Velká cena Japonska v číslech

Svůj stý závod GP v Motegi oslaví Joan Olive a Marco Simoncelli.
Na oficiálních stránkách motogp.com připravili před blížící se Velkou cenou Japonska některé zajímavosti, které mají souvislost se závodním víkendem na okruhu v Motegi.

18 let a 328 dnů – nejdelší období v kariéře jezdce Grand Prix od zisku prvních stupňů vítězů až po ten poslední. Rekord nyní drží Angel Nieto, ale v případě, že Loris Capirossi získá pódiové umístění v některém z chystaných závodů, bude držitelem tohoto rekordu italský jezdec Rizla Suzuki.

17 – vítězství Casey Stonery v Kataru bylo jeho sedmnáctým v královské kubatuře. Dalším vítězstvím vyrovná skóre v počtu vítězství v královské kubatuře jeho krajana a mistra světa z roku 1987 Wayneho Gardnera.

10 let – den kvalifikace na japonskou Grand Prix bude přesně desátým výročím, kdy se v Motegi konala první Velká cena

150 – deváté místo Roberta Locateliho z Kataru je jeho 150. bodovaným umístěním v závodech Grand Prix. Je teprve osmým jezdcem, kterému se to podařilo. Dalšími jezdci, kteří překročili tento milník je Loris Capirossi, Alex Baros, Valentino Rossi, Max Biaggi, Giacomo Agostini, Carlos Checa a Angel Nieto.

100 – Joan Olive, který jel svůj premiérový závod Grand Prix roku 2001 v Japonsku, oslaví svůj 100. závod nedělním startem v Motegi.

100 – Marco Simoncelli v zahajovacím závodu v Kataru nestartoval a tak i on oslaví svou 100. Grand Prix až startem do závodu Velké ceny Japonska v neděli 26. dubna 2009

23 let – než jezdci čtvrtlitrové kubatury projeli cílovou čarou letošního zahajovacího závodu v Kataru, bylo to přesně třiadvacet let, co naposledy na stupních vítězů stanuli dva jezdci z Francie. Stalo se tak v roce 1986 v jugoslávské Rijece, když na druhém místě dojel Jean-Francois Baldé a třetí byl Dominique Sarron.

20 let a 182 dnů – Jules Cluzel je v historii vůbec nejmladším francouzským jezdcem, který se postavil ve čtvrtlitrové kubatuře na stupně vítězů. Do této doby byl nejmladším Francouzem Sylvain Guintoli, který oslavil své jednadvacáté narozeniny pouhé čtyři dny před tím než v holandské TT roku 2003 dojel na třetím místě.

8 minut a 37.245 sekund – závod Velké ceny Kataru třídy do 125ccm, který se jel jen na čtyři kola, byl vůbec nejkratším závod světového šampionátu. Nicméně vzdálenost 21.52 kilometru, kterou jezdci ve čtyřech kolech ujeli, nepřekonal rekord v nejkratší ujeté vzdálenosti závodu GP 125ccm, který se jel loni ve Francii, jezdci tam zajeli celkem pět kol a vzdálenost 20.925 kilometru.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz