Zajímavosti v číslech před Valencií

S tím, jak se chýlí letošní sezóna MotoGP ke konci, oficiální server motogp.com přináší fanouškům pár zajímavých údajů:
Zajímavosti v číslech před Valencií

299 – Marc Márquez dosáhl letos ve třídě Moto2 již 299 bodů a pokud by se mu podařilo zvítězit i ve Valencii, překonal by rekord v počtu získaných bodů ve střední kategorii, který drží s celkem 322 body Daijiro Kato a které mu v roce 2001 zajistily titul světového šampiona ve třídě do 250 ccm.

98 – australské druhé místo Jorge Lorenza bylo jeho celkově 98. umístěním na stupních vítězů za dobu jeho působení v Grand Prix. Stejný počet umístění na pódiu získal ve své kariéře závodníka GP šestinásobný mistr světa Jim Redman. Pokud i ve Valencii získá Lorenzo pódiové umístění, vyrovná se tím v historických tabulkách Lorisi Capirossimu.

38 – vítězství Caseyho Stonera ve Velké ceně Austrálie bylo jeho 38. vítězstvím v královské třídě, což je o jednu výhru více než si jich připsal Mike Hailwood. Pouze tři jezdci mají více vítězství v nejvyšší kategorii, a to Valentino Rossi – 79, Giacomo Agostini – 68 a Mick Doohan – 54.

33 let – poprvé po 33 letech byli na pódiu Phillip Islandu zastoupeni v každé kategorii australští jezdci. Casey Stoner zvítězil v MotoGP, v Moto2 dosáhl na 2. místo Anthony West a v nejnižší kategorii získal 3. místo Arthur Sissis. Před 33 lety, v roce 1979, se to podařilo při Velké ceně Belgie Barry Smithovi, když zvítězil v kubatuře do 125 ccm, Murray Sayle byl třetí ve čtvrtlitrech a Kenny Blake získal druhé místo ve třídě do 500 ccm.

16,811 sec – Pol Espargaró, který se v Austrálii ujal vedení už ve třetím kole, zvětšil během závodu svůj náskok na druhého v cíli na 16,811 sec, což je největší časový odstup dosažený v Moto2 od jejího vzniku v roce 2010.

14 – Sandro Cortese si připsal ziskem prvního místa v Austrálii už 14. pódiové umístění v sezóně. Vyrovnal tak zápis o počtu pódiových umístění v jedné sezóně v nejnižší kategorii, které má Álvaro Bautista z roku 2006 a Nico Terrol z roku 2010, kdy skončil v šampionátu na druhém místě.

11 – letos to bude pojedenácté v řadě, kdy okruh ve Valencii hostí poslední závod sezóny. Žádný jiný okruh tohoto nepřetržitého počtu nedosáhl. Okruh ve Valencii je pojmenován po španělském závodníkovi Grand Prix Ricardu Tormovi, který na motocyklu španělské značky Bultaco získal v letech 1978 a 1981 světové tituly ve třídě 50 ccm. Kromě 15 vítězství v Grand Prix v kategorii 50 ccm, získal ještě 4 vítězství na motocyklu o obsahu do 125 ccm. V roce 1984 byla z důvodu zranění nohou při havárii v testovací jízdě jeho kariéra ukončena. Ricardo Tormo Blaya, jak zní celé jeho jméno, zemřel v roce 1998 na leukémii.

6 – od roku 2002, kdy byly zavedeny v MotoGP čtyřtaktní motory, je Honda nejúspěšnější značkou na okruhu ve Valencii. Získala zde celkem šest vítězství, značky Yamaha a Ducati zde získaly každá po dvou.

5 – při australské velké ceně se Casey Stoner stal první jezdcem v éře MotoGP, který na jednom okruhu získal pětkrát po sobě pole position. Pokud vyhraje kvalifikaci i ve Valencii, bude i na okruhu Ricardo Torma držitelem rekordní šňůry pěti navazujících pole positions.

5 – Dani Pedrosa je s pěti vítězstvími nejúspěšnějším jezdcem okruhu ve Valencii. Dvě získal ve třídě MotoGP, stejný počet ve čtvrtlitrech a jedno vítězství v nejnižší třídě. Žádný jiný jezdec zde nemá více než tři vítězství celkově napříč všemi kategoriemi GP.

4 – závod královské třídy ve Valencii vyhráli čtyřikrát španělští jezdci – Sete Gibernau v roce 2001 na Suzuki s objemem do 500 ccm, Dani Pedrosa dvakrát, a to v roce 2007 a 2009, a v roce 2010 Jorge Lorenzo.

15:25 | Jezdci Aprilie dnes slavili. Viňales se poprvé od svého přestupu k Aprilii dostal na podium a Espargaro navzdory kolizi s Quartararem dojel čtvrtý. odkaz
15:24 | Quartararo se byl po závodě omluvit Espargarovi... odkaz
15:21 | Bagnaia slaví vítězství a Bezzecchi se dnes poprvé v kategorii MotoGP podíval na podium. odkaz
15:19 | Dnešní podium v Assenu: odkaz
14:34 | Fabio Quartararo dnes neměl dobrý den. V závodě upadl hned dvakrát. Po druhé nehodě už musel definitivně odstoupit. odkaz