Změny po zasedání Komise Grand Prix

Změny po zasedání Komise Grand Prix

Po závodě v Kataru zasedala Komise Grand Prix a odsouhlasila několik změn, přičemž některé z nich budou zavedeny s okamžitou platností a jiné od příštího roku.

Před několika dny zasedala Komise Grand Prix. Během zasedání došlo k odsouhlasení několika změn. Některé změny v technických pravidlech začnou platit od příštího roku. Změna, která se týká vlajek signalizujících změnu přilnavosti dráhy, ovšem začne platit okamžitě.

Žlutá vlajka s červenými pruhy nyní bude oznamovat změnu přilnavosti dráhy z důvody znečištění, trosek kapotáží, oleje či jiných nečistot. Nebude už ovšem signalizovat změnu přilnavosti z důvodu dešťových kapek, protože to nyní bude ohlašovat bílá vlajka s červeným diagonálním křížem. Dosud bílá vlajka oznamovala pouze dešťové kapky v daném úseku, nyní nově bude hlásit právě i změnu v přilnavosti povrchu dráhy z důvodu deště.

V minulosti se dělo, že v případě vyvěšení obou vlajek současně nemuselo být v některých případech zcela jasné, zda se jedná pouze o déšť nebo o kombinaci deště a jiných nečistot na dráze. Pokud budou nyní vyvěšeny obě vlajky současně, bude jasné, že se na dráze kromě deště vyskytuje i jiná látka ovlivňující přilnavost dráhy.

Od roku 2023 bude ve třídě Moto3 zaveden systém automatického varování, který bude jezdce upozorňovat, že se blíží k místu nehody. Zatím ještě nebylo přesně uvedeno, jak konkrétně bude tento systém vypadat. Vývoj tohoto systému bude probíhat během letošního roku.

Zdroj: motogp.com, foto: Lukasz Swiderek

Doporučujeme

Články odjinud