pevnější půdu pod nohama a do druhé poloviny sezony nasadit vyšší tempo. Po čtyřech kolech šampionátu má sedmadvacet bodů a nejlepší umístění v podobě čtvrtého místa z jihošpanělského Jerezu.

První bodovaný závod zaznamenal až ve Francii Marc Márquez (Catalunya Caixa Respol), úřadující mistr světa třídy do 125ccm z roku 2010 a jeden z favoritů v boji o letošní titul. Nicméně začátek sezony se pro osmnáctiletou vycházející hvězdu nevyvíjel tím nejlepším způsobem, protože v úvodních třech závodech nezískal jediný bod. Ve Francii už vyhrál a teď je před ním velká příležitost se posunout průběžným pořadím, kde mu nyní patří deváté místo.

První desítku uzavírá Švýcar Dominique Aegerter (Technomag CIP). Na kontě má dvacet čtyři bodů a je posledním jezdcem, který překročil dvacetibodovou hranici. Z celkem čtyřiceti jezdců startovního pole šestistovek jich do této chvíle bodovalo jen sedmadvacet. Mezi těmi, kterým se zatím nepodařilo zajet výsledek do patnáctého místa byl Ital Raffaele de Rosa (Desguaces La Torre G22), což se mu stalo osudné, protože týden před závodem v Katalánsku ho tým pod vedením bratří Nietů vyměnil za Španěla Carmela Moralese, který závodí ve španělském mistrovství CEV.

Výsledek Velké ceny Katalánska, 4. července 2010 – Moto2 (prvních patnáct):

P Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ ztráta
1 Yuki TAKAHASHI JPN Tech 3 Racing Tech 3 156.4 41'42.451
2 Thomas LUTHI SWI Interwetten Moriwaki Moto2 Moriwaki 156.1 +5.037
3 Julian SIMON SPA Mapfre Aspar Team Suter 156.1 +5.200
4 Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing FTR 156.0 +6.706
5 Toni ELIAS SPA Gresini Racing Moto2 Moriwaki 155.9 +7.369
6 Simone CORSI ITA JIR Moto2 Motobi 155.9 +7.414
7 Kenny NOYES USA Jack & Jones by A.Banderas Promoharris 155.3 +17.010
8 Fonsi NIETO SPA Holiday Gym G22 Moriwaki 155.1 +20.555
9 Anthony WEST AUS MZ Racing Team MZ-RE 155.1 +21.001
10 Alex DE ANGELIS RSM RSM Team Scot Force GP210 155.1 +21.369
11 Gabor TALMACSI HUN Fimmco Speed Up Speed Up 155.0 +22.213
12 Yonny HERNANDEZ COL Blusens-STX BQR-Moto2 155.0 +23.024
13 Andrea IANNONE ITA Fimmco Speed Up Speed Up 154.8 +25.297
14 Jules CLUZEL FRA Forward Racing Suter 154.8 +26.674
15 Yusuke TESHIMA JPN JIR Moto2 Motobi 154.7 +26.796

29. října | Cal Crutchlow dnes slaví 35 let. odkaz
25. října | Závod MotoGP už je sice za námi, ale ještě nás čeká závod třídy Moto2, který se netradičně jede až jako poslední. odkaz
25. října | Devátého vítěze jsme se dnes nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství této sezóny. odkaz
25. října | Navzdory nepříznivému vývoji pandemie koronaviru v mnoha evropských zemích by se poslední tři závody letošního roku měly odjet podle plánu. odkaz
24. října | Danilo Petrucci dnes slaví 30 let. odkaz