Zajímavá statistická čísla před velkou cenou České republiky

Yamaha má na kontě už osmadvacet pódiových umístění v řadě.
Před Velkou cenou České republiky připravili na motogp.com několik zajímavých statistických údajů ze světa motocyklových závodů.

2013 – body za deváté místo v Donington Parku znamenaly pro Daniho Pedrosu to, že jich už během své kariéry ve světovém šampionátu získal celkem 2013 a má nyní už o jeden bod více než jeho krajan a bývalý úspěšný závodník Alex Criville

159 – Valentino Rossi a Giacomo Agostini jsou jezdci, kteří mají na svém kontě 159 umístění na stupních vítězů v závodech Grand Prix všech kubatur světového šampionátu

149 – jedenáctým místem v Donington Parku si Loris Capirossi zajistil svůj celkem 149 bodovaný závod v královské kubatuře. Pouze dva jezdci dokázali bodovat ve více závodech, Carlos Checa ve 150 a Alex Barros ve 195 případech.

99 – třetí místo Lorise Capirossiho v poslední Velké ceně České republiky bylo jeho celkem 99 umístěním na stupních vítězů v závodu Grand Prix. Už celý rok čeká na to, aby se stal teprve sedmým jezdcem, který dokázal zajet na stupně vítězů posté.

57 let – přesně v den závodu v Brně to bude sedmapadesát let, kdy v Severním Irsku roku 1952 vyhrál třídu do 350ccm Ken Kavanagh a stal se tak prvním Australanem, který získal vítězství v závodu Grand Prix

28 – třebaže v Donington Parku nedojela ani jedna tovární Yamaha na stupně vítězů, byl to Colin Edwards, který japonské značce dokázal zajistit další pódiové umístění, kde byl alespoň jeden jezdec na motocyklu Yamaha. Yamaha měla na stupních vítězů minimálně jednoho jezdce v posledních osmadvaceti závodech, když to úplně první umístění získali loni v Kataru. Pro Yamahu to je nejdelší období pódiových umístění v řadě od doby, kdy se jejich jezdci v sezoně 1989, 1990 a 1991 umístili na stupních vítězů v celkem čtyřiceti závodech Grand Prix.

28 let – v den závodu v Brně to bude přesně osmadvacet let od posledního vítězství britského jezdce v královské kubatuře. Oním jezdcem byl Barry Sheene, který vyhrál švédskou Velkou cenu v roce 1981 v Anderstorpu.

24 – den před prvním volným tréninkem v Brně oslaví čtyřiadvacet let jezdec čtvrtlitrového týmu Toth, Mattia Pasini

16 – nejmladší jezdec nejnižší kubatury Jonas Folger oslaví den před zahájením prvních volných tréninků na Velkou cenu České republiky šestnáct let

15,004 s – s patnáctisekundovým náskokem vyhrál v minulém roce Valentino Rossi závod Velké ceny České republiky. Je to vůbec nejvyšší rozdíl na druhého jezdce v pořadí v éře čtyřtaktních motocyklů na suché dráze.

11 – jezdci na motocyklech značky Aprilia vyhráli závod Grand Prix v posledních jedenácti Velkých cenách třídy do 125ccm. Pro značku Aprilia to je nejdelší řada vítězství vůbec.

2 – Honda vyhrála v Donington Parku dva ze tří závodů Velké ceny Velké Británie. Andrea Dovizioso v MotoGP a Hiroshi Aoyama v třídě do 250ccm. Naposledy se něco takového Hondě podařilo v roce 2006, když Toni Elías vyhrál v Portugalsku závod královské kubatury a Andrea Dovizioso závod třídy do 250ccm.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.