V královské kubatuře vyhrál Australan Casey Stoner

Bohatý závod na souboje nám dnes předvedli jezdci MotoGP v jejich úvodním podniku sezony. Závod vyhrál Casey Stoner, druhé místo obsadil Jorge Lorenzo a třetí nakonec skončil Dani Pedrosa.
V královské kubatuře vyhrál Australan Casey Stoner

Z první řady odstartoval do dvaadvaceti kol závodu královské kubatury Casey Stoner a Dani Pedrosa z Repsol Hondy, třetí pozice patřila zástupci Yamahy Jorge Lorenzovi. Český závodník Karel Abraham startoval do svého premiérového klání mezi elitou na dvou kolech patnáctý.

Po startu se dostal do čela Casey Stoner, ale o několik zatáček později už figuroval na první pozici Jorge Lorenzo a držel za sebou tovární trio HRC Stonera, Pedrosu a Doviziosoa. V druhém kole už ale Lorenza předjel Stoner s Pedrosou. Za třetím Lorenzem jel Dovizioso a pátý Simoncelli. To byla pětičlenná skupina, která poodjela další skupince, kterou vedl šestý Valentino Rossi.

Ital Rossi předvedl zajímavý start, pokračoval pravým okrajem dráhy až k první zatáčce a celkem si tím manévrem pomohl. Později bojoval s Héctorem Barberou, ale to už na vedoucího Stonera ztrácel čtyři sekundy. Osmá pozice patřila Benu Spiesovi, devátý jel Colin Edwards a první desítku uzavíral Cal Crutchlow. Karel Abraham byl v pátém kole třináctý a za ním poslední Elías už ztrácel sedm desetin.

Ani dva kola nevydrželi na dráze v Losail jezdci Pramac Racingu Randy De Puniet a Loris Capirossi. Francouze jeho Ducati GP11 vyhodila ze sedla už v úvodních zatáčkách, Ital Capirossi o pár minut přijel do boxů a závod ukončil. Pravděpodobně došlo ke kontaktu s De Punietovým motocyklem a dostalo zabrat zápěstí. Uvidíme.

V době, kdy do konce závodu zbývalo patnáct kol, předjel čtvrtého Doviziosa jezdec týmu San Carlo Gresini Marco Simoncelli. Šestý Rossi měl těsně za sebou Bena Spiese a osmý Hector Barbera bojoval s Colinem Edwardsem, jezdcem Tech 3. Změna nastala také na špici závodního pole, protože tam předjel Dani Pedrosa dosud vedoucího Stonera.

V polovině závodu se snažil Ben Spies předjet na cílové rovince Valentina Rossiho, ale byl dlouhý a Rossi šestou příčku udržel. Aby toho nebylo málo, tak o vítězství v závodu bojovaly obě Hondy jako o život, což pro oko fanouška představovalo opravdu něco neuvěřitelného. Ve dvanáctém kole závodu Stoner převzal vedení, otočil plynem a snažil se Pedrosovi ujet. Španěl nápadně ztrácel a pravděpodobně už došlo k výraznému opotřebení pneumatiky.

Dobře si vedl také Hiroši Aojama, protože ten po těžkém úvodu závodu dokázal jet devátý a zároveň vedl čtyřčlennou skupinku jezdců v podobě Nicky Haydena, Héctora Barbery a Cala Crutchlowa. Nakonec ale skončil desátý. Edwards jel v druhé polovině závodu osmý, sedmý byl jeho krajan Spies a před ním stále odolával jeho útokům šestý Rossi.

V patnáctém kole si parádně zabojoval Lorenzo s Pedrosou, jezdec Yamahy si držel třetí místo a Pedrosu už před sebe neměl v úmyslu pustit. Hodně zajímavý souboj nám také předvedla dvojice Rossi a Spies. Američan Itala předjel, zařadil se na šestou příčku a snažil se jezdci tovární Ducati odjet. V době, kdy do cíle zbývalo pět kol to teprve začalo vařit.

Lorenzo přišel o třetí místo po dalším souboji s Pedrosou a Simoncelli se rval jako lev o čtvrté místo s Doviziosem. V té době už Casey Stoner z bezpečné vzdálenosti hlídal vedoucí postavení závodního pole, kde Karlu Abrahamovi patřila předposlední, třináctá příčka. Toni Elías měl buď technický problém nebo dnešní závod prostě nezvládl, ale ztráta byla neuvěřitelná a nakonec to ukončil pádem.

S prvním závodem mezi elitou MotoGP může být spokojen Karel Abraham. Držel za sebou Toniho Elíase, který dnes ale nebyl ve své kůži a cílem nakonec projel třináctý. Mnohem zkušenější jezdci dnes závod ani nedokončili, takže s výsledkem může být jezdec Cardion AB Motoracing spokojen.

Závod v Kataru byl určitě velmi zajímavý, Lorenzo dnes předvedl dobrý výkon, když dokázal rozdělit obě nejrychlejší Hondy víkendu a Rossi má status nejlepšího jezdce Ducati a uvidí se až bude 100% fit. Velká cena Kataru musela všechny pořádně nabudit a už za dva týdny v Jerezu to všechno může být úplně jinak.

GP Kataru - MotoGP, závod:

P.

Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ ztráta
1

Casey STONER AUS Repsol Honda Team Honda 166.5 42'38.569
2

Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 166.3 +3.440
3

Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 166.2 +5.051
4

Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 166.2 +5.942
5

Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 166.1 +7.358
6

Ben SPIES USA Yamaha Factory Racing Yamaha 165.9 +10.468
7

Valentino ROSSI ITA Ducati Team Ducati 165.5 +16.431
8

Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 164.8 +26.293
9

Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 164.8 +27.416
10

Hiroshi AOYAMA JPN San Carlo Honda Gresini Honda 164.7 +28.920
11

Cal CRUTCHLOW GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 164.3 +34.539
12

Hector BARBERA SPA Mapfre Aspar Team MotoGP Ducati 164.3 +34.829
13

Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing Ducati 164.1 +37.957

Závod nedokončil/ neklasifikován:Toni ELIAS SPA LCR Honda MotoGP Honda 162.8 4 kolaLoris CAPIROSSI ITA Pramac Racing Team Ducati 142.4 21 kolRandy DE PUNIET FRA Pramac Racing Team Ducati
0 kol

18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.