Závod třídy do 125ccm vyhrál Terol, Kornfeil sedmý

Mokrý závod nejnižší kubatury GP Španělska vyhrál domácí jezdec Nicolas Terol, druhé místo obsadil Němec Jonas Folger a třetí skončil Francouz Johann Zarco. Čech Jakub Kornfeil skvěle sedmý.

Mokrá trať dnes v Jerezu prověřila schopnosti závodníků na motocyklech do 125ccm a skutečně jen ti nejlepší z nich projeli cílem španělské Grand Prix. Českého fanouška může těšit, že na sedmém místě se umístil jezdec týmu Ongette-Centro Seta Jakub Kornfeil.

Z první řady startovního roštu nejnižší kubatury, vyrazil do třiadvaceti kol závodu Velké ceny Španělska jako první Němec Sandro Cortse (Intact-Racing Team Germany), z druhé pozice domácí borec Nicolas Terol (Bankia Aspar) a třetí jeho týmový kolega Héctor Faubel (Bankia Aspar). Jakub Kornfeil (Ongetta-Centro Seta), jediný Čech v poli jezdců na 125ccm motocyklech, odstartoval sedmnáctý.

Perfektní start se podařil domácímu jezdci Nicolasi Terolovi, jenž okamžitě vyrazil do vedení závodního pole a snažil se svým soupeřům ujet. Velmi dobrý start ale rovněž zaznamenal český jezdec Jakub Kornfeil, ten těsně po startu figuroval na desáté příčce a v nájezdu do druhého kola byl jezdec Ongetta-Centro Seta třináctý.

Hezké souboje předváděla v úvodních kolech prvního závodu Velké ceny Španělska trojice Héctor Faubel, Miguel Oliveira (Andalucia Banca Civica) a Efrén Vázquez (Avanti-AirAsia-Ajo). Vítěz kvalifikace Sandro Cortese jel ve třetím kole pátý, ale to už na vedoucího Terola ztrácel přes čtyři sekundy.

V pátém kole havaroval Portugalec Oliveira a Héctor Faubel se dotáhl za svého týmového kolegu Terola, kterého hned v dalším kole předjel. V osmém kole bylo pořadí: 1. Faubel, 2. Terol, 3. Cortese, 4. Vázquez, 5. Zarco (Avant AirAsia-Ajo). Jakub Kornfeil v té době pokračoval na třináctém místě, dvě sekundy za dvanáctým britským jezdcem Webbem (Mahindra Racing) a čtyři desetiny před Japoncem Ono (Caretta Technology Forward) na KTM.

V polovině závodu byl ve vedení opět Nicolas Terol, druhý Héctor Faubel, třetí Cortese, čtvrtý Vázquez, pátý Zarco, šestý Viales, sedmý Folger, osmý Kent, devátý Gadea a první desítku uzavíral Mackenzie. Kornfeil už byl jedenáctý, ale sváděl těsné souboje s trojicí závodníků Onem, Khairuddim a Martinem. Nicméně velmi nadějná situace pro českého závodníka. V době, kdy do konce zbývalo odjet devět kol, začalo v Jerezu znovu pršet.

Déšť představoval živou vodu pro domácího Vialese z týmu Paris Hilton, který v jednu dobu figuroval na třetím místě, ale jeho jízda byla hodně na hraně a v jedné ze zatáček byl dlouhý. Na třetí místo se posunul Sandro Cortese. Ještě v patnáctém kole byl sedmý Jonas Folger (Red Bull Ajo Motorsport), ale Němec předvedl zajímavý progres a pět kol před koncem už jel na třetím místě, protože Vázquez nezvládl jeden z nájezdů do zatáček, přišel o předek motorky a spadl. To samé se stalo o pár minut v nájezdu na cílovou rovinku Němci Cortesemu. Oba jezdi se vrátili zpátky na trať a pokračovali v závodu.

Jenže čtyři kola před cílem vzal Jakub Kornfeil pořádně za plyn, předjel Vázqueze a pokračoval na osmém místě. O vedení bojovala dvojice jezdců Bankia Aspar Héctor Faubel a Nicolas Terol, kteří měli sice bezpečný náskok téměř třinácti sekund, ale v boxech museli být z jejich soubojů na prášky. Třetí místo si držel Jonas Folger, čtvrtý jel Johann Zarco a první pětku uzavíral, kolo před koncem, Brit Kent.

V posledním kole přišla katastrofa pro tým Bankia Aspar, protože Héctor Faubel chyboval, najel na čáru lemující okraj dráhy a spadl. Nicolas Terol zkušeně dovedl svou Aprilii do cíle a vyhrál svůj druhý závod roku 2011. Velký úspěch představuje druhá pozice pro Jonase Folgera a třetí skončil v závodu Velké ceny Španělska Johann Zarco. Fantastický závod zajel Jakub Kornfeil, který projel cílem druhého závodu roku na sedmé příčce!