Zhodnocení letošní sezóny Karlem Hanikou

Karel Hanika ukončil svou skvělou letošní sezónu tiskovou konferencí v brněnském hotelu International.
Zhodnocení letošní sezóny Karlem Hanikou

Karel Hanika má za sebou doslova neuvěřitelnou sezónu, skvělý hattrick: Red Bull Rookies Cup, Mistrovství Evropy a vstup do továrního týmu KTM. Připomínalo to slavné „Spanilé husitské jízdy“ z dávné české historie! Ty se konaly ve druhé polovině 20-tých let 15. století, a jejich nejslavnější období bylo od roku 1427. Nyní se píše rok 2013 a stejně jako husité, se brněnský motocyklový jezdec Karel Hanika vracel z každé „spanilé jízdy“ s kořistí, se skalpem svých největších konkurentů a bohatší o nějaký ten krásný pohár. Na prstech jedné ruky by se daly spočítat závodní víkendy, kdy nevyhrál Kája v uplynulé sezóně aspoň jeden závod…Absolvoval jich totiž celkem třináct a pouze třikrát nevyhrál. Bylo to na německém přírodním okruhu ve Schleizu, na španělské trati Jerez de la Frontera (zde byl odmávnut šachovnicovým praporkem „pouze“ 2x jako druhý) a italské Misano…Neuvěřitelná bilance!

Na této tiskové konferenci pak Kája Hanika, už v barvách továrního týmu Red Bull KTM Aki Ajo, zhodnotil jak uplynulou sezónu, tak nastínil i svůj další program. A proč se konala právě v prostorách brněnského hotelu International? Důvody byly dva a oba hodně pádné: V době, kdy ještě piloti GP nebydleli přímo ve svých Motorhomech v paddocku, tak jejich brněnským přechodným bydlištěm byl právě „Inter“, kam jezdci po tréninku přijížděli a kde se na ně vrhali davy teenagerů – tedy myšleno současným výrazem, tehdy to byli normální školáci, a ti po nich chtěli autogramy. Druhým důvodem je skutečnost, že v místním Fitness centru pravidelně náš jezdec cvičí, nabírá fyzickou kondici, s kterou pak v závěru závodů drtivě poráží své soupeře…

Svůj druhý rok závodění v seriálu Red Bull Rookies Cupu pak zhodnotil Kája Hanika následovně: „Přechod na čtyřtaktní motocykl 2013 o objemu 250 ccm z toho loňského dvoutaktu (125 ccm) mně nečinil vůbec žádné problémy a hned na prvních testech jsem byl o celou sekundu rychlejší než nejbližší soupeři. Sezóna byla výborná, a ačkoliv mě dvakrát zradila technika, což bohužel k motocyklovému sportu patří, tak se mně opravdu dařilo. Nejvíce si ze všech 7 letošních vítězství cením toho brněnského, kde se mně podařilo obhájit loňské první místo“.

Do Zlaté knihy vítězů Red Bull Rookies Cupu se brněnský student zapsal nejen jako celkově sedmý vítěz tohoto seriálu, ale s 10 získanými Pole position vede historickou tabulku i v této statistice a má na svém kontě i největší počet vyhraných závodů vůbec a opět je to číslo 10, když v úvahu jsou brány všechny absolvované závody, tedy jak s motocykly KTM RC 125, tak také s KTM RC 250 R.

Mistrovství Evropy v Albacete absolvoval Kája Hanika za německý tým, který vedou bratři Michael a Carsten Freudenbergerové: „V Albacete jsem sice startoval už jednou, tehdy s motocyklem FGR 125 ccm, ale s bikem KTM 250 ccm to bylo úplně něco jiné. Navíc většina soupeřů zde měla odjety tréninky a závody ze španělského šampionátu CEV-Repsol. Přesto jsem si na trať brzy zvykl a v kvalifikaci nakonec obsadil druhé místo. Měl jsem k dispozici stejný motocykl jako v IDM (zde Kája z 8 startů 6x zvítězil), ale byl modifikovaný tovární elektronikou z loňského roku a některými dalšími updaty od týmu Aki Ajo. V závodě jsem dlouho bojoval ve vedoucí skupině, z ní pak dva jezdci spadli, takže to bylo trochu jednodušší…!“ Výsledek asi není potřeba připomínat, mistrem Evropy Moto3 2013 se stal náš pilot Karel Hanika.

Posledním letošním „svezením“ byly testy v Jerezu a potom v Almerii, a to už za tovární tým KTM: „Byl jsem rád, že jsem začal s novým motocyklem na pro mě známé trati, tedy v Jerezu. Postupně jsem zrychloval a nakonec na mého nového týmového kolegu Jacka Millera ani moc časově neztratil. Celý nový tým funguje opravdu neuvěřitelně profesionálně a všichni se snaží pomoci k tomu nejlepšímu výkonu a výsledku. Týmový šéf Aki je bezvadný psycholog, který ví, jak své jezdce namotivovat, a naopak je zbytečně „nepřetočit“. Nyní jsme tedy zůstali v týmu jen já a Jack, zatímco Danny Kent bude jezdit za „sesterskou“ Husqvarnu.“

O svém dalším programu pak Kája Hanika nastínil následující: „Už nyní odlétám do Barcelony, kde se budu až do Vánoc připravovat v jednom speciálním campu, který vede trenér, jenž spolupracuje s řadou motocyklových jezdců, kromě jiného dříve i s Carlosem Checou. Po novém roce mě čeká další camp v sídle Red Bull v rakouském Salzburgu, kde budou na programu i lékařské testy a samozřejmě kondiční trénink s aplikacemi nejnovějších současných tréninkových metod. A začátkem února pak první testy, tentokrát ve Valencii, kde jsem ještě nikdy nejel“.

My se touto tiskovou zprávou s vámi vážení přátelé loučíme, přejeme vám pěkné Vánoční svátky a v novém roce opět na shledanou. Děkujeme vám tímto za našeho jezdce Karla Haniku za vaši přízeň a doufáme, že mu ji zachováte i v jeho první sezóně Grand Prix.

(zdroj: TZ)

17:46 | Baldassarriho fotka z nemocnice: odkaz
16:55 | Nezapomeňte na netradiční časový harmonogram závodů v Assenu. Moto3 začíná v 11:00, MotoGP ve 13:00 a Moto2 ve 14:30.
16:13 | Baldassari jede do nemocnice na CT vyšetření. Jeho stav je stabilní.
15:54 | Divoký pád měl v dnešní kvalifikaci i Bagnaia, ten odešel po svých. odkaz
15:52 | Kvalifikace Moto2 již pokračuje.

Harmonogram

GP Nizozemska, Assen
Pátek 23. června
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 24. června
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 25. června    
Moto3 warm up   08:40–09:00
MotoGP warm up   09:10–09:30
Moto2 warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
MotoGP závod   13:00
Moto2 závod   14:30

Nejčtenější články

MotoGP: První pole position si v královské kubatuře vyjel Zarco

MotoGP: První pole position si v krá…

Johann Zarco se dnes v Assenu dočkal své první pole position v královské kubatuře. Spolu s ním vyjedou z první řady i Marc Márquez a Danilo Petrucci.

včera |
MotoGP: Odpolední nizozemský trénink ovládl Viňales

MotoGP: Odpolední nizozemský trénink…

V pátečním odpoledním tréninku se do čela posunul Maverick Viňales. Dále se umístili Jonas Folger a Marc Márquez.

23.  6.  2017 |
MotoGP: Přerušený trénink ovládl Petrucci

MotoGP: Přerušený trénink ovládl Pet…

V úvodu prvního tréninku unikl olej z Doviho stroje. Trénink musel být přerušen. Po vyčištění dráhy se pokračovalo. Nejrychlejší byl Petrucci, z jehož stroje se v závěru také zakouřilo. Druhé místo obsadil Johann Zarco a třetí je Cal Crutchlow.

23.  6.  2017 |
Moto2: Přerušenou kvalifikaci ovládl Morbidelli, Baldassarri měl těžký pád

Moto2: Přerušenou kvalifikaci ovládl…

Kvalifikace Moto2 byla přerušena kvůli Baldassarriho těžkému pádu. Jezdec míří do nemocnice na podrobnější vyšetření. Start z první řady si zajistili Franco Morbidelli, Takaaki Nakagami a Thomas Lüthi.

včera |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |