Velký den pro Ducati - Casey Stoner první, Nicky Hayden třetí

Velkou cenu Aragonska jednoznačně vyhrál Casey Stoner, druhé místo obsadil domácí borec Dani Pedrosa a třetí příčku si v samotném závěru vybojoval druhý jezdec tovární Ducati Nicky Hayden.

Okamžitě po startu probíhala velmi zajímavá bitva o vedení mezi jezdcem tovární Ducati Casy Stonerem a Jorge Lorenzem z Fiat Yamahy. Třetí příčka patřila Nicky Haydenovi, čtvrtý jel jeho krajan Ben Spies z Monster Tech 3 a až pátý domácí favorit Dani Pedrosa, kterému start nevyšel dle jeho představ. Valentino Rossi jel až osmý.

Casey Stoner v ranním zahřívacím tréninku spadl, ale v samotném závodu na sobě nenechal nic znát a v sedle GP10 po dlouhé době velmi výrazně začal svým soupeřům ujíždět. V třetím kole závodu MotoGP ale Dani Pedrosa silně zaúřadoval, předjel Haydena, předjel druhého Lorenza a vydal se na stíhací jízdu za Stonerem, který měl v té době náskok jedné a půl sekundy.

Za dvojicí Marco Simoncelli - Andrea Dovizioso jel těsně Valentino Rossi, ale ten ve snaze o předjetí krajanů chyboval a propadl se až na deváté místo za Héctora Bárberu z týmu Aspar. Netrvalo ale dlouho a Rossi už zase figuroval za svými krajany. Desátý ve čtvrtém kole byl Randy De Puniet, kterému se start absolutně nepodařil, jedenáctý Álvaro Bautista, dvanáctý Marco Melandri, třináctý Aleix Espargaró, čtrnáctý Mika Kallio, patnáctý Hiroši Aojama a závodní pole uzavíral Colin Edwards.

Dani Pedrosa se nehodlal smířit s pozicí druhého muže závodu a kolo za kolem postupně umazával náskok vedoucího Casey Stonera. Australan jel svůj závod a jeho Ducati jela po asfaltu okruhu Motorland Aragón jako po kolejích. Nicméně to byl Pedrosa, kdo nastavoval jedno rychlé kolo za druhým a postupně se přibližoval vysněnému zlatu z Aragónu. To se mu ale nakonec nepodařilo získat.

Jorge Lorenzo jel třetí a v době, kdy do konce závodu zbývala ještě pořádná porce čtrnácti kol, musel dávat velký pozor na čtvrtého Nicky Haydena, který jel těsně za ním a čekal na nejlepší příležitost k útoku. Ben Spies se zase s Yamahou Monster Tech 3 přibližoval Haydenovi a to slibovalo zajímavou bitvu o třetí příčku a poslední pozici na stupních vítězů. Andrea Dovizioso byl v polovině závodu šestý a také on se trojici Lorenzo-Hayden-Spies přibližoval. Za Italem ve službách tovární Hondy už jel Valentino Rossi, ale s více jak patnácti sekundami ztráty na Stonera.

Valentino Rossi ztrácel pět kol před koncem na Casey Stonera třiadvacet sekund a to je opravdu hodně. Italský šampion se od začátku nedokázal dostat do tempa a dnešní závod může hodnotit jako jeden ze svých nejhorších. Dani Pedrosa se smířil s druhým místem a jediný Jorge Lorenzo měl co dělat, aby za sebou udržel druhého jezdce tovární Ducati.

To byla od Nicky Haydena po dlouhé době skutečná paráda, Lorenzovi nenechal chvilku klidu a dvě kola před koncem začal skutečně velmi zajímavý souboj, kde Američan předvedl neuvěřitelně přesný manévr, Španěla předjel a do cíle už Jorge Lorenza před sebe nepustil. Lorenzo tak v letošní sezoně poprvé nestojí na stupních vítězů! Naopak Nicky Hayden slaví premiétové umístění v první trojici nejlepších.

V závěru také probíhal hezký souboj trojice závodníků Héctora Barbery z Asapr týmu, Marca Melandriho ze San Carlo Honda Gresini a Álvara Bautisty z týmu tovární Suzuki. Vzájemné klání nakonec vyhrál domácí jezdec v modrém Álvaro Bautista, který tak obsadil konečnou osmou příčku.

Nezvykle vysoký počet soubojů na dráze také v samotném závěru předváděla dvojice Ben Spies a Andrea Dovizioso. To byla opravdu paráda a oba jezdci do vzájemného klání dávali maximum a vůbec se nešetřili, ale Andrea Dovizioso válku nervů nevydržel a pár zatáček před cílem spadl.

GP Aragonska, MotoGP - závod:

P.

Jezdec                                     Země Tým                                            Motocykl Km/h Čas/ztráta
1

Casey STONER AUS Ducati Team Ducati 165.8 42'16.530
2

Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 165.4 +5.148
3

Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 165.1 +9.496
4

Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 165.1 +9.580
5

Ben SPIES USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 164.9 +13.771
6

Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 164.0 +27.330
7

Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 163.9 +28.511
8

Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 163.5 +35.254
9

Marco MELANDRI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 163.5 +35.393
10

Aleix ESPARGARO SPA Pramac Racing Team Ducati 163.5 +35.467
11

Hector BARBERA SPA Paginas Amarillas Aspar Ducati 163.5 +35.522
12

Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 162.8 +45.360
13

Hiroshi AOYAMA JPN Interwetten Honda MotoGP Honda 162.7 +48.319
14

Mika KALLIO FIN Pramac Racing Team Ducati 162.1 +58.047

Závod nedokončil/neklasifikován:Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 164.9 1 koloRandy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 163.3 8 kol