Dani Pedrosa

Tým MotoGP Repsol Honda
Národnost španělská
Datum narození 29. 09. 1985
Rodiště Sabadell, Španělsko
Bydliště
Výška 158
Váha 51
Starty 98
Body 1404
Vítězství 15
První pozice 19
Nejrychlejší kola 26
Stupně vítězů 56
První GP 2001, Japonsko
První vítězství 2002, Nizozemí
Titul šampiona -

Dani Pedrosa debutoval v seriálu MS silničních motocyklů v roce 2001, když byl vybrán z poháru Movistar Activa, což je série, která má za úkol objevovat nové talenty ve Španělsku. Pod dohledem Alberta Puiga dosáhl Pedrosa ihned ve své první sezóně na dvě pódiová umístění. Následující rok vyhrál svůj první závod a celkově skončil třetí. Ročníku 2003 již Dani Pedrosa dominoval, vyhrál pět závodů a dvě klání před koncem sezóny si zajistil titul mistra světa.

Teprve osmnáctiletý Pedrosa si před svým příchodem do kubatury 250 ccm zlomil oba kotníky během tréninku na Phillip Islandu, přesto se s tímto zraněním velice rychle vyrovnal a hned v první sezóně vyhrál titul mistra světa (2004). Další rok svůj úspěch zopakoval, vyhrál osm závodů a opět slavil zisk titulu.

V roce 2006 začal španělský talent závodit v kategorii MotoGP a udělal velký dojem, protože hned v prvním závodě skončil druhý a do konce sezóny si připsal ještě vítězství v Číně a Velké Británii.

V roce 2007 již patřil Pedrosa k favoritům celého šampionátu, ale osmistovka Hondy mu neumožnila naplnit ambice. Díky vylepšením japonského stroje se Španělovi podařilo v posledním závodě sezóny získat druhé místo v celkové klasifikaci.

Ani rok 2008 nepřinesl Pedrosovi vysněný titul, i když na začátku sezóny plnil roli jednoho z favoritů. Osudnou se mu stala GP Německa, kde na mokré trati upadl ve vedení závodu a následně ztratil i¨vedení šampionátu. V závěru sezóny podlehl v obhajobě titulu vicemistra Caseymu Stonerovi.

V roce 2009 zahájil Dani Pedrosa spolupráci s Andrea Doviziosem, který v továrním týmu Hondy nahradil Nicky Haydena. Pro Pedrosu sezona velmi podobná té předchozí, stejný počet vítězství (2), stejný počet umístění na stupních vítězů (11) a dokonce stejný počet startů z pole position (2). Sezonu zahajoval se zraněním a pořádně zabral až v závěru šampionátu. Bodově mu to stačilo na celkové třetí místo.

Dani Pedrosa chce získat titul, proto také do Repsol Hondy přišel, ale dosud se mu to nepodařilo. Sezonu 2010 zahájil ne zrovna výraznými výkony, i když v testech bylo vidět, že Honda je skutečně rychlý komplet. Až od závodu v Nizozemsku začal výrazněji bodovat a nakonec se stal jediným soupeřem Jorge Lorenzovi. Při tréninku na Velkou cenu Japonska havaroval, zlomil si klíční kost a nastoupil až do posledních dvou Grand Prix, aby si udržel druhou pozici a stal se vicemistrem světa.

Ani v roce 2011 nebyl Dani Pedrosa mezi jezdci, kteří bojovali o titul. Po závodu v Kataru musel na operaci, protože následky zranění z Japonska 2010 mu stále působily problémy. Nic tím ale neztratil, protože GP Japonska odložili na desátý měsíc, takže měl čas na regeneraci sil. Jak už to ale v jeho případě bývá zvykem, neměl štěstí a během závodu v Le Mans kolidoval s Marcem Simoncellim. Pádem si zlomil opět klíční kost a to Španěla vyřadilo na pár dalších závodů. Tím samozřejmě přišel o možnost šampionát vyhrát a konečné čtvrté místo je jeho nejhorším výsledkem od příchodu do MotoGP v roce 2006.

HISTORIE

MS silničních motocyklů
2001 125 ccm, Telefonica Movistar jnr Team, 8. místo, 100 bodů
2002 125 ccm, Telefonica Movistar Junior Team, 3. místo, 243 bodů
2003 125 ccm, Telefonica Movistar jnr Team, 1. místo, 223 bodů

2004 250 ccm, Telefonica Movistar Honda 250cc, 1. místo, 317 bodů
2005 250 ccm, Telefonica Movistar Honda 250cc, 1. místo, 309 bodů

2006 MotoGP, Repsol Honda Team, 5. místo, 215 bodů
2007 MotoGP, Repsol Honda Team, 2. místo, 242 bodů
2008 MotoGP, Repsol Honda Team,  3. místo, 249 bodů
2009 MotoGP, Repsol Honda Team, 3. místo, 234 bodů
2010 MotoGP, Repsol Honda Team, 2. místo, 245 bodů
2011 MotoGP, Repsol Honda Team, 4. místo, 219 bodů
2012 MotoGP, Repsol Honda Team

Související články


MotoGP
Pedrosa plánuje návrat v Mugellu, zatím ho nahradí Aojama

Pedrosa plánuje návrat v Mugellu, zatím ho nahradí Aojama

Španělský jezdec továrního týmu Hondy jen před pár dny absolvoval další operaci ramene a do Holandska tedy nepřijede. U HRC Pedrosu nahradí Hiroši Aojama, do San Carla zamíří Kousuke Akijoši.

20.  6.  2011 | 2
MotoGP
Dani Pedrosa má za sebou další operaci

Dani Pedrosa má za sebou další operaci

Ve čtvrtek odpoledne Španěl podstoupil druhou operaci pravé klíční kosti, kterou si zlomil v závodu francouzské Grand Prix. Léčba zranění nepokračovala dle očekávání a proto lékaři rozhodli zákrok opakovat.

16.  6.  2011 | 2
MotoGP
Pedrosa zatím neví, zda do Assenu pojede nebo ne

Pedrosa zatím neví, zda do Assenu pojede nebo ne

Před závodem v nizozemském Assenu mají jezdci motocyklového šampionátu volný víkend, což jim umožní nabrat síly před další dvojicí Grand Prix, ale zda to bude platit také pro Daniho Pedrosu se zatím neví.

14.  6.  2011 | 4
MotoGP
Dani Pedrosa nenastoupí ani do závodu v britském Silverstonu

Dani Pedrosa nenastoupí ani do závodu v britském Silverstonu

Španělský jezdec tovární stáje Hondy na základě dosavadního průběhu léčby zlomeniny jeho pravé klíční kosti dospěl k rozhodnutí, že po Velké ceně Katalánska také vynechá šestý podnik sezony na jihu Anglie.

6.  6.  2011 | 4
MotoGP
Dani Pedrosa do katalánské Grand Prix nenastoupí

Dani Pedrosa do katalánské Grand Prix nenastoupí

Rozhodnutí ohledně účasti Daniho Pedrosy ve víkendové Velké ceně Katalánska padlo dnes odpoledne a samozřejmě zarmoutilo všechny Španělovy fanoušky, protože jezdec Repsol Hondy v Barceloně nepojede.

1.  6.  2011 | 12
MotoGP
Zda Dani Pedrosa v Barceloně pojede není zatím jisté

Zda Dani Pedrosa v Barceloně pojede není zatím jisté

Pár dnů před zahájením pátého závodního víkendu sezony Dani Pedrosa stále váhá s rozhodnutím, zda se zapojí do příprav na závod královské kubatury v domácí Velké ceně Katalánska.

31.  5.  2011 | 7
Komentář
Na Pedrosu čeká důležité rozhodnutí

Na Pedrosu čeká důležité rozhodnutí

Zlomenina klíční kosti je pro Daniho Pedrosu poměrně velký problém, protože přišla v tu nejméně vhodnou dobu. Šampionát teď vstupuje do nejintenzivnějšího období šesti Grand Prix v osmi týdnech.

24.  5.  2011 | 1
MotoGP
Daniho Pedrosu dnes v poledne operovali

Daniho Pedrosu dnes v poledne operovali

Od nedělní nehody v závodu Velké ceny Francie, lékaři soukromé kliniky Teknon v Barceloně zvažovali všechny možnosti léčby Španělovy zlomené klíční kosti a nakonec opět zvolili operaci.

18.  5.  2011 | 22
MotoGP
Lékaři rozhodují, zda Pedrosu operovat

Lékaři rozhodují, zda Pedrosu operovat

Po nehodě v závodu Velké ceny Francie a vyšetření přímo na okruhu v Le Mans, odletěl Dani Pedrosa zpátky do Barcelony, kde podstoupil další vyšetření na soukromé klinice Centro Medico Teknon.

16.  5.  2011 | 8
MotoGP
Pedrosa: Není to fér, to si nezasloužím

Pedrosa: Není to fér, to si nezasloužím

Repsol Honda zahájila závod francouzské GP perfektně, když po startu všechny motocykly tovární stáje HRC figurovaly na vedoucích třech pozicích. S výsledkem je to jako den a noc. Radost a zklamání zároveň.

15.  5.  2011 | 11
MotoGP
Tovární Hondy mají šanci ovládnout nedělní závod

Tovární Hondy mají šanci ovládnout nedělní závod

Moc nechybělo a Repsol Honda obsadila kompletní první řadu na startovním roštu francouzské Grand Prix. Casey Stoner má pole position, Andrea Dovizioso je třetí a Dani Pedrosa zítra odstartuje čtvrtý.

14.  5.  2011
MotoGP
Casey Stoner je k nezastavení, Pedrosa třetí, Dovizioso šestý

Casey Stoner je k nezastavení, Pedrosa třetí, Dovizioso šestý

Dopoledne se HRC podařil perfektní výsledek, když všichni tři jezdci tovární Repsol Hondy obsadili první tři příčky výsledkové listiny. Odpoledne pak jediný Stoner nasadil vysokou laťku a nikomu nedal šanci.

13.  5.  2011 | 2
MotoGP
Honda plánuje test 1000ccm prototypu

Honda plánuje test 1000ccm prototypu

Příští týden má Dani Pedrosa a Casey Stoner poprvé vyzkoušet litrový prototyp v Jerezu. Po Ducati je Honda v pořadí druhým výrobcem, který bude testovat přímo s jezdci tovární skupiny HRC.

12.  5.  2011 | 3
MotoGP
Cílem Repsol Hondy je umístění na stupních vítězů

Cílem Repsol Hondy je umístění na stupních vítězů

Silná sestava tovární Hondy Dani Pedrosa, Casey Stoner a Andrea Dovizioso směřuje do francouzského Le Mans, kde je jejich cílem získat umístění na stupních vítězů a atakovat vedoucí pozici v MS.

10.  5.  2011 | 18
MotoGP
Španělům se v mistrovství světa daří

Španělům se v mistrovství světa daří

Úspěch Daniho Pedrosy v závodu Velké ceny Portugalska a hlavně výsledky uplynulého ročníku motocyklového mistrovství světa dokazují, že španělští závodníci mají v poslední době před ostatníma navrch.

5.  5.  2011 | 9
MotoGP
U Hondy zkoušeli novou spojku a vidlice

U Hondy zkoušeli novou spojku a vidlice

Po úspěšném výsledku v portugalské Grand Prix nastoupila trojice Repsol Hondy k pondělnímu testu, kde se nejvíc dařilo třetímu Casey Stonerovi, Andrea Dovizioso skončil osmý a Dani Pedrosa desátý.

4.  5.  2011 | 4
MotoGP
Tovární Honda zaznamenala v Portugalsku úspěšný víkend

Tovární Honda zaznamenala v Portugalsku úspěšný víkend

Závod v Portugalsku znamenal pro tovární stáj Repsol Hondy velmi podařený výsledek, protože Dani Pedrosa vyhrál, Casey Stoner skončil třetí a Andrea Dovozioso v posledním kole porazil Rossiho a cílem projel čtvrtý.

1.  5.  2011 | 3
MotoGP
Repsol Hondy v prvních dvou řadách

Repsol Hondy v prvních dvou řadách

Kvalifikace na Velkou cenu Portugalska jezdcům HRC sice nevyšla na jedničku, ale spokojenost tam určitě může být, protože všichni tři jsou v prvních dvou řadách startovního roštu v Estorilu.

30.  4.  2011 | 1
MotoGP
Pedrosa je po operaci, ale zatím také nejrychlejší z týmu HRC

Pedrosa je po operaci, ale zatím také nejrychlejší z týmu HRC

První den na západě Portuglska, byl nejrychlejším jezdcem tovární Repsol Hondy Dani Pedrosa, za ním se umístil Casey Stoner a Andrea Dovizioso. Poslední dva jmenovaní mají v sobotu co dohánět.

29.  4.  2011 | 2
MotoGP
Tisková konference před víkendem v Estorilu

Tisková konference před víkendem v Estorilu

Čtvrteční tiskové konference na okruhu Autódromo Fernanda Pires da Silva v Estorilu se zúčastnila pětice jezdců MotoGP Valentino Rossi, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Casey Stoner a Álvaro Bautista.

28.  4.  2011 | 3
MotoGP
Repsol Honda před závodním víkendem v Portugalsku

Repsol Honda před závodním víkendem v Portugalsku

Trojice závodníků továrních RC212V Dani Pedrosa, Casey Stoner a Andrea Dovizioso už netrpělivě očekávají zahájení třetího víkendu sezony v portugalském Estorilu, kde mají další příležitost bojovat o ty nejvyšší příčky.

26.  4.  2011 | 44
MotoGP
Jezdci tovární Hondy používají airbag od Alpinestars

Jezdci tovární Hondy používají airbag od Alpinestars

Závodní stroje dosahují stále vyšších rychlostí, aby jezdci udrželi krok s konkurencí, ale přitom oni sami jsou nejzranitelnějším článkem. Proto se začíná stále častěji hovořit o povinné výbavě v podobě airbagu.

21.  4.  2011 | 3
MotoGP
První trénink v Portugalsku bude pro Pedrosu klíčový

První trénink v Portugalsku bude pro Pedrosu klíčový

Španěl na svém blogu píše, že pooperační léčba pokračuje dobře a už se nemůže dočkat až si v portugalském Estorilu vyzkouší RC212V, protože až tehdy uvidí, zda operace jeho zdravotní problémy vyřešila.

19.  4.  2011 | 1
MotoGP
Andrea Dovizioso podpořil svého týmového kolegu

Andrea Dovizioso podpořil svého týmového kolegu

Pedrosovy zdravotní problémy mnohé překvapily, když po úspěšných testech přišla najednou rána v podobě další operace, kterou Španěl musel podniknout po druhém závodu sezony v Jerezu.

14.  4.  2011
MotoGP
Dani Pedrosa už pracuje s fyzioterapeutem

Dani Pedrosa už pracuje s fyzioterapeutem

Španělský jezdec Repsol Hondy včera podstoupil první lékařskou prohlídku od operačního zákroku, který prodělal pátého dubna na renomované privátní klinice Cento Medico Teknon v Barceloně.

12.  4.  2011 | 2
MotoGP
Dani Pedrosa slaví deset let v top šampionátu

Dani Pedrosa slaví deset let v top šampionátu

Osmého dubna slaví Dani Pedrosa deset let závodění v mistrovství světa silničních motocyklů. V roce 2001 začínal jako patnáctiletý svou kariéru závodem japonské Grand Prix na okruhu v Suzuce.

8.  4.  2011 | 7
MotoGP
Dani Pedrosa je po operaci

Dani Pedrosa je po operaci

Během plánovaného zákroku odstranili Danimu Pedrosovi šrouby a titanovou destičku, jenž sloužily k fixaci levé klíční kosti, kterou si španělský jezdec Repsol Hondy zlomil při tréninku na GP Japonska v říjnu 2010.

6.  4.  2011 | 14
MotoGP
Pedrosu vynesla bezchybná jízda navzdory bolestem na pódium

Pedrosu vynesla bezchybná jízda navzdory bolestem na pódium

Dani Pedrosa se po nevydařeném startu propadl, klidnou a bezchybnou jízdou se propracoval vpřed. Na rozdíl od některých soupeřů se udržel na trati a dojel druhý. Andrea Dovizioso měl technické problémy.

3.  4.  2011 | 3
Výsledky
Neuvěřitelný závod v Jerezu vyhrál Lorenzo, Abraham sedmý!

Neuvěřitelný závod v Jerezu vyhrál Lorenzo, Abraham sedmý!

Po dnešním závodu MotoGP asi nikdo neřekne, že sedmnáct jezdců královské kubatury nedokáže nabídnout pořádnou dávku adrenalinu, napětí a překvapivých zvratů. Takový byl dnešní závod Velké ceny Španělska.

3.  4.  2011 | 112
MotoGP
Stoner: Španělské jezdce je tady těžké porazit

Stoner: Španělské jezdce je tady těžké porazit

Druhá kvalifikace sezony a znovu souboj jezdců tovární Hondy Casey Stonera a Daniho Pedrosy. Australan vyhrál druhou pole position roku a Pedrosa by mu to rád vrátil v samotném závodu. Dovizioso byl šestý.

2.  4.  2011
MotoGP
Nejrychlejší opět Hondy Stonera a Pedrosy, Dovizioso šestý

Nejrychlejší opět Hondy Stonera a Pedrosy, Dovizioso šestý

Páteční tréninky v Jerezu ovládli jezdci na motocyklech Honda a to dvojice továrního týmu Casey Stoner a Dani Pedrosa. Dopoledne byl nejrychlejší Australan, odpoledne Španěl, ale celkově patří prvenství Stonerovi.

1.  4.  2011 | 1
MotoGP
Tisková konference před zahájením víkendu v Jerezu

Tisková konference před zahájením víkendu v Jerezu

Ve čtvrtek odpoledne proběhla na jihošpanělského okruhu v Jerezu tisková konference, kde na otázky novinářů odpovídali Marco Simoncelli, Jorge Lorenzo, Casey Stoner, Dani Pedrosa a Valentino Rossi.

31.  3.  2011 | 3
MotoGP
V případě Pedrosy je další operace nutná

V případě Pedrosy je další operace nutná

Na základě poslední vyšetření, které tento týden absolvoval španělský jezdec továrního týmu Hondy, podstoupí Dani Pedrosa po závodu v Jerezu další operaci, která má vyřešit jeho současné zdravotní problémy.

31.  3.  2011 | 3
MotoGP
Cestou do Jerezu navštívili jezdci HRC Puertollano

Cestou do Jerezu navštívili jezdci HRC Puertollano

Dřív než jezdci tovární Hondy odjeli do Jerezu, navštívili průmyslový komplex Repsolu v Puertollanu, kde se setkali s ostatními jezdci, kteří závodí v barvách španělské petrochemické společnosti.

31.  3.  2011 | 4
MotoGP
Dani Pedrosa potřebuje doléčit rameno

Dani Pedrosa potřebuje doléčit rameno

Po návratu z Kataru Španěl absolvoval lékařské vyšetření, aby dostal odpověď na otázku, proč měl během úvodního závodu sezony zdravotní problémy s levou rukou.

24.  3.  2011 | 15
MotoGP
Perfektní úvod pro Stonera, zdravotní problémy u Pedrosy

Perfektní úvod pro Stonera, zdravotní problémy u Pedrosy

Repsol Honda byla v zahajovacím závodu blízko skvělému výsledku v podobě umístění všech svých jezdců na stupních vítězů. Nestalo se tak, ale Stoner vyhrál, Pedrosa byl třetí a Dovizioso projel cílem čtvrtý.

21.  3.  2011 | 7
Výsledky
V královské kubatuře vyhrál Australan Casey Stoner

V královské kubatuře vyhrál Australan Casey Stoner

Bohatý závod na souboje nám dnes předvedli jezdci MotoGP v jejich úvodním podniku sezony. Závod vyhrál Casey Stoner, druhé místo obsadil Jorge Lorenzo a třetí nakonec skončil Dani Pedrosa.

20.  3.  2011 | 181
MotoGP
Australan je na nejlepší cestě vyhrát první GP sezony

Australan je na nejlepší cestě vyhrát první GP sezony

Oba jezdci, kteří dnes bojovali o první pole position sezony patří k tovární Repsol Hondě a před závodem v Kataru je Casey Stoner spolu s Danim Pedrosou v roli hlavních favoritů na vítězství v první Grand Prix.

19.  3.  2011 | 1
MotoGP
Piloti Repsol Hondy v čele se Stonerem dominovali i v pátek

Piloti Repsol Hondy v čele se Stonerem dominovali i v pátek

Spokojenost může po posledním volném tréninku panovat u Repsol Hondy. Casey Stoner, Dani Pedrosa a Andrea Dovizioso se seřadili na prvních třech místech. Přesto chtějí ještě dolaďovat nastavení.

19.  3.  2011 | 4
MotoGP
Repsol Honda potvrzuje výkony z testů

Repsol Honda potvrzuje výkony z testů

Úvodní trénink MotoGP na Velkou cenu Kataru ovládla dvojice týmu Repsol Hondy Casey Stoner a Dani Pedrosa. Australan navíc dominoval jako jediný s časem pod jednu minutu a šestapadesát sekund.

18.  3.  2011
12345678


9:46 | Celestino Vietti měl dnes ráno velký pád. Po nehodě musel do zdravotního střediska. odkaz
15. září | Kaito Toba má po dnešní nehodě zlomenou lopatku. odkaz
15. září | Tom Booth-Amos má po dnešním pádu zlomeninu v pravé noze. odkaz
15. září | Ai Ogura také skončil ve zdravotním středisku na okruhu. odkaz
15. září | Tom Booth-Amos musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz

Harmonogram

GP Aragonie, MotorLand Aragon
Pátek 20. září
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:35
Moto3 2. trénink   13:15–13:55
MotoGP 2. trénink   14:10–14:55
Moto2 2. trénink   15:10–15:50
Sobota 21. září
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:35
Moto3 1. kvalifikace   12:35–12:50
Moto3 2. kvalifikace   13:00–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 1. kvalifikace   15:05–15:20
Moto2 2. kvalifikace   15:30–15:45
Neděle 22. září    
Moto3 warm up   09:00–09:20
MotoGP warm up   09:30–09:50
Moto2 warm up   10:00–10:20
Moto3 závod   11:20
MotoGP závod   13:00
Moto2 závod   14:30