V Portugalsku nasadil hladkou pneumatiku poprvé až v závodu

Uplynulý víkend připravil pro všechny jezdce a týmy světového šampionátu velmi těžké povětrnostní podmínky. Tréninky byly ovlivněny deštěm a silným větrem, ale v den závodu dráha postupně osychala.
V Portugalsku nasadil hladkou pneumatiku poprvé až v závodu

V pátek měly všechny kubatury k dispozici jeden trénink navíc, ale v případě MotoGP stačili dopoledne pouze dva jezdci zajet měřené kolo. V dalších dvou trénincích ladili nastavení na mokro, aby v den závodu bylo vše jinak a do závodu tak museli nasadit hladké pneumatiky a experimentovat s nastavení pro postupně osychající dráhu.

S takovou situací se nejlépe vypořádal Jorge Lorenzo. Ze začátku byl sice pomalejší než jeho týmový kolega Valentino Rossi, ale jakmile byla stopa suchá neuvěřitelně zrychlil a závod vyhrál rozdílem necelých devíti sekund. Druhé místo obsadil Valentino Rossi a o třetí pozici na stupních vítězů rozhodly jen setiny, které na svou stranu získal Andrea Dovizioso po vyrovnané bitvě s krajanem Simoncellim.

Bridgestone do Estorilu přivezl hladkou asymetrickou zadní pneumatiku, ale počasí v úvodních dvou dnech udělaly z výběru směsi pro závod pořádnou loterii. O tom, jak se s podmínkami na trati japonské pneumatiky vypořádaly hovořil Tohru Ubukata z Bridgestone Motorsport.

Jakým specifickým výzvám musely o víkendu čelit pneumatiky?
Tohru Ubukata: „Protože se všechny tréninky v úvodních dvou dnech plus zahřívací trénink v neděli ráno jely na mokré dráze, používali jezdci pouze pneumatiky do mokra, což představovalo nejvíc jízd na mokrém povrchu, které jsme v letošním roce absolvovali. Pro naše pneumatiky do mokra tak bylo výzvou odvést množství stojaté vody na dráze v kombinaci s chladným počasím. Naše pneumatiky do mokra jsou navrženy tak, aby zvládly přechod z plně mokrých až po téměř suché podmínky k bodu, kdy se můžou nasadit hladké pneumatiky, což dobře zvládly během odpoledního tréninku v pátek, ale množství srážek, které jsme o víkendu zaznamenali podmínky velmi zkomplikovaly. Pro kvalifikaci je dost neobvyklé, aby ji skrz počasí zrušili, ale to jen signalizuje, jak nepříznivé podmínky tam panovaly.“

„Neděle pak představovala velkou výzvu pro hladké pneumatiky, které se během víkendu použily poprvé. Stav dráhy byl velmi kluzký a špinavý kvůli dešti a bez jízd na suchém povrchu neměli jezdci a týmy možnost zapracovat na nastaveních na sucho a tato situace pokaždé zvyšuje nároky na pneumatiky. Přesto všechno naše hladká pneumatika fungovala dobře a nabídla dobrý výkon v zahřátí, což jsme věděli, že tady bude důležité.“

Až do této chvíle tu nebylo tolik jízd na pneumatikách do mokra. Byly získané informace důležité k jejich dalšímu vývoji?
Tohru Ubukata: „Uplynulý víkend jsme použili víc pneumatik do mokra než v průběhu celé dosavadní sezony, takže jsme byli schopni získat spoustu užitečných dat a ověřit si jejich životnost přes řadu podmínek od mokrých až po téměř suché. I když to pro jezdce představovalo značné komplikace při jízdě, nám se z jízd na mokrém povrchu podařilo vytěžit cenné informace.“

Podmínky na začátku závodu, kdy jezdci jeli poprvé na hladkých pneumatikách, byly velmi zrádné díky nízkým teplotám a s úseky na trati, které byly stále mokré. Jak to vidíte z pohledu výkonu pneumatik?
Tohru Ubukata: „Je důležité si uvědomit, že jezdci vyjeli na místy mokrou trať na hladkých pneumatikách poprvé za celý víkend. To znamená, že týmy spoléhaly na nastavení z předchozího ročníku a jezdci neměli ten správný cit při jízdě na hladkých pneumatikách. Z těchto důvodů byl výkon zahřátí pneumatiky ještě důležitější než obyčejně, aby jezdcům nabídl potřebnou jistotu v úvodních kolech závodu. Bohužel pro Bena, který havaroval v zaváděcím kole, ale odezva na výkon zahřátí byl od jezdců pozitivní, zejména pak co se týče extra měkké směsi, kterou jsme použili na levé straně zadních pneumatik, takže jsem spokojený, jakým způsobem naše pneumatika za takových podmínek pracovala.“

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

18:35 | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Marc Márquez

MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Mar…

V Rakousku je nyní sucho. Časy do první trojici v sobotu dopoledne zajeli Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

12.  8.  2017 |
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |
Moto3: Z pole position v Rakousku vyrazí Rodrigo

Moto3: Z pole position v Rakousku vy…

Start z první řady si dnes v Rakousku zajistili Gabriel Rodrigo, Joan Mir a Juanfran Guevara. Pro Rodriga to je druhá pole position v řadě. Aktualizace: Mirův nejlepší čas byl nakonec smazán, takže se jezdec posouvá na desáté místo. Z první řady tak nakonec vyjedou Rodrigo, Guevara a Canet.

12.  8.  2017 |