Yamaha letos slaví 50.výročí závodění v mistrovství světa

Japonský výrobce v letošním roce slaví padesát let závodění v mistrovství světa silničních motocyklů. Od roku 1961 si Yamaha vybudovala silnou pozici a v posledních třech letech je nejlepší značkou v MotoGP.
Yamaha letos slaví 50.výročí závodění v mistrovství světa

Úspěšnou padesátiletou misi v mistrovství světa Yamaha Motor Co. v tomto roce připomene několika zajímavými akcemi. Ta první proběhne na okruhu v Motegi, kde Yamaha představí své úspěšné závodní stroje z let minulých, jako například YZR-500 (OW20) z roku 1974, první tovární 500ccm stroj Yamahy a YZR-500 (OW35K) z roku 1978, vítězný motocykl Kennyho Robertse. Pro evropské fanoušky je tato akce plánována v nizozemském Assenu.

V průběhu závodního víkendu v Assenu se tovární stáj Yamahy také představí speciální barevnou kombinací motocyklů YZR-M1 Jorge Lorenza a Bena Spise, jenž mimo jiné ponese speciální logo padesátiletého výročí závodních aktivit Yamahy v seriálu mistrovství světa, které bude po celou sezonu zdobit palivovou nádrž M1, týmové oblečení, boxy a kamiony týmu.

Při příležitosti oslav padesátiletého výročí Yamaha od prvního února spustí webové stránky, kde detailně nabídne celou historii závodění a v průběhu sezony je bude průběžně aktualizovat novinkami, rozhovory a obrazovým zpravodajstvím s klíčovými lidmi, kteří jsou pevně spojeni s japonskou značkou v mistrovství světa.

Klepněte pro větší obrázek

Vítězné Grand Prix Yamahy v královské kubatuře:

Rok
Velká cena – okruh
Vítěz Grand Prix
1972 1. Španělsko – Montjuich
Chas Mortimer (GBR)





1973 2. Francie - Paul Richard
Jarno Saarinen (FIN)

3. Rakouska - Salzburgring
Jarno Saarinen (FIN)





1974 4. WGER - Nurburgring
Edmund Czihak (GER)

5. Rakouska - Salzburgring
Giacomo Agostini (ITA)

6. Isle of Man – TT
Phil Carpenter (GBR)

7. Nizozemska - Assen
Giacomo Agostini (ITA)

8. Švédska - Anderstorp
Teuvo Lansivuori (FIN)





1975 9. Francie - Paul Richard
Giacomo Agostini (ITA)

10. Rakouska - Salzburgring
Hideo Kanaya (JAP)

11. WGER - Hockemheim
Giacomo Agostini (ITA)

12. NAT - Imola
Giacomo Agostini (ITA)

13. Finska - Imatra
Giacomo Agostini (ITA)





1976 14. Isle of Man – TT
Tom Herron (IRL)





1977 15. Finska - Imatra
Johnny Cecotto (VEN)

16. Československa - Brno
Johnny Cecotto (VEN)





1978 17. Rakouska - Salzburgring
Kenny Roberts (USA)

18. Francie - Nogaro
Kenny Roberts (USA)

19. NAT - Mugello
Kenny Roberts (USA)

20. Nizozemska - Assen
Johnny Cecotto (VEN)

21. Velké Británie - Silverstone
Kenny Roberts (USA)





1979 22. Rakouska - Salzburgring
Kenny Roberts (USA)

23. NAT - Imola
Kenny Roberts (USA)

24. Španělska - Jarama
Kenny Roberts (USA)

25. Jugoslávie - Rijeka
Kenny Roberts (USA)

26. Velké Británie - Silverstone
Kenny Roberts (USA)





1980 27. NAT - Misano
Kenny Roberts (USA)

28. Španělska - Jamara
Kenny Roberts (USA)

29. Francie - Paul Richard
Kenny Roberts (USA)

30. Nizozemska - Assen
Jack Middelburg (NED)





1981 31. WGER - Hockenheim
Kenny Roberts (USA)

32. NAT - Monza
Kenny Roberts (USA)

33. Švédska - Anderstorp
Barry Sheene (GBR)





1982 34. Argentiny - Buenos Aires
Kenny Roberts (USA)

35. Španělska - Jarama
Kenny Roberts (USA)





1983 36. WGER - Hockemheim
Kenny Roberts (USA)

37. Rakouska - Salzburgring
Kenny Roberts (USA)

38. Nizozemska - Assen
Kenny Roberts (USA)

39. Belgie - Spa
Kenny Roberts (USA)

40. Velké Británie - Silverstone
Kenny Roberts (USA)

41. San Marina - Imola
Kenny Roberts (USA)





1984 42. Jihoafrické rep. - Kyalami
Eddie Lawson (USA)

43. Španělska - Jarama
Eddie Lawson (USA)

44. Rakouska - Salzburgring
Eddie Lawson (USA)

45. Švédska - Anderstorp
Eddie Lawson (USA)





1985 46. Jihoafrické rep. - Kyalami
Eddie Lawson (USA)

47. WGER - Hockenheim
Christian Sarron (FRA)

48. Jugoslávie - Rijeka
Eddie Lawson (USA)

49. San Marina - Imola
Eddie Lawson (USA)





1986 50. NAT - Monza
Eddie Lawson (USA)

51. WGER - Nurburgring
Eddie Lawson (USA)

52. Rakouska - Salzburgring
Eddie Lawson (USA)

53. Jugoslávie - Rijeka
Eddie Lawson (USA)

54. Belgie - Spa
Randy Mamola (USA)

55. Francie - Paul Richard
Eddie Lawson (USA)

56. Švédska - Anderstorp
Eddie Lawson (USA)

57. San Marina – Misano
Eddie Lawson (USA)





1987 58. Japonska - Suzuka
Randy Mamola (USA)

59. WGER - Hockenheim
Eddie Lawson (USA)

60. Nizozemska - Assen
Eddie Lawson (USA)

61. Francie - Le Mans
Randy Mamola (USA)

62. Velké Británie - Donington
Eddie Lawson (USA)

63. San Marina – Misano
Randy Mamola (USA)

64. Portugalska - Jarama
Eddie Lawson (USA)

65. Argentiny - Buenos Aires
Eddie Lawson (USA)





1988 66. USA - Laguna Seca
Eddie Lawson (USA)

67. Španělska - Jerez
Kevin Magee (AUS)

68. Portugalska - Jarama
Eddie Lawson (USA)

69. NAT - Imola
Eddie Lawson (USA)

70. Rakouska - Salzburgring
Eddie Lawson (USA)

71. Francie - Paul Richard
Eddie Lawson (USA)

72. Velké Británie - Donington
Wayne Rainey (USA)

73. Švédska - Aderstorp
Eddie Lawson (USA)

74. Brazílie - Goiania
Eddie Lawson (USA)





1989 75. USA - Laguna Seca
Wayne Rainey (USA)

76. WGER - Hockenheim
Wayne Rainey (USA)

77. Nizozemska - Assen
Wayne Rainey (USA)





1990 78. Japonska - Suzuka
Wayne Rainey (USA)

79. USA - Laguna Seca
Wayne Rainey (USA)

80. NAT - Imola
Wayne Rainey (USA)

81. Jugoslávie - Rijeka
Wayne Rainey (USA)

82. Belgie - Spa
Wayne Rainey (USA)

83. Švédska - Anderstorp
Wayne Rainey (USA)

84. Československa - Brno
Wayne Rainey (USA)





1991 85. Austrálie - Eastern Creek
Wayne Rainey (USA)

86. USA - Laguna Seca
Wayne Rainey (USA)

87. Evropy - Jarama
Wayne Rainey (USA)

88. Francie - Paul Richard
Wayne Rainey (USA)

89. San Marina – Mugello
Wayne Rainey (USA)

90. Československa - Brno
Wayne Rainey (USA)

91. Malajsie - Shah Alam
John Kocinski (USA)





1992 92. Evropy - Catalunya
Wayne Rainey (USA)

93. Francie - Magny Cours
Wayne Rainey (USA)

94. Brazílie - Interlagos
Wayne Rainey (USA)

95. Jihoafrické rep. - Kyalami
John Kocinski (USA)





1993 96. Malajsie - Shah Alam
Wayne Rainey (USA)

97. Japonska - Suzuzka
Wayne Rainey (USA)

98. Evropy - Calalunya
Wayne Rainey (USA)

99. Velké Británie - Donington
Luca Cadalora (ITA)

100. České republiky - Brno
Wayne Rainey (USA)

101. Itálie - Misano
Luca Cadalora (ITA)





1994 102. USA - Laguna Seca
Luca Cadalora (ITA)

103. Evropy - Catalunya
Luca Cadalora (ITA)





1995 104. České republiky - Brno
Luca Cadalora (ITA)

105. Brazílie - Rio
Luca Cadalora (ITA)





1996 106. Japonska - Suzuka
Norik Abe (JAP)

107. Austrálie - Eastern Creek
Loris Capirossi (ITA)





1998 108. Velké Británie - Donington
Simon Crafar (NZ)





1999 109. Španělska - Valencia
Regis Laconi (FRA)

110. Jihoafrické rep. - Welkom
Max Biaggi (ITA)

111. Brazílie - Rio
Norik Abe (JAP)





2000 112. Jihoafrické rep. - Welkom
Garry McCoy (AUS)

113. Japonska - Suzuka
Norik Abe (JAP)

114. České republiky - Brno
Max Biaggi (ITA)

115. Portugalska - Estoril
Garry McCoy (AUS)

116. Španělska - Valencia
Garry McCoy (AUS)

117. Austrálie - Philip Island
Max Biaggi (ITA)





2001 118. Francie - Le Mans
Max Biaggi (ITA)

119. Nizozemska - Assen
Max Biaggi (ITA)

120. Německa - Sachsenring
Max Biaggi (ITA)





2002 121. České republiky - Brno
Max Biaggi (ITA)

122. Malajsie - Sepang
Max Biaggi (ITA)





2004 123. Jihoafrické rep. - Welkom
Valentino Rossi (ITA)

124. Itálie - Mugello
Valentino Rossi (ITA)

125. Katalánska - Catalunya
Valentino Rossi (ITA)

126. Nizozemska - Assen
Valentino Rossi (ITA)

127. Velké Británie - Donington
Valentino Rossi (ITA)

128. Portugalska - Estoril
Valentino Rossi (ITA)

129. Malajsie - Sepang
Valentino Rossi (ITA)

130. Austrálie - Philip Island
Valentino Rossi (ITA)

131. Španělska - Valencia
Valentino Rossi (ITA)





2005 132. Španělska - Jerez
Valentino Rossi (ITA)

133. Číny - Shanghai
Valentino Rossi (ITA)

134. Francie - Le Mans
Valentino Rossi (ITA)

135. Itálie - Mugello
Valentino Rossi (ITA)

136. Španělska - Catalunya
Valentino Rossi (ITA)

137. Nizozemska - Assen
Valentino Rossi (ITA)

138. Velké Británie - Donington
Valentino Rossi (ITA)

139. Německa - Sachsenring
Valentino Rossi (ITA)

140. České republiky - Brno
Valentino Rossi (ITA)

141. Kataru - Doha
Valentino Rossi (ITA)

142. Austrálie - Philip Island
Valentino Rossi (ITA)





2006 143. Kataru - Doha
Valentino Rossi (ITA)

144. Itálie - Mugello
Valentino Rossi (ITA)

145. Katalánska - Catalunya
Valentino Rossi (ITA)

146. Německa - Sachsenring
Valentino Rossi (ITA)

147. Malajsie - Sepang
Valentino Rossi (ITA)





2007 148. Španělska - Jerez
Valentino Rossi (ITA)

149. Itálie - Mugello
Valentino Rossi (ITA)

150. Nizozemska - Assen
Valentino Rossi (ITA)

151. Portugalska - Estoril
Valentino Rossi (ITA)





2008 152. Portugalska - Estoril
Jorge Lorenzo (SPA)

153. Číny - Shanghai
Valentino Rossi (ITA)

154. Francie - Le Mans
Valentino Rossi (ITA)

155. Itálie - Mugello
Valentino Rossi (ITA)

156. USA - Laguna Seca
Valentino Rossi (ITA)

157. České republiky - Brno
Valentino Rossi (ITA)

158. San Marina - Misano
Valentino Rossi (ITA)

159. USA – Indianapolis
Valentino Rossi (ITA)

160. Japonska - Motegi
Valentino Rossi (ITA)

161. Malajsie - Sepang
Valentino Rossi (ITA)





2009 162. Japonska - Motegi
Jorge Lorenzo (SPA)

163. Španělska - Jerez
Valentino Rossi (ITA)

164. Francie - Le Mans
Jorge Lorenzo (SPA)

165. Katalánska - Catalunya
Valentino Rossi (ITA)

166. Nizozemska - Assen
Valentino Rossi (ITA)

167. Německa - Sachsenring
Valentino Rossi (ITA)

168. České republiky - Brno
Valentino Rossi (ITA)

169. USA - Indianapolis
Jorge Lorenzo (SPA)

170. San Marina - Misano
Valentino Rossi (ITA)

171. Portugalska - Estoril
Jorge Lorenzo (SPA)





2010 172. Kataru - Qatar
Valentino Rossi (ITA)

173. Španělska - Jerez
Jorge Lorenzo (SPA)

174. Francie - Le Mans
Jorge Lorenzo (SPA)

175. Velké Británie - Silverstone
Jorge Lorenzo (SPA)

176. Nizozemska - Assen
Jorge Lorenzo (SPA)

177. Katalánska - Catalunya
Jorge Lorenzo (SPA)

178. USA - Laguna Seca
Jorge Lorenzo (SPA)

179. České republiky - Brno
Jorge Lorenzo (SPA)

180. Malajsie - Sepang
Valentino Rossi (ITA)

181. Portugalska - Estoril
Jorge Lorenzo (SPA)

182. Valencie - Valencia
Jorge Lorenzo (SPA)


Poznámka: WGER - West Germany Grand Prix (do sjednocení Německa), NAT - Nations Grand Prix

3:09 | Gardnerův pád: odkaz
1:46 | Pád Bulegy a Caneta: odkaz
17. října | Maria Herrera v Austrálii nahradí zraněného Arenase.
16. října | Dominique Aegerter byl dodatečně diskvalifikován z GP San Marina kvůli použití nepovoleného oleje. Přijde tak o vítězství.
16. října | Nemocný Folger nepojede ani v Austrálii. Nahradí jej Broc Parkes.

Harmonogram

GP Austrálie, Phillip Island
Pátek 20. října
Moto3 1. trénink   01:00–01:40
MotoGP 1. trénink   01:55–02:40
Moto2 1. trénink   02:55–03:40
Moto3 2. trénink   05:10–05:50
MotoGP 2. trénink   06:05–06:50
Moto2 2. trénink   07:05–07:50
Sobota 21. října
Moto3 3. trénink   01:00–01:40
MotoGP 3. trénink   01:55–02:40
Moto2 3. trénink   02:55–03:40
Moto 3 kvalifikace   04:35–05:15
MotoGP 4. trénink   05:30–06:00
MotoGP 1. kvalifikace   06:10–06:25
MotoGP 2. kvalifikace   06:35–06:50
Moto2 kvalifikace   07:05–07:50
Neděle 22. října    
Moto3 warm up   01:40–02:00
Moto2 warm up   02:10–02:30
MotoGP warm up   02:40–03:00
Moto3 závod   04:00
Moto2 závod   05:20
MotoGP závod   07:00