Yamaha chyběla na stupních vítězů poprvé od Valencie 2007

Premiérová Velká cena Aragonska nepřinesla jezdcům Fiat Yamahy štěstí, protože Jorge Lorenzo poprvé v této sezoně nezískal umístění na stupních vítězů, když cílem projel čtvrtý a Valentino Rossi šestý.

Závod v Motorland Aragónu znamená pro Yamahu konec impozantní šňůry sedmačtyřiceti závodů v řadě, kdy v každém z nich byl alespoň jeden jezdec této japonské značky na stupních vítězů. Začátek této série datuje závod sezony 2007 ve Valencii a konec dnešní klání na okruhu nedaleko Alcaniz.

Okamžitě po startu bylo jasné, že Lorenzo postrádá potřebnou rychlost a Casey Stoner začal okamžitě budovat potřebný náskok. Ve třetím kole jezdce z Mallorky předjel Dani Pedrosa a ani na to nedokázal jezdec Fiat Yamahy zareagovat a s nedostatečnou přilnavostí pokračoval až do posledního kola na třetí příčce. Potom zaútočil Nicky Hayden, Lorenzo nechtěl riskovat, nepouštěl se do riskantních soubojů a nakonec skončil čtvrtý.

„Start mi vyšel, ale v průběhu závodu jsem hodně zápasil a pokaždé s Nickym v zádech, hodně blízko!“ uvedl po závodu královské kubatury Jorge Lorenzo. „S tímto výsledkem nemůžeme být spokojeni a jsem zklamaný, že jsem takto ukončil svou sérii umístění na stupních vítězů.“

„Nejdůležitější věc ale je, že jsme závod dokončili a připsali si další body do hodnocení šampionátu. Do konce nám zbývá pět závodů a i když je to teď pro nás složitá situace věřím, že se ještě můžeme zlepšit.“

„Teď jedeme do Motegi a těším se na dobrý výsledek v domácím závodu Yamahy,“ řekl k třinácté Grand Prix sezony Jorge Lorenzo. Španěl je vedoucím mužem kubatury MotoGP a před druhým Danim Pedrosou si udržuje náskok v podobě padesáti šesti bodů.

Celý víkend bylo poměrně jasné, že problémy s ramenem Rossimu neumožní získat pro tuto vysoce technickou dráhu správné nastavení. Doufal, že se dokáže zlepšit v samotném závodu, ale to nebylo možné, když se v jednu chvíli propadl až na deváté místo. Pád Andrea Doviziosa v posledním kole Rossimu daroval pozici k dobru, ale jinak to byl velmi komplikovaný víkend.

„Pro nás to byl velmi těžký závod,“ řekl Valentino Rossi. „Po celý víkend jsme měli spoustu problémů a dnes jsem byl velmi pomalý. Zkoušel jsem to až do konce, ale lépe než na šesté místo to prostě nešlo.“

„Všechny Yamahy tady trpěly, ale problémy s ramenem mi to navíc ještě víc zkomplikovalo. V kombinaci s problémy našeho kompletu, to pak bylo na této dráze hodně těžké. Měli jsme smutné odpoledne a doufáme v lepší v Japonsku,“ řekl závěrem Valentino Rossi.