Tým by měl mít právo rozhodovat o strategii, říká Lin Jarvis

Čtyři závody do konce sezony a čtyřicet čtyři bodů ztráty na vedoucí pozici průběžného hodnocení motocyklového mistrovství světa. Takový je účet Jorge Lorenza, který letos obhajuje mistrovský titul.
Tým by měl mít právo rozhodovat o strategii, říká Lin Jarvis

Vymazat takovou ztrátu ve čtyřech závodech by rozhodně chtělo pořádnou dávku štěstí a protože tomu se má jít naproti, Yamaha už připravuje varianty, jak Lorenzovi obhajobu ulehčit, pokud by opravdu došlo k tomu, že by tato možnost získala reálné obrysy.

To znamená jediné, požádat Bena Spiese, aby svého týmového kolegu nechal bojovat o titul a sám mu v tom aktivně pomáhal. Samozřejmě se jedná o týmovou režii, která se nemusí líbit, ale velmi dobře funguje například ve formuli 1, kde ale platí, že se něco takového nesmí dělat způsobem, který zesměšňuje a znevažuje sport jako takový.

Yamaha zatím čeká, jak se celá situace vyvine, ale pokud zůstane jen teoretická šance na vítězství před závodem v Malajsii, pak by mohl nastat případ, kdy jejich tovární jezdci získají předem dané pokyny. „Ve formule 1 jsme nedávno viděli, že zrušili zákaz týmové režie s čímž já osobně souhlasím,“ uvedl pro Motorcycle News Lin Jarvis. „Podle mě by měl mít tým plné právo rozhodovat o účinné strategii.“

„Ben a Jorge jsou týmoví hráči, takže si myslím, že letos panuje mezi jezdci dobrý vztah, ne jak tomu bylo možná v minulosti. Tito jezdci mezi sebou nesoupeří a tento soulad by měl představovat výhodu,“ pokračoval šéf závodního oddělení tří ladiček, který tím měl na mysli rivalitu s bývalým členem stáje Valentinem Rossim.

„Důležité je, že vyhraje tým a našim jezdcům dáváme maximální podporu. Pokud ale jeden nemá teoretickou šanci na vítězství v šampionátu a ten druhý ano, myslím, že je rozumné mu v tom pomoci.“

Ben Spies ale nic takového zatím s vedením Yamahy neřešil, alespoň tak se v tomto smyslu vyjádřil před víkendem v Aragónsku, když řekl: „Podle mě tu týmová režie zatím nebyla. Mohli jsme to jasně vidět v Indy, kde jsem Jorgeho předjel. V Misanu zase Dani předjel Caseyho a to je závodění, tak by to mělo být.“

„Když se vyhraje titul díky tomu, že někdo jiný nechal vyhrát dalšího, tak to se mi moc nelíbí. Ale nic takového jsem tu neslyšel a nemám ani v plánu jezdit nějak jinak. Pokud kdokoliv pojede přede mnou, budu se ho snažit předjet,“ dodal závěrem Ben Spies.

Je také otázkou, zda Jorge Lorenzo vůbec o něco takového stojí. Jeho největším přáním v boji o titul byl silnější motor. Ten Španěl nedostal a už před sezonou řekl, že s takovou bude jeho obhajoba velmi těžká, ne-li nemožná.


9. února | What’s a weekend without a fresh meme? 😉 @MotoGP @Rins42 #SUZUKing odkaz
9. února | Takaaki Nakagami dnes slaví 27 let. odkaz
8. února | Petrucci dnes zajel rekordní kolo v Sepangu. odkaz
7. února | Jak se vzájemně znají Fabio Quartararo a Franco Morbidelli - video: odkaz
7. února | Pol Espargaro měl dnes v Sepangu velký pád, ale je v pořádku. odkaz