Tým Yamahy nesouhlasí s penalizací pro Quartarara

Fabio Quartararo dostal za incident s Aleixem Espargarem penalizaci „long lap“ pro příští závod. Tým tovární Yamahy následně vydal tiskové prohlášení, v němž vyjadřuje zklamání z rozhodnutí o penalizaci.

Během závodu v Nizozemsku, který se jel v neděli, došlo ke kolizi mezi Quartararem a Espargarem. Quartararo při pokusu o předjetí upadl a vytlačil Aleixe Espargara mimo dráhu. Quartararo uznal svou chybu a po závodě se Espargarovi omluvil. Incident byl následně vyšetřen stewardy FIM MotoGP a Quartararo dostal penalizaci v podobě „long lap“, kterou si bude muset odpykat v následujícím závodě.

Sám Quartararo si poté, co zjistil, že obdržel penalizaci, napsal na sociální sítě vyjádření. „Long lap do příštího závodu…“ oznámil Quartararo v úvodu. „Teď už se člověk nemůže pokoušet o předjíždění, aby si nemysleli, že je příliš ambiciózní. Od začátku roku se někteří jezdci dopouštěli tzv. ‚závodních incidentů‘, ale ten můj byl zjevně příliš nebezpečný. Gratuluji stewardům k úžasné práci, kterou odvádí. Příště se nebudu pokoušet o žádné předjíždění, abych nedostal penalizaci,“ rozčiloval se jezdec po závodě.

MotoGP v Assenu 2022: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Assenu 2022: Ohlasy prvních pěti v cíli

Následně se k penalizaci vyjádřil i Quartararův tým. „Fabio Quartararo, tým Monster Energy Yamaha MotoGP a Yamaha vždy usilovali o spravedlnost a sportovní chování v MotoGP. Cítíme tedy zklamání z nekonzistentnosti, s níž komise stewardů FIM MotoGP uděluje tresty,“ uvedl Lin Jarvis (šéf Yamahy) v oficiálním prohlášení.

Dále se v prohlášení uvádí, že tým Monstery Energy Yamaha MotoGP nesouhlasí s nedělním rozhodnutím stewardů z následujících důvodů:

  • Quartararo svou chybu uznal a má pověst bezproblémového jezdce, jednalo se o chybu bez zlého úmyslu.
  • Monster Energy Yamaha MotoGP uznává, že závod Aleixe Espargara byl touto nehodou ovlivněn, ale závažnost těchto dopadů je sporná. Tým Yamahy cítí, že stewardi posuzují závažnost závodních incidentů nekonzistentně a dle subjektivních měřítek.

Dle slov vedení týmu tovární Yamahy v poslední době došlo minimálně ke třem závažnějším závodním incidentům, které zůstaly bez trestu. A právě tato nekonzistentnost v rozhodování stewardů dle Yamahy poškozuje spravedlnost MotoGP a důvěru ve stewardy.

„Chtěli jsme se odvolat proti rozhodnutí sportovních komisařů, které bylo učiněno v neděli na okruhu v Assenu, ale o tomto typu trestu nelze diskutovat ani se odvolat. Chtěli jsme tedy tento problém předložit Sportovnímu arbitrážnímu soudu, ale proti této věci není možné se odvolat ani tímto způsobem. Přesně z těchto důvodů by tedy stewardi měli vydávat správná a konzistentní rozhodnutí ,“ dodal Lin Jarvis v tiskovém prohlášení.

Zdroj: Yamaha, foto: Václav Duška Jr.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře