V Misanu bez asymetrické zadní pneumatiky

Dráha v San Marinu má hladší povrch s nižší úrovní přilnavosti, což znamená, že japonský výrobce Bridgestone pro tento víkend zvolil střední a tvrdou směs pneumatik.

Rozdíl mezi pravými a levými zatáčkami není v Misanu tak výrazný, aby bylo nutné nasadit asymetrické pneumatiky a pro Bridgestone to je v letošní sezoně pátá Grand Prix bez asymetrických zadních pneumatik.

Bridgestone je rovněž připraven na možnost závodu za deště a do Misana přiveze tvrdou směs pneumatik do mokra. I když je povrch okruhu hladký, tak teplota je v této lokalitě zpravidla velmi vysoká a tvrdá směs pneumatik do mokra nabídne během závodu mnohem lepší životnost.

Dráha je tvořena mnoha pomalými zatáčkami a jezdci většinu času stráví na brzdách, což znamená, že stabilita při brždění je u předních pneumatik rozhodující. Přilnavost krajní části pneumatiky je tady rovněž velmi důležitá a to zejména při výjezdu ze zatáček šest, deset a šestnáct, protože tam se pokaždé vyjede na rovinku.

Pravotočivé zatáčky jedenáct a dvanáct jsou vysokorychlostního charakteru a vyžadují od pneumatik vynikající stabilitu. Jezdci v těchto místech musí svému kompletu maximálně důvěřovat, protože jinak dojde k výrazné časové ztrátě.

Misano se do kalendáře mistrovství světa vrátilo v roce 2007 a o rok později došlo v zatáčce číslo tři ke změnám, které prodloužily délku dráhy na dnešních 4226 metrů. Japonskému výrobci se tam daří, protože v roce 2007 vyhrál Casey Stoner a v posledních dvou letech Valentino Rossi (rok 2009 byl érou jednotných pneumatik).

„Povrch dráhy je v Misanu hladký a nabízí relativně nízkou úroveň přilnavosti, ale teploty tam jsou během Grand Prix zpravidla hodně vysoké,“ řekl šéf vývojového oddělení závodních pneumatik Bridgestone Tohru Ubukata. „Klimatické podmínky vyžadují tvrdší směsi, ale povrch dráhy zase měkčí, takže ve výběru pneumatik musíme dosáhnout určitého kompromisu.“

„Okruh je v podstatě klikatý, ale jsou tam rovněž některé vysokorychlostní zatáčky, které vyžadují dobrou stabilitu, aby jezdcům dodala potřebnou jistotu k útočení. Celkově tento okruh není zvlášť náročný pro naše pneumatiky, ale stabilita na brzdách je důležitá kvůli mnoha místům s intenzivním bržděním.“

„Opotřebení pneumatik a jejich teplota je na obou stranách pneumatiky vyrovnaná, takže pro Misano není třeba asymetrických pneumatik, třebaže je tam počet pravých zatáček vyšší než levých,“ řekl před dvanáctým závodním víkendem sezony Tohru Ubukata.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


7:25 | Marini do kvalifikace málem vyjel bez kolenních sliderů, díky upozornění od Viňalese, to nakonec dobře dopadlo. odkaz
4:08 | Trénink MotoGP už se jede. Vzhledem k podmínkám na dráze ovšem nelze předpokládat, že by si někdo mohl zlepšit včerejší čas. odkaz
3:59 | Pit lane se otevře v 11:00 japonského času, tedy ve 4:00 našeho času. odkaz
3:48 | Trénink MotoGP je odložen kvůli nevyhovujícím podmínkám na dráze. odkaz
3:46 | Alex Márquez dnes málem upadl, ale dokázal to ustát: odkaz