US GP vyhrál Australan Stoner, Abraham jedenáctý

Desátý závod sezony 2011 vyhrál jezdec týmu Repsol Hondy Casey Stoner, druhé místo obsadil Jorge Lorenzo a třetí projel cílem Dani Pedrosa. Závod MotoGP dnes dokončilo třináct jezdců.
US GP vyhrál Australan Stoner, Abraham jedenáctý

Z první řady startovního roštu vyrazila do dvaatřiceti kol závodu královské kubatury trojice jezdců – vítěz kvalifikace Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing), druhý Casey Stoner (Repsol Honda Team) a první řadu uzavřel třetí Dani Pedrosa (Repsol Honda Team). Český motocyklový závodník Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) startoval třináctý v pořadí.

Po startu si vedoucí pozici udržel Španěl Jorge Lorenzo, za ním jel Dani Pedrosa, třetí Casey Stoner, čtvrtý Andrea Dovizioso (Repsol Honda Team), pátý Marco Simoncelli (San Carlo Honda Gresini), šestý Valentino Rossi (Ducati Team), sedmý Ben Spies (Yamaha Factory Racing), osmý Nicky Hayden (Ducati Team), devátý Héctor Barberá (Mapfre Aspar MotoGP) a první desítku uzavíral Álvaro Bautista (Rizla Suzuki). Karel Abraham jel v druhém kole závodu MotoGP na třináctém místě.

Ve čtvrtém kole skončila americká mise v Laguně Seca pro Cala Crutchlowa (Monster Yamaha Tech 3). Britský jezdec havaroval a v závodu dál nepokračoval. Vedení si držel Lorenzo, ale za ním se už formovala čtveřice továrních motocyklů značky Honda – Pedrosa, Stoner, Dovizioso plus Simoncelli. Ital z Gresininiho týmu, ale vysoké tempo neustál a sedm kol po startu se odporoučel k zemi. Pro Simoncelliho velká smůla a smutný začátek letní dovolené.

V desátém kole závodu bojovali o vítězství v závodu už jenom tři jezdci – Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa a Casey Stoner. Čtvrtý Andrea Dovizioso ztrácel na vedoucí trojici dvě a půl sekundy. Pátý jel Ben Spies, šestý Valentino Rossi, sedmý Nicky Hayden, osmý Álvaro Bautista, devátý Héctor Barberá a první desítku uzavíral Colin Edwards. Karel Abraham byl jedenáctý.

Velmi dobře jel Álvaro Bautista. Po startu z dvanácté pozice, postupně získával jednu pozici za druhou a v jedenáctém kole závodu už figuroval na osmém místě za sedmým Nicky Haydenem a šestým Valentinem Rossim. Bohužel pro všechny příznivce Suzuki, Španěl neudržel vysoké tempo a po pádu v závodu dál nepokračoval. Nepokračoval také jezdec LCR Hondy na divokou kartu Ben Bostrom. Američan po výjezdu mimo trať zamířil do boxů a premiérový závod MotoGP ukončil.

V polovině závodu zůstalo na dráze Laguny Seca celkem třináct jezdců královské kubatury. 1. Lorenzo, 2. Stoner, 3. Pedrosa, 4. Dovizioso, 5. Spies, 6. Rossi, 7. Hayden, 8. Edwards, 9. Barberá, 10. Abraham, 11. Aojama, 12. Capirossi, 13. Elías.

V jednadvacátém kole se Australan Stoner přilepil na záda vedoucímu Lorenzovi a bylo otázkou času, kdy se Španěla pokusí předjet. Mezi oběma jezdci probíhá boj o titul mistra světa a každý bod má cenu zlata. Dani Pedrosa lehce zvolnil a pozoroval, co přinese souboj Lorenza se Stonerem. V době, kdy do konce zbývalo sedm kol, Casey Stoner zahájil první útoky a v nájezdu do pětadvacátého kola, Stoner Španěla předjíždí v první zatáčce. Australan okamžitě otočil plynem a Lorenzovi se snažil ujet.

Čtyři kola před cílem dojel Ben Spies Itala Doviziosa. Mezi oběma jezdci se v závěru závodu rozhořela bitva o čtvrté místo a v třicátém kole přdvedl Ben Spies úspěšné Italovo předjetí. Bojovalo se také mezi továrními jezdci Ducati. Sedmý Nicky Hayden se snažil předjet šestého Valentina Rossiho, ale to se mu nakonec před domácím publikem nepodařilo.

Závod vyhrál Casey Stoner, druhý projel cílem Jorge Lorenzo a třetí byl Dani Pedrosa. Repsol Honda má opět dva své jezdce na stupních vítězů a Casey Stoner si pětadvaceti body upevnil vedoucí pozici v šampionátu.

Karel Abraham byl ještě v předposledním kole desátý, ale cílem nakonec projel jedenáctý. Pro nováčka v královské MotoGP určitě hezký výkon a důležité body do průběžného hodnocení.

GP USA, závod - MotoGP:

P. Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ztráta
1 Casey STONER AUS Repsol Honda Team Honda 158.0 43'52.145
2 Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 157.7 +5.634
3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 157.4 +9.467
4 Ben SPIES USA Yamaha Factory Racing Yamaha 156.8 +20.562
5 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 156.8 +20.885
6 Valentino ROSSI ITA Ducati Team Ducati 156.2 +30.351
7 Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 156.2 +31.031
8 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 155.3 +45.502
9 Hector BARBERA SPA Mapfre Aspar Team MotoGP Ducati 155.0 +51.549
10 Hiroshi AOYAMA JPN San Carlo Honda Gresini Honda 154.0 +1'08.850
11 Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing Ducati 154.0 +1'09.132
12 Loris CAPIROSSI ITA Pramac Racing Team Ducati 152.3 + 1 kolo
13 Toni ELIAS SPA LCR Honda MotoGP Honda 150.9 + 1 koloNeklasifikován/ závod nedokončil:

Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 155.5 19 kol

Ben BOSTROM USA LCR Honda MotoGP Honda 142.6 24 kol

Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 155.6 26 kol

Cal CRUTCHLOW GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 150.8 29 kol

11:40 | Cal Crutchlow dnes slaví 35 let. odkaz
25. října | Závod MotoGP už je sice za námi, ale ještě nás čeká závod třídy Moto2, který se netradičně jede až jako poslední. odkaz
25. října | Devátého vítěze jsme se dnes nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství této sezóny. odkaz
25. října | Navzdory nepříznivému vývoji pandemie koronaviru v mnoha evropských zemích by se poslední tři závody letošního roku měly odjet podle plánu. odkaz
24. října | Danilo Petrucci dnes slaví 30 let. odkaz