Závod nejnižší kubatury vyhrál stylem start-cíl Julian Simon

[GP Německa - 125ccm, závod]

Nejen stupně vítězů třídy do 125ccm dnes patřily jezdcům ze Španělska, ale Španělé ovládli hned všech prvních pět pozic. První místo v závodu nejnižší kubatury si zajistil po perfektním výkonu na suché dráze v Sachsenringu Julian Simon z Bancaja Aspar, který německou Grand Prix vyhrál stylem start-cíl. Druhý dojel jeho týmový kolega Sergio Gadea a třetí po napínavé bitvě v závěru závodu Joan Olive z Derbi Racing.

Po sobotní deštivé kvalifikaci začal den závodu slunečním počasím. Velkou cenu Německa zahájili svým závodem jezdci nejnižší kubatury do 125ccm, když v jedenáct hodin odstartovali do sedmadvaceti kol. Na startu stáli v první řadě Julian Simon, Bradley Smith, Marc Marquez a domácí Marcel Schrötter, který v Německu startuje na divokou kartu a postavení v první řadě je opravdu velmi dobrým výsledkem.

Po startu se na prvním místě udržel jenom Julian Simon. Bradley Smith vyjel mimo trať, na dráhu se vrátil jako poslední v pořadí, ale po několika kolech pádem závod definitivně ukončil. Po prvních třech kolech bylo pořadí první Simon, druhý Terol a třetí Gadea. Španělský jezdec Bancaja Aspar měl v nájezdu do čtvrtého kola náskok už přes dvě a půl sekundy a schylovalo se k bitvě o druhé místo Nicolase Terola.

Sergio Gadea předjel Terola v šestém kole a okamžitě se vydal na stíhací jízdu svého týmového kolegy Juliana Simona z Bancaja Aspar. V té době jel na čtvrtém místě Simone Corsi z Jack&Jones WRB, pátý Joan Olive z Derbi Racing a šestý Marc Marquez z Red Bull KTM.

V polovině závodu nejnižší kubatury vedl julian Simon před druhým Gadeou o solidních pět a půl sekundy a tak nejpohlednější souboje bylo vidět v podání jezdců Joan Olive, Andrea Iannone a Simone Corsi. Bohužel pro Corsiho následoval pád a konec nadějí na výraznější umístění. Stejně byl na tom Jonas Folger z Ongetta I.S.P.A., který nezvládl nájezd do první zatáčky a zlomené řídítka mu vystavila stop pro další setrvání v domácí Grand Prix.

V době, kdy do konce závodu zbývalo šest kol, skončily naděje na dobré umístění pro dalšího domácího jezdce Stefana Bradla, který si až moc najel na kraj zatáčky, což se mu stalo osudné. Jeho motocykl pak nějakou dobu překážel na dráze, protože se nikdo neměl k tomu, aby ho odvezl pryč.

V posledních pěti kolech pravděpodobně silně opotřebované pneumatiky stály umístění na stupních vítězů Nicolase Terola, protože ho bez problémů předjel Joan Olive a Marc Marquez. Oba jezdci pak do konce závodu svedli několik bitev o třetí místo a Olive dokonce do Marquze v posledním kole dost nešetrně narazil. Rozhodující bylo ovšem to, že po několika metrech jezdec Red Bull KTM havaroval a když dojel s poškozeným motocyklem do cíle, byl na nebodovaném šestnáctém místě.

Český jezdec týmu Matteoni Racing Lukáš Šembera dojel po pádu na osmnáctém místě a ani dnes to nebylo na zisk prvních mistrovských bodů do průběžného hodnocení světového šampionátu.