Velká cena Katalánska – pátý závodní víkend

Po čtrnáctidenní pauze se blíží pátý závodní víkend letošního mistrovství světa MotoGP, který zavítá do Montmeló na okruh Circuit de Catalunya.

Circuit de Catalunya má vynikající polohu. Leží 32 km od Barcelony a 18 km od pobřeží Maresme. Základní kámen byl položen 24. února 1989. První závod mistrovství světa motocyklů se tu jel poslední víkend v květnu 1992. Tehdy vyhrál Wayne Rainey, druhý byl Mick Doohen a na stupních vítězů je doplnil Doug Chandler. Do roku 1995 byl její název Velká cena Evropy, poté byla přejmenována na Velkou cenu Katalánska.

Závodní areál Circuit de Catalunya patří mezi nejmodernější v kalendáři šampionátu a na téměř pětikilometrové dráze (4727 metrů) nabízí celkem pět levých a osm pravých zatáček s nejdelší rovinkou dlouhou 1047 metrů. Okruh v Montmeló je pro jezdce a jejich motocykly z kategorie vysokorychlostních okruhů. Týmy musí najít ideální řešení nejen pro maximální výkon, ale také pro ideální souhru s pneumatikami. Obutí je alfou a omegou závodu, které se musí vypořádat s enormním zatížením zejména v posledních třech rychlých zatáčkách na pravou ruku.

Vedoucí jezdec letošního ročníku Jorge Lorenzo dojel loni na okruhu v Montmeló druhý a letos by rád tuto pozici jistě vylepšil. Navýšil by tak bodový rozdíl mezi sebou a loňským vítězem Katarského závodu, kterým byl Casey Stoner. Ten převzal vedení na konci prvního kola a už ho nepustil. V závodě zajížděl konzistentní časy a zvládl i proměnlivé podmínky na trati.

Třetí dojel letošní smolař Ben Spies. Hned za ním proťal cílovou pásku Andrea Dovizioso, který za sebou udržel Valentina Rossiho. Šestou příčku obsadil Marco Simoncelli, vítěz kvalifikace. Kvůli zlomené klíční kosti musel závod vynechat Dani Pedrosa. Náš Karel Abraham byl klasifikován na desátem místě se ztrátou přes 43 vteřin. Ke Karlovi dodám, že měl druhý nejvyšší top speed (329,4). Rychleji jel jen Hiroshi Ayoma, které mu naměřili rovných 330km/h. Je to o to více neuvěřitelné, když vezmeme do úvahy fakt, že jezdec týmu San Carlo Honda Gresini zvládl pouze tři kola závodu, než spadl.