V Portugalsku nasadil hladkou pneumatiku poprvé až v závodu

Uplynulý víkend připravil pro všechny jezdce a týmy světového šampionátu velmi těžké povětrnostní podmínky. Tréninky byly ovlivněny deštěm a silným větrem, ale v den závodu dráha postupně osychala.
V Portugalsku nasadil hladkou pneumatiku poprvé až v závodu

V pátek měly všechny kubatury k dispozici jeden trénink navíc, ale v případě MotoGP stačili dopoledne pouze dva jezdci zajet měřené kolo. V dalších dvou trénincích ladili nastavení na mokro, aby v den závodu bylo vše jinak a do závodu tak museli nasadit hladké pneumatiky a experimentovat s nastavení pro postupně osychající dráhu.

S takovou situací se nejlépe vypořádal Jorge Lorenzo. Ze začátku byl sice pomalejší než jeho týmový kolega Valentino Rossi, ale jakmile byla stopa suchá neuvěřitelně zrychlil a závod vyhrál rozdílem necelých devíti sekund. Druhé místo obsadil Valentino Rossi a o třetí pozici na stupních vítězů rozhodly jen setiny, které na svou stranu získal Andrea Dovizioso po vyrovnané bitvě s krajanem Simoncellim.

Bridgestone do Estorilu přivezl hladkou asymetrickou zadní pneumatiku, ale počasí v úvodních dvou dnech udělaly z výběru směsi pro závod pořádnou loterii. O tom, jak se s podmínkami na trati japonské pneumatiky vypořádaly hovořil Tohru Ubukata z Bridgestone Motorsport.

Jakým specifickým výzvám musely o víkendu čelit pneumatiky?
Tohru Ubukata: „Protože se všechny tréninky v úvodních dvou dnech plus zahřívací trénink v neděli ráno jely na mokré dráze, používali jezdci pouze pneumatiky do mokra, což představovalo nejvíc jízd na mokrém povrchu, které jsme v letošním roce absolvovali. Pro naše pneumatiky do mokra tak bylo výzvou odvést množství stojaté vody na dráze v kombinaci s chladným počasím. Naše pneumatiky do mokra jsou navrženy tak, aby zvládly přechod z plně mokrých až po téměř suché podmínky k bodu, kdy se můžou nasadit hladké pneumatiky, což dobře zvládly během odpoledního tréninku v pátek, ale množství srážek, které jsme o víkendu zaznamenali podmínky velmi zkomplikovaly. Pro kvalifikaci je dost neobvyklé, aby ji skrz počasí zrušili, ale to jen signalizuje, jak nepříznivé podmínky tam panovaly.“

„Neděle pak představovala velkou výzvu pro hladké pneumatiky, které se během víkendu použily poprvé. Stav dráhy byl velmi kluzký a špinavý kvůli dešti a bez jízd na suchém povrchu neměli jezdci a týmy možnost zapracovat na nastaveních na sucho a tato situace pokaždé zvyšuje nároky na pneumatiky. Přesto všechno naše hladká pneumatika fungovala dobře a nabídla dobrý výkon v zahřátí, což jsme věděli, že tady bude důležité.“

Až do této chvíle tu nebylo tolik jízd na pneumatikách do mokra. Byly získané informace důležité k jejich dalšímu vývoji?
Tohru Ubukata: „Uplynulý víkend jsme použili víc pneumatik do mokra než v průběhu celé dosavadní sezony, takže jsme byli schopni získat spoustu užitečných dat a ověřit si jejich životnost přes řadu podmínek od mokrých až po téměř suché. I když to pro jezdce představovalo značné komplikace při jízdě, nám se z jízd na mokrém povrchu podařilo vytěžit cenné informace.“

Podmínky na začátku závodu, kdy jezdci jeli poprvé na hladkých pneumatikách, byly velmi zrádné díky nízkým teplotám a s úseky na trati, které byly stále mokré. Jak to vidíte z pohledu výkonu pneumatik?
Tohru Ubukata: „Je důležité si uvědomit, že jezdci vyjeli na místy mokrou trať na hladkých pneumatikách poprvé za celý víkend. To znamená, že týmy spoléhaly na nastavení z předchozího ročníku a jezdci neměli ten správný cit při jízdě na hladkých pneumatikách. Z těchto důvodů byl výkon zahřátí pneumatiky ještě důležitější než obyčejně, aby jezdcům nabídl potřebnou jistotu v úvodních kolech závodu. Bohužel pro Bena, který havaroval v zaváděcím kole, ale odezva na výkon zahřátí byl od jezdců pozitivní, zejména pak co se týče extra měkké směsi, kterou jsme použili na levé straně zadních pneumatik, takže jsem spokojený, jakým způsobem naše pneumatika za takových podmínek pracovala.“

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz